Lalele

Alexa81

Member
Pai asta e planul, am cumparat si scoarta de copac pt a presara pe pamant ca sa nu mai dea buruieni si sa aiba un contrast mai frumos, dar oare daca ii asez la 4 cm max intre ei o sa fie fericiti sau o sa se bata pe substante?
 

blueheart_d

Member
o gramada din lalelele cumparate de la Sahin au facut capsule cu seminte. oare in cat timp se dezvolta o planta din seminte sa faca flori? cu siguranta sunt alte soiuri decat mama
 

radu

Member
Fiindca iubesc florile si implicit si lalelele mi-am cumparat bulbi din multe varietati dar stau sa ma gandesc unde sa-i plantez si cand.
Acum intrebarea la care raspunsul vostru stiu ca n-o sa ma prea bucure, fiindca voi cei care aveti gradini sau balcoane deschise sunteti fericiti. Dar au stand la bloc mai am si balcoul inchis :cry: .Stiu ca ar fi o posibilitate sa le plantez in jardiere in exteriorul geamului pe pervaz dar as vrea sa le si vad si sa ma si bucur de ele .
Intrebarea e : credeti ca am vre-o sansa sa le plantez in ghivece in interiorul apartamentului daca temperatura in iarna nu o sa depaseasa 21 grade, si daca da, cand sa plantez bulbii ?

Va rog mult un raspuns !!!
 

Cristiana

Member
Radu, daca ar fi dupa mintea mea si as tine mortis sa am lalele in casa, cred ca as incerca sa mimez conditiile naturale in care creste si se dezvolta laleaua, asa ca prima data as pastra bulbii la frigider (sau iarna in balconul inchis, dar la intuneric) vreo 6-8 saptamani, ca sa aiba parte de iarna necesara multor plante pentru a se dezvolta. Din cate am citit despre lalelele fortate, nu au nevoie de temperaturi mari, dimpotriva, un 18-20 de grade e ok, insa lumina este necesara. Plantele trebuiesc udate zilnic dimineata, iar dupa formarea bobocului, la nevoie. Sa tii seama totusi ca nu toate soiurile se preteaza la fortare.
 

narcisab

Member
buna, eu sunt mai noua in domeniu - am citit ca bulbii de lalele pot fi fortati sa infloreasca in ghiveci mai devreme - in aceste conditii dupa ce se termina inflorirea bulbul respectiv mai poate fi folosit in continuare sa il scot si sa il pun toamna viitoare iar? sau e pierdut, ca nu m-am lamurit.

multumesc
 

v.cristina

Active Member
din contra..daca conditii au fost optime si nu au avut parte de o inflorire fortata, pe o perioada scurta de timp, bulbii se inmultesc si o sa ai parte de mai multe lalele ...dar la anu :wink:
 

gani

Member
bulbi de lalele ieftini la Cora! Aceiasi bulbi la Praktiker erau 10 ron, la Carrefour si Bricostore 7-8, iar la Cora 5 ron. Am luat 6 Pinocchio, vreau sa le fortez intr-un ghiveci :)

chiar, am aceeasi problema ca si radu. Deci sa tin bulbii la frigider? De cand pana cand?

Later Edit:

http://nga-gardenshop.stores.yahoo.net/ ... doors.html
explicatii pentru cunoscatorii de limba engleza

se pare ca bulbii trebuie tinuti 8 saptamani la frigider, daca am inteles bine :D
 

gani

Member
azi incepe experimentul Laleaua "fortata" :)

am pus aproximativ 30 de bulbi intr-un vas de ceramica larg (luat de la Ikea, 30 RON), umplut cu pietris alb (furat dintr-un parc :( ) si acoperit cu pietris negru (decorativ, luat de la Bamboo).

speciile folosite:

Stresa si Scufita Rosie (ambele celebre pentru pofta cu care se lasa fortate), plus 10 Purissima albe si 6 Toronto multiflore rosii

totul pus intr-un sac de gunoi in care am dat cateva gauri, ca sa respire bulbii, si bagat la frigider

apa doar pana sub ei. ca sa vad nivelul apei, in mijlocul vasului am pus un tub de plastic. Bulbii nu trebuie sa stea niciodata in apa, ca putrezesc

acum cea mai grea este asteptarea, nu trebuie scosi de acolo pana pe 10-20 ianuarie, cand, daca totul merge bine, bulbii vor fi incoltiti si vor avea ditamai radacinile :)

pentru cei care vor sa incerce (si sa invete din greselile altora), o sugestie: cel mai estetic este sa folosim un vas de sticla transparenta umplut cu pietricele sidefii. Asa se vede intotdeauna nivelul apei (si nu mai trebuie sa apelam la acel tub de plastic) si putem verifica intotdeauna cat de dezvoltate sunt radacinile ;-)

sa fie cu noroc! :)
 
