Palmieri rezistenti la frig

Floria

Active Member
Catalin, eu pot sa-ti spun ca in rasadnita, palmierilor mei le-a crescut radacina prea mult si in momentul in care i-am transplantat in sera a trebuit sa o mai scurtez putin. Nu au patit nimic, absolut toti s-au prins si acum au doua frunzulite. Am facut asta la Sabal Minor si Sabal Louisiana.
 

cataliny

Member
`

Am mai auzit de cazuri in care s-au scurtat radacinile si au supravietuit dar regula de baza cica e sa nu le taiem radacinile ca mor . Si i-mi aduc aminte cand eram copil am pus o samanta de curmal in pamant si a si iesit, iar dupa cativa ani (ca avea 4-5 frunze ) am schimbat ghiveciul am scurtat radacinile dupa care a murit , sigur ca atunci nu m-am ca asta ar fii cauza sau poate Phoenix-ul nu rezista la asa ceva sau era prea mic . Ok si sa zicem ca vrei sa ii muti din pamant , cand stii ca ai avut gija de ei 15 ani parca nu te-ai risca nu.
 

michaela

Active Member
Re: `

cataliny a spus:
Am mai auzit de cazuri in care s-au scurtat radacinile si au supravietuit dar regula de baza cica e sa nu le taiem radacinile ca mor . Si i-mi aduc aminte cand eram copil am pus o samanta de curmal in pamant si a si iesit, iar dupa cativa ani (ca avea 4-5 frunze ) am schimbat ghiveciul am scurtat radacinile dupa care a murit , sigur ca atunci nu m-am ca asta ar fii cauza sau poate Phoenix-ul nu rezista la asa ceva sau era prea mic . Ok si sa zicem ca vrei sa ii muti din pamant , cand stii ca ai avut gija de ei 15 ani parca nu te-ai risca nu.
In general palmierii suporta mai greu transvazarea cel putin la mai toti palmierii mei ..dupa tranvazare, au avut o perioada de stationare... daca se insista cu apa pt refacere se ajunge la riscul putrezirii radacinilor...prefera dimpotriva secarea ghiveciului cu substrat pt adaptabilitate decat umezirea lui ....vis-a vis de scurtarea radacinilor depinde cat de mult ai taiat si din care....si bineinteles daca ai pudrat cu ceva pentru cicatrizare..sau mai degraba uscarea locului cat mai rapid de-acolo se imprastie putrezirea radacinii .....de la cicatrici....
 

Floria

Active Member
Re: `

Michaela, din 400 mi-au murit doar trei. Am scurtat radacina la jumatate din cat era. Nu se pune problema putrezirii radacinilor deoarece eu i-am plantat direct in sol in sera.
 

michaela

Active Member
Da Flori, ai dreptate insa sa nu uitam ca palmierii tai sunt doar sabali.... dupa parerea mea sunt palmierii cu cerinte minime..si rezistenta atat la seceta cat si la umiditate....nu acelasi lucru pot spune despre alte specii mie si un chamaerops mi-a dat de furca doar cand l-am transvazat in gradina ...si n-am taiat nimic insa s-au ingalbenit parte din frunze...schimbare de mediu...
despre d-nealui e vorba si nu e tocmai mititel....
 

Yanquapin

Member
In ciuda rezistentei la frig, Sabal minor si Louisiana nu sunt deloc rezistenti la seceta si transplantari. Au fost plante mici, si norocoase, in cazul Floriei.
 

Floria

Active Member
Yanquapin a spus:
In ciuda rezistentei la frig, Sabal minor si Louisiana nu sunt deloc rezistenti la seceta si transplantari. Au fost plante mici, si norocoase, in cazul Floriei.
Asa este Yanquapin! dar trebuia sa-i transplantez, ca doar nu ii cresteam in punga toata viata ! :rofl:
 

michaela

Active Member
Yanquapin a spus:
In ciuda rezistentei la frig, Sabal minor si Louisiana nu sunt deloc rezistenti la seceta si transplantari. Au fost plante mici, si norocoase, in cazul Floriei.
Sigur si-ai mei sunt norocosi....nu sufera Deloc, deloc -nu acelasi lucru il pot spune despre trahy ,care dupa transplantare au stagnat.....cam multicel.
 

