Lalele

blonda04

New Member
am si eu o intrebare ca sa pot avea lalele inflorite in perioada 1-8 martie cand trebuie sa pun bulbii k am intales k trebuie sa stea si o perioada de 6 saptamani la repaus
 

ghia_don

Active Member
Grabeste-te cu plantatul daca vrei flori la 1 martie. Le plantezi in ghiveci si le dai la rece, afara dar protejezi bine contra inghetului. Daca ai unde, ingroapa ghivecele in pamint, si tine cont ca laleaua pretinde ca pamintul din ghiveci sa fie mereu umed ca sa-si dezvolte bine radacinile. Aduci ghiveciul la inceputul lunii februarie in casa, la caldura. Important: aerisesti des incaperea unde le tii, si uzi in fiecare zi cu apa la temperatura camerei, dar nu sa le ineci ,ci cit sa fie pamintul permanent umed.
 

Roxana

Active Member
Lalele

lizyly_30 a spus:
am murit si am inviat :hipnotizat: ........si ma gandesc la cele pe care le am in ghiveci si au incoltit,sunt maricele :rugaciune: (cateva rosii si cateva negre,cel putin asa erau etichetele :? acuma sa vedem asteptam).....felicitari albela sunt superbe si in curand vine vremea lor :clap:
zi_inflorata a spus:
miha, felicitari pentru lalele, pentru fucsii, trandafiri si in general toata gradina ta, cu pisic cu tot!
miha a spus:
zi_inflorata a spus:
miha, felicitari pentru lalele, pentru fucsii, trandafiri si in general toata gradina ta, cu pisic cu tot!
Multumesc frumos... suntem aproape...asa ca am sa te invit s-o vezi pe viu... :D
zi_inflorata a spus:
 
A

Anonymous

Guest
la inceputul lunii am primit din Olanda o punga cu 50 de bulbi.m-AM BUCURAT FOARTE,DAR CAND am desfacut punga am observat ca aproape toate cepele erau mucegaite.
Mi-a parut tare rau de lele,nu stiam ce sa fac,nu va cunosteam pe atunci.M-am gandit sa spal bulbii de mucegai si -sa-i pun in ghiveci.Oare amfacut bine?
 
A

Anonymous

Guest
Felicitari VIOVASLUI,iti doresc sa reusesti sa ai cat mai multe soiuri
am si eu cateva intrebari pentru tine,se poate, :?:
1.de primavara pana toamna ce faci cu bulbii,ii lasi in pamant sau ii scoti si ii pui in beci?
2.s-a intamplat vreodata sa vezi bulbi cu mucegai pe ei?
3.ai vreun soi de lalea preferat?
succes in continuare
 

scd

Member
am si eu o problema si nu stiu exact cum sa o rezolv.
Vreau sa despart mai multe grupuri de lalele.Sunt cam cate 10 bulbi la un loc.
M-am uitat recent la ele si am vazut ce le-au dat frunzulitele.Problema este urmatoarea: este prea tarziu sa ma bag intre ele si sa le despart sau nu?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Lasa-le sa infloreasca si dupa aceea scoate-le si desparte-le.Le pastrezi apoi pentru la toamna si le vei planta separat prin octombrie.
 

angela draganoiu

Active Member
Gabiuta n-ai spus tot. bulbii de lalele se scot numai dupa ce s-au trecut si frunzele. dupa inflorire bulbii inmagazineaza substante nutriive prin frunze deci nu se pot scoate decit dupa ce mor si frunzele. SCD va trebui sa ai ceva rabdare, asta daca nu vrei sa ii scoti si sa-i arunci.
 

victoria

Active Member
Mi-am luat si eu asta toamna 10 bulbi de lalele papagal,in 2 culori.Pe poza erau superbe.Abia astept sa creasca si sa infloreasca,sa vad cum sunt in realitate.Deja 4 din ele au si cate un pui alaturi.
 

valentyna

Member
sa ni le arati si noua inflorite.ale mele au fost puse de asta toamna in jardiniere si saptamana trecuta le-am dus si le-am plantat in gradina.nu aratau bulbii prea bine.acu cum o fi norocul.....
 
Sus