Plantare trandafiri

irinabv

Active Member
Moderator
Anasstasia, ia-o mai usor. :D Cu gradina o sa ai multe bucurii si satisfactii, dar si unele nereusite pe care nu ai cum sa le prevezi. Plante se gasesc oricand, cu sanatatea e mai greu un pic :wink:
 

mirela06

Active Member
Are dreptate, Irina, draga Anasstasia.
Toate la timpul lor si vei vedea ca daca nu grabesti nimic, o sa ai satisfactii. Plantele , chiar daca mor, poti face rost de altele, la fel, dar de tine, nu mai poti face rost. Asa ca ia-o cu relantiul si spor in toate.
Sa vezi ca va fi bine. :)
 

v.cristina

Active Member
anasstasia a spus:
Irinabv, nu voi mai reusi sa trec pina la primavara.
Insa, pentru ca stiam acest lucru am facut 2 in 1, desi nu stiu daca a fost bine. Am si musoroit si am pus si peturi. Unde am pus peturi, am pus in jurul peturilor frunze (m-am gindit eu ca poate asa cresc temperatura si sint tinute plantele la cald). La plantele la care nu am putut sa pun peturi am musuroit sper eu, bine. La trandafiri am pus si frunze si am pus si peturi ca sa fiu impacata.
foarte bine ai facut :clap: :clap: :clap: :clap: sa vedem la primavara rezultatele
 

Blitz

Active Member
Iti tin pumnii, Anastassia!

Nu te necaji chiar daca poate nu "ies" toate din prima incercare.

In primul meu an de gradinarit independent (adica dupa 18 de ani dupa ce bunica-mea, D-zeu s-o ierte, nu a mai fost) am facut multe prostii, am cumparat trandafiri din care s-au prins cam 20% (eu i-am pus prin aprilie, spre rusinea mea).

Nu te nacaji, daca la inceput nu merg toate "din plin"! Dupa aproape 2 ani de sfaturi bune primite de la "forumisti" si "forumiste'- carora vreau sa le spun un sincer MULTUMESC- tot mai fac tampenii :oops: :oops: :oops: , dar nu disper- pe principiu ca "Fiecare sut in c...r este un pas inainte" :rofl: :rofl: :rofl:

Si am avantajul ca gradinita mea este practic in curte, deci o am sub "urmarire" zilnica.

Tin pumnii stransi pentru tine!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Blitz la tine se vede ca este o gradina "asezata" de ani buni.
Anastassia.......rabdare si...fara tutun ca de banii aia mai bine maninci fructe :)
 

anasstasia

Active Member
Fara tutun cu siguranta. Sint anti convinsa! Nu am fumat in viata mea, Dar asta e off-topic.
Va multumesc ca ati fost si sinteti linga mine si ma sustineti si ma suportati. Sint extrem de pasionala in ceea ce fac si cind ma implic in ceva o fac cu toata suflarea. De aceea par destul de patimasa in actiuni. O sa sufar intens daca nu se va prinde ceva (sau mai multe) din ceea ce am plantat, insa trebuie sa ma astept si la asa ceva. Nu sint nici acolo sa le supraveghez......
 

Blitz

Active Member
Gabiuta, multumesc, dar faptul ca gradina este "asezata" nu este de loc meritul meu. Acum vreo 35 de ani a primit forma aceasta, de la un gradinar care l-a sfatuit pe bunicul meu. Singurul meu "merit" este ca am cautat sa pastrez forma, s-o pun in evidenta si sa incerc s-o intretin.

Nasti, capul sus, daca tu iubesti plantele si ele te vor rasplati! Si cele care nu vor sau nu pot inseamna ca nu te merita, chiar daca suna urat!
 

anasstasia

Active Member
Cred ca s-au copt trandafirii mei. Ce zile calduroase! Nu pot sa cred ca-mi doresc sa vina frigul. Toate plantele pe care eu le-am plantat sint acoperite cu peturi. O sa lesine de cald :cry:
 

zamfira

Member
anasstasia a spus:
Cred ca s-au copt trandafirii mei. Ce zile calduroase! Nu pot sa cred ca-mi doresc sa vina frigul. Toate plantele pe care eu le-am plantat sint acoperite cu peturi. O sa lesine de cald :cry:
Daca trandafirii sunt cu radacina, nu au nevoie de pet-uri . Din contra , mai rau le face .E suficienta musuroirea (musuroi mai inalt , cam 20 cm ) trandafirilor plantati toamna .
 

mihai63

Member
anasstasia,de copt nu s-au copt ,dar sigur au ceva mugurasi.
Punind la fiecare trandafir cate un "pet" ai creat un climat de sera.
Dar nu te speria ca nu esta ceva foarte grav.
 

pupu

Member
tot aici pe forum (imi pare rau dar n-am mai gasit unde) un coleg ne spunea ca o bariera naturala si foarte eficace impotriva cartitelor sunt buxusii, deci la primavara poti planta buxusi.

pana atunci, daca vrei poti sa-ti inmultesi din butasi cateva plante sa le ai pregatite, asa iesi mai ieftin.


pt vremea de afara incearca aici http://www.accuweather.com/world-index- ... RASOV|&u=1
 

pupu

Member
da, dar nu apare, in sfarsit poate acum

tot aici pe forum (imi pare rau dar n-am mai gasit unde) un coleg ne spunea ca o bariera naturala si foarte eficace impotriva cartitelor sunt buxusii, deci la primavara poti planta buxusi.

pana atunci, daca vrei poti sa-ti inmultesi din butasi cateva plante sa le ai pregatite, asa iesi mai ieftin.


pt vremea de afara incearca aici

http://www.accuweather.com/world-index- ... RASOV|&u=1
 
Sus