Mi-am cumparat si eu bulbi de lalele pe care i-am plantat in gradina acum vreo 3saptamani. Acum am surpriza sa vad ca au inceput sa rasara!!! Ce ma fac? Le-am compromis definitiv? Cine banuia ca vom avea un oct.atat de calduros?!! Nu trebuia sa le plantez la sf.lui septembie? Ce sanse mai am?
Multumesc
 

sorina

Active Member
Ga

Gani ...cam asta este traducerea " rezumat ":
Bulbii se pot pune in frrigider intr-o punga de hirtie 6 saptamini . In acesta perioada nu se pun in frigider fructe si mai ales mere , deoarece elimina un gaz ethylena care intirzie inflorirea .
Sau se pun intr-o camera intunecoasa si rece timp de o luna .
In ambele cazuri se trec bulbii treptat la o temteratura moderata cu lumina indirecta timp de 2 saptamini , cind bulbii au lastarit se pun intr-un loc insorit , , unde vor inflori in jur de o saptamina .
 

viovaslui

Member
beatrice1971 a spus:
Mi-am cumparat si eu bulbi de lalele pe care i-am plantat in gradina acum vreo 3saptamani. Acum am surpriza sa vad ca au inceput sa rasara!!! Ce ma fac? Le-am compromis definitiv? Cine banuia ca vom avea un oct.atat de calduros?!! Nu trebuia sa le plantez la sf.lui septembie? Ce sanse mai am?
Multumesc
Perioada optima pentru plantat lalele in tara noastra este incepand cu 15 octombrie si se sfarseste cu aproximativ 10 zile inainte de primul inghet.Nu va faceti probleme daca au iesit frunzulitele.Lalelele sunt deosebit de rezistente chiar neplacandu-le o iarna blanda.
 

gani

Member
You can start forcing tulips in October for blooms by Christmas, or later in fall for blooms by midwinter. Generally, tulips need at least 12 to 16 weeks to bloom if started in September or October, but only 8 to 10 weeks if started in December.

Before tulips will sprout and produce flowers, they need a chilling period to simulate winter. Without this period, the bulbs won't grow or won't produce a good-quality flower. You can simulate winter by placing the potted bulbs at 32o to 50oF in a dark area such as an unheated garage or basement. A refrigerator crisper works well, but never put them next to fruits such as apples that emit ethylene, a gas that hinders flowering. In warm areas, you can even leave them outdoors as long as the temperature doesn't go below freezing or above 50oF.

Deci avem 12-16 saptamani, cu mentinerea unei temperaturi intre 2 si 9 grade (32-50 Fahrenheit), iar pe langa un garaj neincalzit le putem tine si in frigider cu conditia sa nu fie asezate langa fructe care emit etilena. Eu asta am inteles...
 

ghia_don

Active Member
dana a spus:
Eu in fiecare an pun bulbii in pamant in octombrie si peste iarna , ca sa aiba caldura,las toate frunzele de la vie pe pamant si toata zapada din curte( binenteles daca exista asa ceva.
Primavara,cand se fac destul de mari si nu mai exista pericol de ger peste noapte,scot cu grija frunzele care le ingrop in pamant grabindu-le astfel putrezirea.
Pentru ca si lalelele si zambilele ( cele selectionate nu autohtone) in perioada de vara se ingroapa sa stea la caldura si exista pericolul sa nu mai iasa anul urmator, cand s-au uscat toate frunzele de la ele le dezgroip, le curat de pamant sau le las sa se usuce la soare si apoi le bag la loc racoros - de obicei in beci de unde le scot iar in toamna.
In primul an am pierdut destul de multi bulbi si de atunci tot asa fac.
Toamna se separa puii care pot fi pusi in ghivechi sa se hranesca si in timp sa infloreasca si ei - eu prefer sa-i dau ca altfel nu mai am loc in gradina si nu-i pot separa pe culori( de fapt nu am randarea necesara)
Obiceiul lor de a se ingropa il stiu de la un cultivator de lalele.
Blitz a spus:
Dragii mei, as avea nevoie de AJUTOR!

