Lonicera

bebe Iris

Active Member
elenafles a spus:
Atunci nu-ti ramane decat renunti la ele si sa le rupi cand sunt verzi.
Da, asa e cel mai indicat, mai ales ca sunt obisnuiti sa manance direct din gradina cirese, zmeura, capsuni, agrese, coacaze, deci nu pot risca.
 

Elektra

Member
Buna, ce parere aveti, oare e tarziu sa plantez acum o lonicera, varianta comuna, alb cu galben?
Am gasit o oferta foarte buna, plante in ghiveci foarte bine dezvoltate la 20 ron, cele cu flori rosii, roz 30.Vreau una comuna caci mi se par cele mai robuste, mai am o lonicera belgica in gradina, tare bucuroasa am fost in primavara cand am gasit-o, e printre putinele cu flori rosii care au si miros, dar m-am bucurat degeaba, abia s-a prins si a crescut extrem de putindin primavara pana acum, flori ioc..sa vedem la anul.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nu e tarziu,planteaz-o linistita!

Off topic:ai vazut noul magazin de flori de langa Polus? :wink:
 

Elektra

Member
iudit a spus:
Nu e tarziu,planteaz-o linistita!

Off topic:ai vazut noul magazin de flori de langa Polus? :wink:
Iudit, iti pun sincer ca doar o data am avut curajul sa intru si nici atunci nu am plecat evident cu mana goala :oops: Mi-am propus ca pana la primavara sa nu mai calc pe acolo, au mult prea multe pe placul meu :)
 

Elektra

Member
sicamin a spus:
Elektra, daca vrei lonicera alb cu galben ,iti pot oferi eu mai multi lastari ,poate si cu radacina ,ca s-au extins in toata gradina.
Asa arata a mea:
http://media.photobucket.com/image/gard ... 61.jpg?o=4
Multumesc mult, esti foarte draguta, dar lonicera pe care am gasit-o este cu adevarat la oferta :) , e o tufa foarte mare, peste 1m inaltime si deasa, plantata intr-un ghiveci cam de 10l..cel putin asa imi amintesc, o prefer asa bine dezvoltata si sper eu cu crestere rapida pentru a acoperi o zona din terasa foarte vizibila de la vecini.
Daca nu am succes cu ea, o sa-ti cer la primavara cativa lastari, superb arata a ta.
Multumesc inca o data :rose:
 

victoria

Active Member
Din cate am vazut eu,lonicera creste foarte repede.Eu am primit un lastar cu radacina in primavara.Avea cam 50 cm sa zic.Acum a depasit 2 metri.Se facea si mai mare dar am taiat eu din ea.
 

Elektra

Member
victoria a spus:
Din cate am vazut eu,lonicera creste foarte repede.Eu am primit un lastar cu radacina in primavara.Avea cam 50 cm sa zic.Acum a depasit 2 metri.Se facea si mai mare dar am taiat eu din ea.
S-a si indesit Victoria sau trebuie taiata ca sa ramifice?
 

elixir

Member
Elektra a spus:
victoria a spus:
Din cate am vazut eu,lonicera creste foarte repede.Eu am primit un lastar cu radacina in primavara.Avea cam 50 cm sa zic.Acum a depasit 2 metri.Se facea si mai mare dar am taiat eu din ea.
S-a si indesit Victoria sau trebuie taiata ca sa ramifice?

daca ii tai varfurile la lastari, se ramifica si mai bine! eu dintr-un singur lastar, fara radacina ,,plantat"(de fapt infipt pur si simplu in pamant) in aprilie, acum acopera vreo 2 mp de gard..dar ,,ajutat" din foarfeca :rofl:
 

Elektra

Member
daca ii tai varfurile la lastari, se ramifica si mai bine! eu dintr-un singur lastar, fara radacina ,,plantat"(de fapt infipt pur si simplu in pamant) in aprilie, acum acopera vreo 2 mp de gard..dar ,,ajutat" din foarfeca :rofl:
Prospat plantata mea lonicera halliana a fost foarte bine ajutata de foarfeca inainte sa ajunga la mine :) , cred ca era prea ramificata si ocupa prea mult loc la transport. Prin urmare, sper sa cresca mai ceva ca vrejul din poveste cat de curand :wink:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumoasa, Daniela, ai avut mana buna!
sunt si eu curioasa daca a ta e parfumata, am si eu una si nu miroase deloc, tot cea clasica e de baza :D
 
Sus