Plumeria (Frangipani)

CristinaB.

New Member
Buna tuturor,
Am plantat in jur de 14 seminte de plumerii, si din pacate nu a iesit nici macar una, desi au trecut in jur de 3 saptamani.:cry:
Stiu ca poate fi de la seminte, in cazul in care sunt vechi nu mai sunt viabile.
Le-as mai putea face ceva sau mi-ati putea recomanda un site de pe care ati achizitionat semintele si au germinat? Multumesc:orangeflower:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Buna , pot fi X variante dar daca excludem ca erau vechi am putea scrie lista cu , apa multa sau sol umed prea mult timp , caldura lipsa la nivel sol - recomandata 24C-27C , au un oarece necesar de lumina , codita se lasa in afara solului vreo 3 mm.... dar dupa 3 sapt sunt sanse minime ca ele sa fie ok .

De aici poti lua cu incredere , nu doar ca sunt exact culorile cerute dar seminte sunt foarte ok
https://www.frangipani-kaufen.de/
 

CristinaB.

New Member
Buna , pot fi X variante dar daca excludem ca erau vechi am putea scrie lista cu , apa multa sau sol umed prea mult timp , caldura lipsa la nivel sol - recomandata 24C-27C , au un oarece necesar de lumina , codita se lasa in afara solului vreo 3 mm.... dar dupa 3 sapt sunt sanse minime ca ele sa fie ok .

De aici poti lua cu incredere , nu doar ca sunt exact culorile cerute dar seminte sunt foarte ok
https://www.frangipani-kaufen.de/
Multumesc!:-) Voi reveni cu vesti dupa ce imi vor ajunge noile seminte! Le-am pus in pastilute de turba imbibate in apa si au avut lumina si caldura pentru ca au stat pe pervaz langa calorifer, iar inainte de a le pune in acele pastilute le-am pus la inmuiat in apa calduta in jur de 12 ore... intrucat am mai procedat asa cu alte doua seminte pe care le-am si scarificat din care mi-a germinat doar una dar pe care a rupt-o pisoiul meu :rolleyes:. O voi lasa mai moale cu apa si voi fi mai atenta la umiditatea si caldura de care au nevoie semintele pentru a germina. Multumesc inca o data! :roundflower:
 

Cornelia22

New Member
Buna tuturor,
Am si eu o plumeria de anul trecut, obiunuta din seminte. A crescut foarte mult, ramura principala are deja 95 cm de la sol. Aproape de baza are doua ramifcatii de 50 si 30 cm. Inteleg ca plumeria obtnuta din seminte infloreste dupa 3 ani si as vrea sa tai ramura principala, sa incerc sa o pun la inradacinat. Mi-e teama sa nu omor planta daca tai ramura principala. Au dat deja frunze si din ramura principala si din ramificatii, dar daca va creste in acelasi ritm ca anul trecut, n-o sa mai am unde sa o adapostesc peste iarna (stau la bloc). Nu stiu ce s-ar intampla daca tai ramura principala. Eu sper sa faca alte ramificatii de la taietura, dar nu sunt sigura. As vrea niste sfaturi, va rog. Poate a trecut cineva prin aceeasi situatie.
Multumesc tare mult.
 

odinx16

New Member
Buna ziua,

As vrea o parere. Am mai multe plumerii, dar in particular cea mai veche trebuieste din nou taiata (din motive de spatiu), Daca in partea de sus este usor, si am suficiente ramuri pentru a obtine un numar decent de butasi. As vrea o parere in schimb pentru cum a taia tulpina principala, care a mai fost taiata acum 2 ani. Pot sa o tai astfel incat sa ramana doar o parte din tulpina prncipala, care pare foarte lemnoasa in prezent? (am atasat o poza - as dori sa o tai sub noduri)

Multumesc,
Nick
 

Atașamente

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Da , se poate taia si cosmetiza dupa dorinta , imediat la intrarea in vegetatie pentru a nu avea boli de cambium in perioada dormanta. Daca e mentinuta verde , se poate taia si acum. Butasii se inradacineaza un pic mai complex dar plauzibil
 
Sus