Lonicera

Blitz

Active Member
Daniela, scuze ca nu am raspuns pana acum. Momentan se pare ca s-a prins 1 lonicera dintre cele primite fara radacini si una din celelalte- culmea, exact cea mai slabuta...

Mai studiez si dau raportul :D
 

sorina

Active Member
alisamada a spus:
Sa indraznesc sa cer un pui? :)
da de ce nu dar deocamdata butasii care i-am pus in nisip nu dau semne ca s-au prins asa ca am pus altii in apa , poate am mai mult noroc daca se prind dau cu placere :!: :wink:
Serotina abia acum se formeaza florile iar la cea crem inca nici un semn . Asa se intimpla in fiecare an .
 

gabrielais

Active Member
waw..ce frumoase sunt toate...mai ales cele cu flori roz...
a mea, cea clasica, crem, e gata sa-si deschida bobocii; e plantata anul trecut
 

aleynad

Active Member
Moderator
dupa ce am tot googalit pe net, am ajuns la concluzia ca lonicera mea este Lonicera x heckrottii



voi ce ziceti? are cineva soiul asta cu eticheta?
 

sicamin

Member
Si lonicera de pe gardul meu a inflorit.In toamna am" raso " cu drujba ,ca am avut intentia sa schimbam gardul ,dar am ramas doar cu intentia :rofl: ,si tot cu gardul de sarma garnisit cu lonicera. :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Arata intr-un mare fel, sicamin, asa mi-as dori si eu un gard! E o splendoare, si-mi imaginez ce parfum poate avea!
 

sicamin

Member
Pocalinda ,in mare parte isi mentine frunzele ,dar mai cad cateva.De rezistat la iernile care au fost ,vad ca a rezistat.
 

Pocalinda

Member
Super, ma tenteaza si pe mine sa incerc pentru mai multa intimitate in curte iar daca tu zici ca iarna rezista...ma pun pe treaba:)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
sicamin a spus:
Si lonicera de pe gardul meu a inflorit.In toamna am" raso " cu drujba ,ca am avut intentia sa schimbam gardul ,dar am ramas doar cu intentia :rofl: ,si tot cu gardul de sarma garnisit cu lonicera. :)
:eek: :eek: Sicamin, gardul tau cu lonicera m-a lasat fara aer! Da-i musai sa schimbi gardul? E pacat, zau asa, s-o mazilesti! Vrei gard nou de fitze sau e doar vechi si trebuie musai schimbat ca se prabuseste? Ca gard mai de fitze decat asta "ornat" asa, zau daca exista! :)
 

sicamin

Member
Claude ,gardul este asa doar pe 35m,dar frontul la teren unde este si casa amplasata este de 60m. Cum in proiect este gard la fel pe toata suprafata de 60 m ,trebuie facut la fel. Mai facem "sapaturi" ca poate gasim o solutie sa facem gard doar in fata casei cu front de 25m ,si partea cealalta sa fie "gradina" si sa lasam gardul asa. Anul asta oricum va ramane asa si la toamna ii mai trag o tunsoare cu "drujba" :rofl:
 

elenafles

Active Member
aleynad a spus:
dupa ce am tot googalit pe net, am ajuns la concluzia ca lonicera mea este Lonicera x heckrottii



voi ce ziceti? are cineva soiul asta cu eticheta?

Cred ca este Lonicera Periclymenum "Serotina".Iata eticheta si cum a inflorit la mine.
 

sorina

Active Member
Blanche Sandman este cea mai sensibila la afide si acaricide
la Serotina mea abia acum plesnesc florile
si cea crem la fel
 

elenafles

Active Member
A ta e mai avansata.La Serotina mea abia se vad bobocii ca a fost tot frig pe la noi.Abia astazi e zi de vara. :D
 
Sus