Pe vremuri am avut lalele foarte frumoase. Mai tin minte ca bulbii ii scotea bunica cam o data la doi ani in primavara si ii replanta inspre toamna. Din nefericire, bunica nu mai este de mult :( :( :( iar bulbii de lalele pe care i-am scos candva si i-am depozitat in pivnita mi i-au mancat sobolanii (aveam pe atunci si bestii din astea).

Acum as vrea sa-mi cumpar bulbi si sa ii pun, ca sa ne putem bucura de lalele la primava.

Va rog mult:
- de unde pot cumpara bulbi sanatosi?
- cand trebuie pusi?

Multumesc pentru orice mic sfat!
v.cristina a spus:
am primit un email prin care ma anunta ca s-a modificat www.sahin.ro in www.anthesis.ro si am primit si lista de preturi actualizata pentru aceasta toamna ... daca doriti ma anuntati si va trimit ca din cate am vazut eu pe site nu sunt trecute decat speciile de flori nu si preturile
:)
chrystalwaters a spus:
..surse BUNE de lalele si altele la fel ca ele sunt multe...
nu este nevoie sa le scoateti afara in fiecare an ci doar la 3-4; aveti doar grija ca in zona de replantare sa fie pamant imbunatatit, afanat si fara exces de apa. Toate bulboasele de primavara au nevoie de temperaturi mai ridicate vara pentru a-si desavarsi bulbii noi si mai ales bobocii pentru anul urmator (inductia florala). Gresit, sa le scoateti in toiul verii - eventual la sf lui august da...
ca sa fiti siguri de rezistenta peste iarna plantati-le in oct la adancimea corecta - adica 2 x inaltimea bulbului. Nu au nevoie de protectie peste iarna! :wink:
zi_inflorata a spus:
Nu stiu daca am nimerit bine topicul! Scuze in caz de am dat gres :(
Azi mi-a sosit o comanda de bulbi de la anthesis: zambile, narcise si lalele. Doar cateva, pentru ca nu am decat ghivece in care sa le tin. Maine vreau sa le plantez. Ma poate sfatui cineva unde sa le tin imediat dupa plantare? In casa, unde am aproximativ 20 grade, la lumina, pe pervaz deasupra caloriferului, sau in balcon? Balconul este inchis cu termopan, primeste multa lumina dar este cam frig : cam 4-6 grade.
Mai vreau sa fac o precizare: mi-ar placea sa infloreasca cat mai repede? Credeti ca se poate?

Multumesc,
Lore
ghia_don a spus:
Planteaza-i, tine-i in balcon cam o luna si apoi adu-i in casa la caldura. Bulbii acestia au nevoie de o perioada rece ca sa infloreasca la caldura.
 

ghia_don

Active Member
mariusmanta a spus:
Buna seara !

Va rog mult de tot sa treceti peste faptul ca sunt total nou in acest domeniu si sa ma ajutati cu cateva sfaturi. Am vreo sansa sa cresc in casa, dupa cum am auzit, sau pe balcon lalele negre ? Am inteles ca se poate face asa ceva cu Queen of the Night. Va rog mult de tot, deoarece nu am gradina, sa ma ajutati cu o solutie viabila.

Cam ce ar trebui sa am in vedere ?

Multumesc frumos !
Manta, Bacau
cornelia a spus:
Bine ai venit Marius. Nu stiu ce are specific ca ingrijire Queen of the Night dar sigur se pot cultiva lalele pe balcon. E inchis da?
v.cristina a spus:
poti planta bulbii intr-un ghiveci si sa il lasi pe balcon
din cand in cand daca este cald afara poti sa le picuri niste apa si la primavara cu siguranta ca o sa ai parte de lalele

bafta!
 

yca

Member
:eek: :eek: 410 soiuri????????eu am doar galbene si sunt minunate cand infloresc dar sa vezi atatea????????????
 

viovaslui

Member
Ion a spus:
vio, tu orbeti n-ai in gradina sa-ti manance lalelele?
Nu...nu am.Si nici nu am auzit sa aiba cineva in gradina.In schimb ma necajesc coropisnitile.Prin alte locuri lalelele mai sunt atacate de melci.Toate acestea se pot combate dar cel mai mare dusman este virusul tulip 1 care degradeaza,impestriteaza,schimba culoarea florii iesita din bulbul mama.Asta se traduce in limbajul nostru ca fiind ''corcirea lalelelor''.
 
Sus