Lupin

valentyna

Member
mi s-a dat de la fito pt orice daunatori acele granule micute albe-sinoratox si mi s-a spus sa pun si in ghivece cateva bobite si merge si in gradina. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cind am semanat acum citiva ani era o punguta cu seminte mix.Am avut si roz si mov deschis si bleu parca.Dupa ce l-am scos ca sa-l mut am ramas numai cu mov.Este frumos in mai multe culori.
 
A

Anonymous

Guest
spune-mi te rog Gabiuta ,Lupinul l-ai semanat direct in gradina,sau in rasadnita,am luat si eu un pliculet si astept luna lui Marte
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Direct in gradina.Daca te uiti la inceputul acestui topic o sa vezi poze cu el din gradina mea :D asa cum era la inceput.
 

ghia_don

Active Member
Am semanat si eu anul trecut, direct in gradina, seminte de lupin si din cite mi-au ramas nemincate de melci, n-a inflorit nici unul...Voi vedea anul asta ce-a ramas din el si ce va inflori :? ...
 

zamfira

Member
La mine anul trecut a fost al doilea, dar n-au inflorit . Sper ca anul asta sa vad si flori .Cu melcii m-am luptat si eu din greu :)
 

coral

Member
Lupinul se planteaza cel mai bine la loc definitiv(in cuiburi),sau cel mai bine cate 2 seminte in ghiveci,dupa rasarire(cam 15 zile) se planteaza planta mai viguroasa.Insamantarea in aprilie- iunie,inflorirea...la anul! Eu am doar doua roz si mov,mai incerc si anul asta,e cu adevarat frumoasa.Succes!
 

tranda09

Member
Mihai, seamana direct in pamant. Vor fi plante viguroase care se vor inmulti de la an la an.Vorbesc din experienta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La aceasta planta si frunzele sunt decorative .Formeaza tufe compacte daca le pui mai dese si dau bine in locul in care vor ramine definitiv printre alte plante .Asa ca nu fii dezamagit :)
 

MONIS

Member
eu am radacini de la gardener....cand credeti ca ar fi bine sa le plantez?ce sa pun in jur ca sa le feresc de melci?pentru ca am o armata de astfel de vietuitoare :) sunt aproape domestice...... :(
 
Sus