Floria

Active Member
Yanquapin, azi chiar vreau sa te enervez !
ia uite ce iti arat eu aici :



Cel din ghiveci s-a nascut tot pe 30 iunie 2008. Concluzia o tragi singur !
 

Floria

Active Member
Michaela, le-am dat apa, lumina si caldura 40 C, plantati intr-un pamant nisipos si fara niciun fel de ingrasamant.
De iubit , i-am iubit pe toti la fel, dar cred ca ei au tinut neaparat sa-mi demonstreze ca se poate.
 
sabalii (minor) mei au scos capu' din pamant cam intr-o luna,plantati fiind intr-o jardiniera (eu sunt "balconist" deci nu prea am loc.....) dupa 4 luni i-am transferat in ghivece separate.......cand m-am intors acasa dupa alte 4 luni aproape toti erau morti.....persoana care trebuia sa aiba grija de ei nu i-a ingrijit cum trebuia......am reusit sa salvez 5....dar nu sunt asa de mari. acelasi lucru l-am patit si cu washingtonia(mai am 9).noroc ca nu am transferat si dyctiosperma (doar 3 din 20 au iesit)- aceasta a iesit mai tarziu.....ce-i drept in balconu meu nu-i lumina ca s-a construit un bloc in fata...nemernicu' de mazare :x .... asta e!!!
 

Floria

Active Member
Asa arata un palmier inghetat (Sabal Louisiana)
A venit frigul si prinsa cu alte urgente vitale nu am mai avut timp sa ma ocup de el. Nu stiu cate grade minus au fost noaptea, pe site spuneau ca au fost -7 C dar dimineata l-am gasit asa inghetat de-mi venea sa plang pentru el. Dupa doua zile s-a mai incalzit putin si ziua erau +4 C, iar palmierul meu arata asa
Trebuie sa mentionez ca se afla in interiorul serei acoperita cu polietilena si nu am reusit sa-i fac un sistem de incalzire.
Cei micuti nu au avut nicio durere de cap
 

Yanquapin

Member
Floriaaaa!
Nu cumva palmierii morti aveau si ceva firicele? Abia acum vad, am privit inca o data pozele, dupa luni intregi: astia-s mai degraba Washingtonia! Un Sabal nu poate creste atat intr-un sezon, fie si din mana ta :wink: !!
Nu erau frunzele un pic mai subtiri si verzi, nu groase si bleu ca ale celorlalti Sabali?
Cum-necum, eu cred ca niste seminte de Washingtonia au ajuns acolo. Ai avut cumva, ca nu mai tin minte? Nu arunca cioturile, oricum.

Michaela,
ce face Chamaerops? Inteleg ca a stat afara iarna asta? Protejat, cred/sper! Gerul si umezeala care au fost ucid fara exceptie un Chamaerops neprotejat... Sper ca nu l-ai pierdut! Daca da, nu scoate ciotul, ci fa-i o protectie fata de umezeala, usuca solul ala cat de mult poti. Poate e sansa sa dea lastari, e capabil de asta.
 

Floria

Active Member
Yanquapin,
Nu stiu daca erau si cateva seminte de altceva ratacite in punga cu semintele de Sabal, dar in mod sigur nu erau Washingtonia pentru ca ii stiu cum sunt. Cert este ca dupa ce a trecut inghetul au facut mucegai pe frunze si au murit. I-am lasat in pamant sa vad daca mai dau in primavara. Vreau sa-ti spun ca cei mititei Sabalii nu au suferit deloc din cauza inghetului, dar tot mititei sunt , cresc foarte greu.
 
Sus