Lonicera

adrianam

Well-Known Member
Si la mine sunt inflorite doua, amandoua fara parfum din pacate! :(



si una galbena:


Aceasta seamana un pic cu cea clasica dar are floarea mai mica si neparfumata. Nu mai stiu care cum se numesc.
 

carmenushka

Active Member
sicamin a spus:
Si lonicera de pe gardul meu a inflorit.In toamna am" raso " cu drujba ,ca am avut intentia sa schimbam gardul ,dar am ramas doar cu intentia :rofl: ,si tot cu gardul de sarma garnisit cu lonicera. :)
eu ti-as cumpara gardul asta, zau, daca tot vrei sa-l schimbi! :rofl:
In cati ani se intine asa lonicera cat sa acopere un gard intreg? Sa stiu cat am de asteptat
 

ireneme

New Member
sicamin a spus:
Si lonicera de pe gardul meu a inflorit.In toamna am" raso " cu drujba ,ca am avut intentia sa schimbam gardul ,dar am ramas doar cu intentia :rofl: ,si tot cu gardul de sarma garnisit cu lonicera. :)

splendida :visator:
 

victoria222

Active Member
Lamuriti-ma si pe mine, va rog, in legatura cu invazivitatea Lonicerei la noi in tara. Am citit pe forumuri straine tot felul de pareri, precum ca Lonicera, in special specia Japonica, este o planta periculoasa (?, nu prea am inteles care erau zonele unde se comporta in acest fel) adica se inmulteste fffffoarte tare din seminte si creste peste tot inhiband orice planta ii iese in cale. Eu vreau sa stiu daca Lonicera cea mai comuna de la noi (alb cu galben, Halliana parca ii zice) este invaziva. Mai exact:
1. daca rasar plante noi din semintele care se imprastie in jurul tufei
2. lastareste la distante mari din radacina ( precum Campsis Radicans)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Victoria, la mine, lonicera aceea comuna, alb cu galben, nici vorba sa se inmulteasca peste masura! E in acelasi loc unde am plantat-o acum cinci ani si nici vorba sa rasara pe altundeva, fie din radacina, fie din seminte! Asa ca trebuie sa ma chinui s-o inmultesc eu! :D
 

gomez99

Well-Known Member
seminte la a mea eu nu am vazut. dar tulpinile care se tirasc pe pamint prind usor radacini la fiecare nod, asa ca se poate inmulti destul de usor.
 

victoria222

Active Member
Multumesc:D Deci nu este invaziva decat in masura in care atince cu corzile pamantul. Important este sa nu lastareasca puternic din radacina si sa nu se inmulteasca prin seminte. Am impresia ca in America, in zonele unde ea intr-adevar este periculoasa pentru plantele native, iernile sunt mult mai blande sau exista anumite conditii care favorizeaza inmultirea acesteia prin seminte foarte puternic transformand-o intr-o buruiana care stranguleaza tot ce intalneste ( stim deja ce poate face din garduri) http://www.hort.uconn.edu/plants/l/lonjap/lonjap1.html
Semintele sunt raspandite prin bobitele negre pe care le produce, si pe care pasarile le adora iarna.
 

sorina

Active Member
Cea alba este incontinuare plina de flori si parfum
cea rosie are destule flori dar pe alocuri s-au uscat din frunze iar cea roz are florile pe trcute dar are si flori si fructe rosii ... rosii foarte interesante si anul asta muuulte
 

victoria222

Active Member
Sunt foarte frumoase, Sorina. Imi place si cum ies in evidenta de pe fondurile colorate. Din aceia parfumata imi voi pune si eu la toamna neaparat.
 

alfa

Active Member
E superba Iris! :indragostit:

Este acelasi cu cel al Sorinei nu? Tare mult imi plac frunzele rotunde si florile si bobitele :D
 

bebe Iris

Active Member

elenafles

Active Member
Vai ce frumoase sunt Sorina si Iris. :D Oare tot bobite rosii vor face?Cand apar bobitele sa ni le aratati si noua. :D
 

bebe Iris

Active Member
Multumesc ptr laude :D , eu sper sa nu faca bobite ca am copii mici si mi-e teama sa nu creada ca sunt comestibile :|
 
Sus