Palmieri rezistenti la frig

scd

Member
am comandat 50 seminte..daca vrei poti sa iti trimit cateva....

interesant este ca nu stiu ce fel de promotie au baietii dar am platit numai 50 % din valoare... (takil + rhapido)
 
waw....oferta de criza?!.......sa profitam!!! Yanquapin, ce zici? colaboram la oferta cu takil (1000sem), si poate si altele???
 

Yanquapin

Member
James nu mi-a raspuns la acel mesaj pe care spuneam ca i l-am trimis- nu imi plac chestiile astea si am renuntat pe 2009 la comanda. Nu agreez astfel de atitudini- o fi ocupat, poate, dar eu corespondez cu un gentleman in varsta din New Mexico, care intretine o firma de cactusi si suculente impreuna cu sotia si vreo 2-3 ajutoare, si se descurca si cu plantele, si cu polenizarile, si cu comenzile- care, de cand China a deschis usa, au crescut serios- si mai are si timp sa vorbim despre vreme.
Eu nu abuzez de timpul lui sa-l intreb fleacuri, dar ideea e ca se poate si in desertul din NM, unde mai seaca putul, mai pica curentul si alte "beneficii" pe care nu le ai in Belgia. Un raspuns de 2-3 vorbe de la Europalms ar fi fost suficient, insa nu l-am primit.
Il mai intreb o data, azi.
 

mirela06

Active Member
Zona climatica , adica la Severin , este blinda totusi, ca s-a mai schimbat vremea, aste este. Tare as vrea sa stiu ce palmier s-ar incadra la mine, pt. a fi tinut in gradina. Multumesc.
 

kentanu

New Member
Sa nu fie specii inalte sau/si cu frunze mari.Poate Trachycarpus wagnerianus sau Rhapidophyllum hystrix.
 

mirela06

Active Member
Multumesc vecinico :) Ai cumva asa ceva in gradina sau ai vazut la cineva, cresc frumos in clima noastra :? :)
 

mirela06

Active Member
Bun si atit, dar mai culege ca semintele nu sunt contrabanda si poti spune ca sunt de mincat :rofl:
 
apropos....de comanda comuna se mai aude ceva?? dar de comanda care ai facut-o cu ceva timp in urma (.....ai primit semintele)?
 

scd

Member
scuze ca raspund asa de tarziu
camanda mi-a ajuns cam dupa 25-3o zile de la efectuare.
In legatura cu cumanda:
o bila alba... pentru semintele de hystrix
o bila neagra ... pentru semintele de takil, cam toate erau mucegaite, sper sa iasa ceva

sera deocamdata stagneaza pentru ca am unele probleme financiare :(
 

michaela

Active Member
Yanquapin a spus:
Michaela,
ce face Chamaerops? Inteleg ca a stat afara iarna asta? Protejat, cred/sper! Gerul si umezeala care au fost ucid fara exceptie un Chamaerops neprotejat... Sper ca nu l-ai pierdut! Daca da, nu scoate ciotul, ci fa-i o protectie fata de umezeala, usuca solul ala cat de mult poti. Poate e sansa sa dea lastari, e capabil de asta.
Asa arata acum, dupa ce si-a pierdut frunzele iarna trecuta
 

sonia

Member
Dragi cunoscatori,


Acesta ce specie este?L-am fotografiat asta vara in Turcia.Am vazut ca cresc inalti 6-7 m si sub ei erau multi puiuti asa ca am luat si eu.I-am plantat in ghiveci si s-au prins le merge bine. Oare acestia sunt rezistenti la ger?Ma puteti ajuta?

 

mirela06

Active Member
Este curmal, iar cind au fost copii acolo, acum o luna, au spus ca, vorba ta , erau plini de puiuti sub ei.
Nu cred ca rezista la noi afara, vorbind de clima noastra. :D
 

michaela

Active Member
sonia a spus:
Dragi cunoscatori,


Acesta ce specie este?L-am fotografiat asta vara in Turcia.Am vazut ca cresc inalti 6-7 m si sub ei erau multi puiuti asa ca am luat si eu.I-am plantat in ghiveci si s-au prins le merge bine. Oare acestia sunt rezistenti la ger?Ma puteti ajuta?

Da- este Phoenix Canariensis- nu rezista la exterior in tara noastra.

mirela06 a spus:
Asa cum o fi sau pierde din frunze, dar este minunat.
Mirela asa arata acum........
Anull trecut cand l-am plantat era cu mult mai frumos, insa iarna peste el si-a lasat amprenta, dar a recuperat peste an, sper in iarna sa sufere mai putin, doar are una petrecuta in zapada :wink:
asa arata in 2008 toamna
 
Sus