Plumeria (Frangipani)

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Danero ,am nevoie de ajutorul tau ,adica te rog frumos sa ma ajuti :oops: am plumeria aia pe care am aratat pe pagina anterioara ,si printre frunze ii creste ceva dar nu imi dau seama ce e ca pana acum am vazut doar frunze la el :roll:
pozele nu sunt foarte clare ,dar mai bune nu am reusit sa fac :oops:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Sannamaria, sper sa fiu pe post de Mos Nicolae si sa-ti dau o veste buna. :D
Eu zic ca sunt inflorescente. :nu stiu: :gandit:
Sa vedem ce spune Danero! :astept: :astept:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
daaaaa? vai ce bine ar fi :eek: mersi Tzep :hug:

sa vedem ce zice Danero ,totusi daca sunt inflorescente ....ma cam sperie treaba :? o are o sa reuseasca sa faca flori in conditii de interior ? sau ce trebuie sa-i fac sau sa nu fac fac :ros_unghii:
daca dorea sa infloreasca vara cred ca era mai bine ,la mine nu prea reusesc sa infloreasca florile iarna ,doar orhideele :roll:

abia astept sa vad ce zice Danero :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Eu nu am Plumerii, dar am vazut multe poze cu ele in habitatul natural si de aceea am scris. Acolo unde erau fotografiate temperatura nu coboara sub 24 grade niciodata.
Tinem pumnii si ne rugam sa nu inghete. :rugaciune:
 

Dea

Active Member
Sigur este o inflorescenta! :D Minunat ar fi daca ar face tija florala pe timp de vara, cu siguranta ar fi mult mai simplu sa reusesti sa o vezi inflorita. In conditii de interior, este, cred, dificil.
Anul trecut, dar si anul acesta, una din plumeriile mele a dat tije florale, tot pe timp de iarna, respectiv toamna tarzie, insa, dupa un timp, au picat.
Sper, totusi, ca tu sa reusesti sa o faci sa infloreasca!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ai o inflorescenta juvenila , e bine pentru tine dar e nasol momentul

Incearca cu lumina artificiala si caldura sa o continui in dezvoltare , lumina trebuie sa fie cat mai puternica , e bun un spot dar ala usor mai si frige , dar pus la o anume inaltime poti sa o pacalesti sa nu avorteze floarea

iti tin pumnii :hug:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Bravo, Anna, ce le-ai facut??
Ale mele au chelit deja, semn ca trag la somn. Stau ce-i drept la vreo 18 grade ca am inchis caldura in mansarda.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Danero ,ai mare drepatate ,e nasol momentul :(

eu as vrea tare mult sa-l vad inflorit ,dar nu cred ca o sa folosesc lumina artificiala .......adica nu stiu mai vad ce fac :gandit: caldura are ca e in camera ,eu aici l-am tinut de trei ani[ iarna] de cand il am din seminte .
orcum iti multumesc foarte mult pentru sfaturi si o sa va tin la curent :hug:
Gradinar ,zau ca nu i-am facut nimic :rofl:
cred ca la anul il bag la ienat in beci ca nu imi mai faca figuri din astea :roll:

dar in mod normal cand infloresc plumeriile ,primavara ? trebuie sa ma pun pe citit ca acum imi dau seama cat de putin stiu despre ei :oops:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu , in mod normal dupa ce se formeaza acel "inflo" si cam pe perioada iulie septembrie e mai favorabil , dar depinde de maturitate
 

claude

Well-Known Member
Moderator
gradinar1 a spus:
Bravo, Anna, ce le-ai facut??
Ale mele au chelit deja, semn ca trag la somn. Stau ce-i drept la vreo 18 grade ca am inchis caldura in mansarda.
A mea e tot cam la 16-17 grade dar nu cheleste, creste incet-incet, a dat frunze noi :? E pe pervazul geamului
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Claude , ori bine ori deloc , asa se poate lungi si devine prea firava

AnaMaria - ai grija sa nu o muti prea des dau deloc e si mai bine :marfa:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Deocamdata nu s-a lungit tare, distantele dintre frunze sunt mici...dar nu am unde s-o duc ca sa fie si lumina si mai racoare de atat :( Doar in beci, la intuneric si 2-3 grade :evil:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
uzi putin si o pui sub geam langa perete si nu pe geam , sa o fortezi sa stea dreapta nu spre dreapta sau stanga :D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Danero, il as acolo unde e acum ,de cand l-am adus in casa a pierdut citeva frunze ,dar in rest arata bine ,sa vedem cum va evolua ,mersi :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
danero2004 a spus:
uzi putin si o pui sub geam langa perete si nu pe geam , sa o fortezi sa stea dreapta nu spre dreapta sau stanga :D
Pai acolo ar avea foarte putina lumina, la o temperatura totusi destul de ridicata, nu? :?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu ii faci rau sa stii :D

Anamaria , da e bine asa si daca continua inflorirea sa incerci un ingrasamant tip bonsai sau stimulare inflorire sa acopere K cat trebuie
 
Sus