Plantare trandafiri

instructor

Member
Anastassia ,trandafiri de la ronaland am luat si eu in toamna asta,am pus pet pe ei si apoi i-am musuroit bine...deja dau semne ca s-au prins ,au frunzulite sub pet :D
 

anasstasia

Active Member
Deci tu le-ai pus si pet! Daca le pun pet trebuiesc supravegheati? Ca eu voi mai ajunge la tara prin ianuarie-februarie.Si daca trebuie deschis dopul si trebuiesc udati...
 

instructor

Member
Le-am pus pet ca aveau lastarasi...si daca vine gerul....ce m-a costat... :D Si apoi nu trebuie udati acum ca oricum ploua,si dopul il iau in primavara :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Anasstasiaaaaaaaaaaaa................ :rofl: :rofl: :rofl: daca o sa mai citesti multe pareri chiar ca o sa iti iei cimpii si nu mai plantezi nimic :twisted:
 

lelia

Well-Known Member
Mi-a placut foarte mult topicul asta :rofl:
E un caz real dar nu o cauza pirduta :wink:
Anastasia ,pune-i mama in pamant ,cu radacinile in jos ,acoperai ptin cu pamant ,ca vor sti ei ce-au de facut .
Spor la plantat si s-auzim vesti bune in primavara :D
 

alfa

Active Member
Eu am plantat saptamana trecuta, vreo 10 buc de la Coral. Am sapat groapa adanca cam de o cazma jumate, apoi am mocirlit radacinile, ca erau nude si le-am pus frumos in groapa. Am acoperit si am musuroit de abia se mai vede ceva afara din pamant. Mai mult de atat nu am de gand sa-i protejez.
 

claudya

Member
va multumesc si eu de ajutor. :D si eu visez cam de mult la trandafiri si azi merg sa imi iau si eu.dar mi-e cam greu sa aleg,urcatori sau altoiti. :?
 

anasstasia

Active Member
Daca mai iau dupa ceea ce am vazut pe net (pe un site in care se prezinta vremea), duminca va ploua. Daca nu toarna cu galeata, pot sa fac plantari? Am multe de plantat, nu doar trandafiri....Ca nu mai am cind sa merg :cry: :cry: :cry: Doamne, ce ghinion am....... :cry: :cry: :cry:
 

anasstasia

Active Member
Pentru ca muncesc. Scap la ora 13.30. Voi ajunge pe la 15.00 in cel mai bun caz. Pe la 17 cel tirziu, se intuneca. Nu am cind sa-mi fac treaba (si e muuuulta treaba).
Duminica plecam de la 6 dimineata si prindeam ziua intreaga. :( :cry:
 

anasstasia

Active Member
Sper sa se insele. Ca ieri pe acelasi site am vazut ca peste o saptamina ninge, iar acum aratau ca va fi frumos. Stiti un site de incredere care sa arate gradele din toate zonele tarii?
 

dana_rusu

Member
annastasia,cred ca ai avut noroc ieri cu vremea ,cel putin la mine a fost tare frumos ,numai bine de plantat trandafiri,
 

v.cristina

Active Member
da ,dar ea dorea sa-i palnteze duminica si sincer nu cred ca a prins o vreme care sa-i permita plantarea trandafirilor si a bulbilor

la brasov toarna cu galeata ..noroc ca eu m-am incadrat si i-am plantat si mutat ieri :) :)
 

irinabv

Active Member
Moderator
Si eu am apucat si i-am plantat ieri. 5 trandafiri si 3 berberis. Acum ploua si la noi. :(
 
Sus