Lupin

fixpix

Active Member
cica lupinii se pot desparti/imparti? io credeam ca au asa o tufa unica... gen morcov, patrunjel... dar inca nu am incercat sa impart o tufa.
si cum is? pereni?

pe mine ma enerveaza ca tot apar pe ici colo si mi-e mila sa-i mut.
acuma mi-au impanzit lotu arondat crinilor... si crinii saracii nu fac fatza!

la toamna mai vad cum organizez gradinutza sa se impace ambele!
 

mirela06

Active Member
Mai, fainule si dragule, sa nu te deochi de fotogenic, faci bine, ca decit sa suferiti, mai bine asa :rofl:
 

numauita

Member
M-am indragostit de lupin.
Am plantat seminte saptamana trecuta, sper sa imi asa, vreau sa am gradina plina
 

mirela06

Active Member
Este frumos Numauita, iar daca ai ales asa ceva, apoi sa stii ca ai dreptate.Sper sa-ti iasa plantutele si cu cit mai multe culori. Sa ai noroc si Doamne-ajuta :)
 

alfa

Active Member
fixpix a spus:
cica lupinii se pot desparti/imparti? io credeam ca au asa o tufa unica... gen morcov, patrunjel... dar inca nu am incercat sa impart o tufa.
si cum is? pereni?

pe mine ma enerveaza ca tot apar pe ici colo si mi-e mila sa-i mut.
acuma mi-au impanzit lotu arondat crinilor... si crinii saracii nu fac fatza!

la toamna mai vad cum organizez gradinutza sa se impace ambele!
Tine minte ca la toamna primesti si niste aconitum, asa ca vei avea ocazia sa faci troc cu lupinul ala. :rofl:
 

fixpix

Active Member
daaaa....................... nu uit!
:)
decat fetzele oamenilor, numele lor, de unde ii stiu...
nimic important
:rofl: :rofl: :rofl:
 

mirela06

Active Member
Da, Numauita si sa stii ca ma bucur enorm . Poti sa pui si poze cu evolutia ei, sa fim si noi partasi la bucuria ta :)
 

alfa

Active Member
wow, bravo!!!! Fug si eu sa-mi iau seminte... cel mare al meu(singurul de altfel) , luat de la brico s-a trecut de tot, poate la anul sa-mi mai infloreasca....

Daca pun acuma semintele si ies, la anul infloresc? Sau dureaza mai mult?
 

sicora fabian

Active Member
AP

Este cam tarziu pentru lupin, dar sa le semeni direct in paharele, caci este pretentios la transplantare. Va inflori la anul.
 

aleynad

Active Member
Moderator
si mie imi place la nebunie planta asta, mai ales ca nu e pretentioasa.
Sfat : dupa ce infloresc, taiati-le inflorescentele ofilite, astfel vor da noi lastari si va inflori toata vara.
Eu asa fac cu lupinii mei, doar pe unul l-am lasat sa faca samanta, ca sa umplu spatiile goale din gradina la anu'
 
Sus