Lonicera

Cum a spus si calin ,nu este Lonicera sa nu-si piarda frunzele iarna .In functie de iarna ,cum a fost cea trecuta ,poate sa-si pastreze frunzisul ,dar daca e mai frig ........Oricum primavara trebuie tunsa caci infloreste pe lastarii noi .O lasi netunsa doar daca preferi frunzisul in defavoarea florilor .Daca o plantezi intr-un loc ferit de curent si sa fie cit de cit adaspostita ai sansa sa-si pastreze o parte din frunze.eu o am in tr-un vas mare la etajul 7.In ceilalti ani nu si-a pastrat frunzele dar asta iarna a stat verde pina a dat gerul din ianuarie-februarie
 

Roxana

Active Member
claudia_s, dar poti face butasi obtinuti toamna sau primavara sau prin seminte. Nu cred ca e o tragedie daca Lonicera isi pierde frunzele iarna, o sa faca altele la primavara. :wink: Ai grija sa nu uiti sa o tunzi primavara ca sa infloreasc, altfel nici gand de flori. E ca la Hibi; florile apar doar pe lastari noi.
 

Roxana

Active Member
Nu are ce motiv sa ''gaseasca'' sa nu infloreasca daca este tunsa in fiecare primavara.

Si daca nu ma insel eu stiam ca acel ''lichid'' din flori este bun de mancat. Dar nu sunt sigura :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gildi....lonicera "goldflame" ti-a inflorit?Miroase tot atit de puternic ca cea clasica?
 

calin123

Member
am primit si eu o lonicera rosie( pe care am plantat-o ) , obtinuta prin marcotaj , de la o planta mare deci sper sa infloreasca si la anul care vine .
 

blueheart_d

Member
am tuns lonicera din gradina si as vrea sa pun cativa butasi la prins in balcon. in ce conditii face radacini mai repede si mai sigur: pamant sau apa?
 

rem_2007

Member
Alex, la mine clematitele au crescut f putin pe cand lonicera a crescut bine de tot. Am o lonicera rosie (lonicera heckrotii - "American beauty") care are 1 an si jumatate si vad ca face flori, in curand va inflori si atunci voi posta si niste poze. :)
 

carmenn

Member
Frumoasa foc...
A mea inca nu da semne de flori, in schimb se tot intinde pe gard, ceea ce nu poate decat sa ma bucure :D
 

AngelEyes

Member
Sorina e prima data cand vad o astfel de lonicera ...miroase la fel de puternic ca cea alba cu galben ? Arata foarte bine :visator:
 
Sus