Palmieri rezistenti la frig

mirela06

Active Member
Michaela, asa cum este el, dar este frumos pt. mine si-l admir.
Am sa caut sa-mi fac rost de unul pt. gradina. Tot dorind, o sa am si asa ceva.
Sa-ti traiasca si sa ni-l mai pozezi sa-i vedem evolutia :)
 

michaela

Active Member
mirela06 a spus:
Michaela, asa cum este el, dar este frumos pt. mine si-l admir.
Am sa caut sa-mi fac rost de unul pt. gradina. Tot dorind, o sa am si asa ceva.
Sa-ti traiasca si sa ni-l mai pozezi sa-i vedem evolutia :)
Vei gasi.... am vazut chiar cu trunchi,la pret super :wink:
 

cataliny

Member
Pentru ai tine afara peste iarna, mergi pe Trachycarpus sau Chamaerops, ii gasesti pe la Brico sau Horbach.
 

mirela06

Active Member
Multumesc. Trebuie, asta, daca ajung acolo, iar eu cum la Severin nu am asa ceva.....mai am de asteptat :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
Michaela nu stiu daca mai tii minte dar anul trecut am cumparat de la tine un palmier Trahicarpus Fortunei.L-am pus in primavara in gradina si a mai crescut nitel desi nu foarte mult.Intrebarea mea ar fi daca peste iarna trebuie sa il protejez cumva.Ma gandeam la mulcire si pe deasupra sa ii pun in cap un bidon de platic de 5 l.
Ce spuneti?
Cum sa procedez cu el pentru ca va fi prima lui iran afara?
Multumesc mult!
 

michaela

Active Member
Si eu il las pe fratele lui afara... insa nu-i face mulcire-palmierilor nu le place asta, pot dezvolta fungi... lasa-l fara. Am zis ca fac asa:
cat tine temp de pana la -5 o sa-l las fara protectie cand vad ca se strica rau-cu ger puternic pun bidon mare de 10l in cap, sa fie suficient de aerat si nu-l infige in pamant mult(petul) sa respire sau, ziua cand e cald ridicat putin.
Eu asta intentionez sa fac cu ai mei :wink: oricum cica rezista pana la -20 dar inca sunt micuti .....si cresc greoi.
Eu anul trecut am avut chamaerops(se pare ca rezista pana la -10-15*) lasat fara nici un fel de protectie-au degerat putin frunzele dar e ok, a recuperat toata vara oho....
acum doi ani l-am acoperit cu rogojina(s-au uscat toate frunzele din lipsa luminii, cu toate ca ziua il lasam liber. :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc tare frumos pentru sfaturi,Miha!
Voi face asa cum ai zis tu.Ii voi pune numai pet dar voi improviza ceva cumva ca sa aiba si aer.
Sper sa ii placa de mine si la iarna.
:)
 

michaela

Active Member
Eu sunt convinsa :D
Deocamdata asa le place afara-chiar de-i rece, n-au nici o treaba :rofl:
Mai am si 2 sabali... destul de batraiori- care am si uitat de cand-i am :aoleu: -semintele mi-au fost aduse din Florida. Acum incep sa scoate frunze palmate, voi incerca si cu unul dintre ei-sa vad :wink:
sabalii pana anul asta ca si trahi, i-am tinut numai la rece iarna, insa nu afara :) ........
 

sarselia

Active Member
Moderator
Super!
Bafta mare sa ai!Stiu ca le place frigul si ca acum e "vremea" lor.
Mi-e ciuda ca pe Phoenix nu il pot pune afara ca s-a facut cat casa... :roll:
 

michaela

Active Member
sarselia a spus:
Super!
Bafta mare sa ai!Stiu ca le place frigul si ca acum e "vremea" lor.
Mi-e ciuda ca pe Phoenix nu il pot pune afara ca s-a facut cat casa... :roll:
Idem! :rofl: :rofl: eu strang frunze cu o legatura ceva si duc in baie.... e tres chic !-exotic chiar :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce bine de tine!
Am incercat si eu cu flori in baie si mi s-a spus ca macar acolo sa las oemanii in pace... :rofl: :rofl:
In plus in bai avem geamuri mici... :(
Si la mine in baie nu mai am loc deloc pentru ca am olite si alte cele de bebe...
Si eu i-am strans cu o panglica pe ai mei si asa macar mai am un pic de loc...
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl:
Eu am incercat dar m-am trezit cu toate scoase afara ...
Se pare ca nu au nevoie de inspiratie.. :rofl: :rofl:
 

michaela

Active Member
sarselia a spus:
Michaela nu stiu daca mai tii minte dar anul trecut am cumparat de la tine un palmier Trahicarpus Fortunei.L-am pus in primavara in gradina si a mai crescut nitel desi nu foarte mult.Intrebarea mea ar fi daca peste iarna trebuie sa il protejez cumva.Ma gandeam la mulcire si pe deasupra sa ii pun in cap un bidon de platic de 5 l.
Ce spuneti?
Cum sa procedez cu el pentru ca va fi prima lui iran afara?
Multumesc mult!
Ce face palmierul Arselia?
uite-i fratele acum cateva zile

nu l-am protejat-arata inca bine :D
aici un sabal care pana anul asta tot numai in ghiveci la rece l-am tinut-sa-l pozez a trebuit sa-l dezgrop din zapada

si... chamaerops-ul care de 3 ani sta in gradina, insa sufera frunzele in fiecare iarna

 

sarselia

Active Member
Moderator
E bine mersi Micha si multumim de intrebare.Nici eu nu la-m protejat si a stat pana mai zilele trecute cu zapada in cap.
Chiar ieri m-am uitat la el si nu are absolut nimic.
M-am bucurat tare mult ca i-a mers ok.
Felicitari pentru frumosii tai!
 
Sus