Lupin

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Capcane cu bere sau tone de "Optimol".Cu berea iesi in cistig oricum:mai dai o dusca mai pui o capcana....mai intra un melc la cusca .........si tot asa :)
 

mirela06

Active Member
Ma bucur sa aud ca infloresc in al doilea an. Eu am pus din seminrte anul trecut Mi s-a parut ca nu e nimic de ei, iar acum sunt o mutime.Nu stiu ce culori am in cuibusorul acela . Este singurul care a supravietuit :D
 

lelia

Well-Known Member
Ai mei au inflorit din primul an ,cei drept nu foarte bogat ,au facut seminte care au cazut pe jos si au rasarit in toamna ,le-a prins frigul si au disparut,insa plantele din primavara au iest foarte voinice anul asta ,sper sa infloreasca mai devreme,in mai.
 

Ema

Member
Am cumparat azi de la Brico lupin peren la ghivece de 3 litri. Plantele sunt foarte stufoase , cam 40 cm inaltime si sunt pline de boboci. Am ezitat sa le plantez astazi , vantul a batut ingrozitor de tare aici si ma gandeam ca se vor rupe plantutele. Oare nu-i prea devreme sa-i scot in gradina acum? Arata ca si cum ar inflori in 2-3 saptamani.
 

mirela06

Active Member
Am cumparat , anul trecut seminte, la pliculet, afisatefiind toate culorile de lupin. Majoritatea au murit si mi-a ramas numai cea roz. - movalie .Semintele le-am tinut in casa pina au germinat si apoi am repicat plantutele http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/pagina15. Daca mai cumpar seminte, merge sa la pun , direct in pamint, acum :?
 

mirela06

Active Member
De data asta am curatat lupinul . S-a petrecut, iar frunzele nu stiu ce au avut ca au devenit galben-ruginii si am fost nevoita sa le smulg. Nu stiu perioada lui de viata si cit ramin frunzele, dar nu am avut ce face :(
 

ghia_don

Active Member
Da, si eu le-am pus direct in gradina anul trecut, si daca nu mi le mincau melcii as fi avut mai multe plante inflorite anul asta. Asa am avut numai una :( ...
 

bradut

Well-Known Member
Cand se culeg semintele de lupin? Stiu ca la irisi se culeg de-abia dupa ce se maronesc. La lupin trebuie sa astept sa-si schimbe culoarea? Si cand pot fi plantate?
 

fixpix

Active Member
pai eu le culeg cand sunt maro de-a binelea...chiar cand incep pastaii sa crape. sa fiu sigur!
de plantat... nu mai plantez...ca tot imi rasar pui de lupini peste tot...
probabil le-as planta primavara devreme in casa... si apoi cum se incalzeste putin... afara cu ei!
 

mirela06

Active Member
Fixuleee.!!! Ce fain iti sta asa mindru si teapan in poza :rofl: . Off. Ce bine ca ai scapat cu capul din gura rechinului. Acum pot si eu sa stau cu gitul drept sa te vad. Mai umpic si gata cu spondiloza mea :rofl: :rofl: :rofl: :hug:
 

mymo

Active Member
Eu am pus semintele direct in gradina,acum am vreo 15 plantute mutate la locul lor.....dar lupinul nu e peren?
 

mirela06

Active Member
Ba da Mymo. Este peren. Mie mi-a resarit si anul acesta, si anul trecut, in acelasi loc si mai bogat in frunze si flori. Acum l-am tuns, dar am observat ca-i dau alte frunze :)
 

mirela06

Active Member
Semintele care cad, multe din ele au rasarit. Oricum tufa se mareste si prin radacini. Se extinde. Se poate inmulti si asa. Vad ca este o planta f. rezistenta :D
 
Sus