Plantare trandafiri

anasstasia

Active Member
Simbata merg la tara. Toti trandafirii mei au PET in cap. E prea devreme sa scot PET-urile? Ideea e ca mai ajung la tara dupa Paste, asa ca mi-e sa nu lesine de cald. Acum insa cred ca e cam frig. Voi ce spuneti?
 

victoria

Active Member
E mult prea devremeIiar in Aprilie nu e deloc tarziu.Eu abia la sfarsitul lui Aprilie ma gandesc sa le scot peturile.
Azi am verificat si eu mai bine trandafirii pusi sub peturi in toamna si cred ca nu am mai mult de 2 care nu s-au prins.in rest sunt toti verzi si frumosi,iar unii chiar au frunzulite noi.
 

anasstasia

Active Member
Super! Atunci ii las la nani :)
Care s-a prins trebuie sa fie verde cu ceva frunzulite. Cei care nu s-au prins inteleg ca sint uscati?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Daca par uscati nu inseamna neaparat ca nu s-au prins. La unii le dau mugurii mai tarziu. Sa-i lasi pe loc, ca abia la vara o sa vezi exact.
 

victoria

Active Member
Asa este cum spune Irina.E posibil sa fie partea de sus uscata,dar langa pamant sa fie verde.Asa ca vei verifica in Aprilie mai bine.
 

mirelusa

Member
am primit si eu de la sot un trandafir rosu de plantat,mi l-a plantat era fara frunzulite,acum a dat ramisoare,o sa-i fac poze sa vi-l arat :D
 

Pocalinda

Member
Am cumparat si eu 2 trandafiri cataratori si ma intrebam daca-i pot planta in gradina. E inca frig sa-i pun tinand cont ca pamantul inca ingheata peste noapte?
 

v.cristina

Active Member
acum depinde si de zona unde locuiesti dar cel mai bine este sa-i plantezi atunci cand peste noapte nu mai inghiata pamantul , astfel indepartezi riscul sa-ti inghete :D
 

Pocalinda

Member
Pai e vorba de zona Bucurestiului dar o sa mai stau caci ingheata noaptea, nu rau dar baltile tot fac o pojghita subtire la suprafata.

Multumesc mult.
 
Am cumparat si eu un trandafir pe care il voi planta in fata blocului in Campina. Deja au cateva frunzulite...Daca mai stau vreo sapt -2 o sa creasca binisor aceste frunzulite si nu va fi prea bine (cred). Asai-i?
 

ghia_don

Active Member
Incearca sa-l tii undeva mai la racoare pina il plantezi, in felul acesta ii incetinesti putin cresterea.
Daca nu ai un loc racoros, cind il vei planta oricum trebuie sa-i faci musuroi pina trece orice pericol de inghet, si frunzulitele vor fi aparate.
 

mirelusa

Member
v.cristina a spus:
ce plapand pare...abia astept sa revii cu pozele sa vedem ce culoare au trandafirasii :) :)
Pai da Cristina,erau numai lastari fara frunzulite cand mi l-a plantat sotul,alea sunt primele frunzulite,acum parca a mai crescut,zic eu :)

 
Sus