Plantare trandafiri

anasstasia

Active Member
Buna tuturor..... :(
Sint suparata pentru ca vremea nu a tinut cu mine. Am ajuns acolo si era inorat, zici ca era deja seara. Prietenul meu a sapat gropile si cind mindra de ce aveam eu sa fac pe acolo.......a inceput sa ploua. Asa ca m-am pus pe treaba si am reusit sa plantez: 6 trandafiri, 2 clematite (una vie cu lujeri deja mari, una pare moarta), lonicera, vita salbatica (nu cred sa prinda pentru ca nu avea radacina), iedera, tradescantia virginiana si irisii.
Din pacate abea am reusit sa plantez cele de mai sus si a inceput ploaia torentiala, care a tinut pina am plecat de la tara. Sint neagra de suparare ca nu am reusit sa plantez bulbii de lalele, narcise si zambile, iar anul acesta nu mai am cind. Voi mai ajunge la tara in primavara.
Nu stiu daca ceea ce am facut a fost bine, pentru ca am fost mereu pe fuga, am fost plouata toata ziua.....
 

irinabv

Active Member
Moderator
Anasstasia, stai linistita ca or sa se prinda. Cel putin cele care aveau radacini. Poate mai apuci sa dai o fuga intr-o zi, eventual sa mai musuroiesti plantutele, sau sa le pui pet-uri.
 

anasstasia

Active Member
Multumesc. Am inotat la propriu in noroi. Si era friiiiiiiiiiiig.
Aaaaaaaaaa, nu v-am spus. In urma defrisarilor facute in gradinita (care e de fapt o gradinoaie), abea astazi am vazut o groaza de musuroaie de cirtita :cry: :cry: :cry: Am ramas socata, pentru ca NU aveam idee ca avem si noi. Imi facusem un plan de plantare si vreo jumatate de ora m-am tot uitat si nu stiam ce sa fac si cum sa schimb sa fie bine. Le-am evitat (musuroaiele) cum am putut, insa sint sigura ca nu conteaza acest lucru.
Spuneti-mi care sint sansele sa-mi distruga tot ce am facut eu pe acolo? Poate trebuia sa postez la topicul "dedicat" cirtitelor, insa am apucat acum aici.....
 

irinabv

Active Member
Moderator
Anasstasia, cu cartitele nu ai garantie :( O sa vezi la primavara. Eu stiu ca bulbii fac parte din meniul lor, asa ca poate e mai bine ca n-ai apucat sa-i plantezi. Si eu stau cu emotii pt. la primavara.
 

anasstasia

Active Member
Irinabv, nu voi mai reusi sa trec pina la primavara.
Insa, pentru ca stiam acest lucru am facut 2 in 1, desi nu stiu daca a fost bine. Am si musoroit si am pus si peturi. Unde am pus peturi, am pus in jurul peturilor frunze (m-am gindit eu ca poate asa cresc temperatura si sint tinute plantele la cald). La plantele la care nu am putut sa pun peturi am musuroit sper eu, bine. La trandafiri am pus si frunze si am pus si peturi ca sa fiu impacata.
 

anasstasia

Active Member
Meniul cirtitelor contine si radacini (ma gindeam la trandafiri, lonicera, clematite....)?
Offfffffff, Doamne. :( Irinabv, sper sa-ti evite bulbii. E ciudat, insa intr-un fel acum ma bucur ca nu le-am dat sa manince bulbii. Poate pina la anul gasesc o solutie.
 

elmo

Member
Cartita se hraneste cu mici insecte, oua si larve ale acestora, rame, viermisori care traiesc in pamant, chiar paianjeni, dar si radacini sau tulpini subterane ale unor plante.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Daca ai pus si peturi, atunci o sa fie bine. Abia astept sa te lauzi la anul cu florile tale frumoase :D
 

irinabv

Active Member
Moderator
Elmo, n-o mai speria. Si eu am avut ceva cartite prin gradina si nu mi-au mancat trandafiri...inca :)
 

anasstasia

Active Member
Deci pina la primavara.......nu am liniste. Ce ti-e si cu gradinaritul asta! Numai cu gindul acolo voi sta. Mai ales ca am luat trandafirii pe care tare mult i-am dorit :roll:
 

elmo

Member
nici mie nu mi-au mancat...inca. In afara ca-mi sapa gradina, nu mi-au facut nimic, dar e destul, si daca raman galeriile sapate, or sa vina si altele. Asta am patit eu, am prins una si mi-au venit altele mult mai tarziu pe acelasi traseu. :(
 

elmo

Member
anasstasia a spus:
Deci pina la primavara.......nu am liniste. Ce ti-e si cu gradinaritul asta! Numai cu gindul acolo voi sta. Mai ales ca am luat trandafirii pe care tare mult i-am dorit :roll:
O sa fie bine, nu o sa le faca nimic. Da gerul si dorm si ele...o sa fie bine, ai sa vezi
 
Sus