Lonicera

attila

Member
Azi timpul inca ami permite sa mai
pun cateva tufe Lonicere langa gard .
Dar cu atentie ca daca las sa urce gardul peste 1-2 ani va trebui sa schimb gardul ca poate face praf :wink:
 

attila

Member
Numai varinta Lonicera henry isi facea de cap putin ca a fierdut majoritatea dintre frunzele mari :wink:
Dar cum se vede anul aceasta vom putea bucura din plin de parfumul lor :wink:
 

roxy

Member
a inflorit la cineva lonicera rosie? nu am vazut niciodata ,decat cu flori albe si galbene. poate puneti niste poze :rofl:
 

simonag

Member
einsteinitza a spus:
Poti insa s-o impiedici cat de cat prin taierea unei treimi din ramuri primavara
O treime din lungimea ramurei sau o treime din numarul ramurilor? Banuiesc ca este vorba de numar, taindu-se in primul rand ramurile batrane.
 

catica

New Member
Este foarte frumoasa lonicera ta rosie ! Sa-ti traiasca. Ce denumire are, Lonicera periclymenum ? Are o mireasma tot asa de placuta si intensa ca cea alba (lonicera japonica)?
 

25aaf

Member
Dupa cat timp a inflorit lonicera ta rosie, attila?
Are nevoie de conditii mai speciale sau e la fel de "nepretentioasa" ca japonica ? In orice caz, felicitari, e foarte frumoasa....
 

attila

Member
Multumesc
Cele rosii scot flori destul de anevoios
Cea care este la mine dupa 4 ani a facut astea
Nu cred ca este mai pretentioasa :roll: :roll:
 

gildi1

New Member
rasp.

hai sa ma laud si eu cu lonicera 'goldflame' pe care o detin cu mare mindrete de 2 luni,l-am din praktiker si eram extrem de fericita ca am gasit acest soi.se dezvolta f bine si a inmugurit.abia astept sa ma 'arda'cu florile ei rosii-portocalii.dupa cum se comporta pare sa fie la fel de nepretentioasa my precious ca si cealalta 'clasica'.
am sa revin cu poze cind v-a inflori.trebuie sa dau o fuga la fisa plantei sa vad cum se inmulteste. :D
 
Sus