Lupin

Luciana35

Member
semintele pe care le-am cumparat sunt amestec de culori (pe plic sunt flori de culoare rosie , roz, galben si albastru dar nu stiu daca si semintele corespund culorilor de pe plic)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mie din doua plicruri mi-au iesit cu duiumul mov,roz, una alba si niciuna galbena! :(
 
ai mai cultivat lupin pana acum, sa le auzi cum pocnesc ,cand se coc?

ai grija ca cele albe , galbene si rosii se pierd foarte usor dupa primul an de plantare
 

Luciana35

Member
Nu am mai avut lupin pana acum. Cat despre culori nici eu nu cred ca sunt toate culorile...anul trecut am cumparat nemtisori si tot asa , pe plic erau culori diverse dar la mine au iesit doar albastri.
Pe plic scrie ca e planta perena deci la anul nu trebuie sa mai seman, nu?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu,nu mai semeni.Insa sa stii ca e tare frumoasa floarea.Iar cu urechea linga el.......... :) chiar nu am stat!Dar te cred pe cuvint :D
 

Luciana35

Member
Stiu ca sunt tare frumoase florile ...eu caut de cativa ani dar nu am gasit pana acum...sper sa fie bune semintele si sa incolteasca.
 

Luciana35

Member
chiar ma gandeam la asta...cred ca am sa impart semintele: o parte le seman acum iar o parte le pun la locul definitiv. Incoltesc greu?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu le-am pus direct in gradina.Daca tin bine minte in doua sapt au inceput sa apara.Trebuie sa fie insa putin mai cald.Si cresc si repede.
 

Luciana35

Member
Multumesc ,Gabiuta. Eu am sa seman cateva in casa mai ales pentru ca sunt curioasa daca sunt bune semintele.
 

Alexa81

Member
Buna tuturora,
E al doilea an in care incerc cu lupinul, anul trecut l-am pierdut pt ca nu am avut grija de udari, dar iata ce mi-au spus de la sera:
Important la aceasta planta ,ca sa o aveti cat mai mult in gradina ,este sa lasati sa se dezvolte in fiecare an cateva seminte pe care sa le semanati si astfel sa se improspateze tufa. Lasati doar la baza spicului cateva manunchiuri iar restul (partea superioara)il taiati.Este o perena cu viata scurta.
Tare as vrea sa stiu daca a incercat cineva sa il creasca in balcon...
 

michaela

Active Member
gabi_gabriella a spus:
Mie imi place mult de tot, dar nu prea am avut parte de el. Am semanat de mai multe ori dar s-a topit sau l-au mancat melcii.
Anul asta am semanat si in casa si apoi am pus rasadurile in gradina .Au ramas vreo 2 .Sa vad ce se va intampla cu ele la anu
pentru melci exista niste granule albastre care se presara iar melcii si limaxi mor prin deshidratare mie mi-a cumparat sotul meu acum un an dar nu mai stiu cum se numeste are desenat pe ea melci cu si fara cochilie
 

Floria

Active Member
Pentru melci mai este bun si varul nestins, presarat ca o dunga mica, cand trec pe acolo incepe sa sfaraie...
 

zamfira

Member
Cei 2 sunt in viata si incep sa dea frunzulite . E drept sunt intr-o zona in care nu sunt atatia melci .
Daca mai apar si anul asta voi caiuta acele bilute .Mersi de sfat
 

Alexa81

Member
Nu mai stiu daca tot pe aici pe forum am citit sau am vazut la Tv, o metoda simpla de a scapa de melci sunt paharele de plastic ingtopate pana la jumatate in pamant si tot pana la jumatate umplute cu bere.
Sa imi spuneti cum functioneaza aceste capcane naturale...
 
gabi_gabriella a spus:
Cei 2 sunt in viata si incep sa dea frunzulite . E drept sunt intr-o zona in care nu sunt atatia melci .
Daca mai apar si anul asta voi caiuta acele bilute .Mersi de sfat
buna ziua ,
spune-mi te rog daca stai la casa si daca ai pasari de curte,asta daca se poate
 
uite de ce te-am intrebat :
am avut 2 gradini a cate 1500 mp fiecare iar in una am avut posibilitatea sa cresc si gaini( de oua 15 ,de carne 31 ) in primavara era gradina plina de melci si nu puteam aduna nimic din gradina din cauza melcilor care noaptea radeau tot , am inceput sa adun cate 10-15 buc pe care ii striviam un pic cu piciorul si-i dadeam la pasari in cotet , dupa cateva zile am inceput sa-i dau intregi, iar dupa o saptamana ,le-am dat drumul in gradina pe margine unde se acundeau melcii ziua , in doua saptamani nu am mai avut nici urma de melci , dupa care faceam asta saptamanal ,sambata sau duminica ,cand aveam mai mult timp liber sa stau acum sa pazesc gainile sa-mi ramana verdeturile.
in cealalta gradina adunam si faceam tot felul de tratamente si mereu aveam melci ,pana si pe vreji de fasole se urcau.
asta am facut eu, nu e obligatoriu pt nimeni.
 

zamfira

Member
Si eu ma lupt puternic cu ei ..dar sunt tare multi . Poate, poate mai dispar :)..sau iau niste gaini cu imprumut :D si le pun la cules melci
 

tranda09

Member
Eu am pus seminte direct in sol acum 3 ani si in fiecare an apare si se dezvolta si mai viguros. Este atat de frumos si impunator cu florile lui mov....A rezistat la toate gerurile. Acum am luat seminte de lupin alb. Sper sa am acelasi succes.
 
Sus