Inmultire Physallis

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu stiu care sunt si care nu sunt comestibile dar semintele de la fructele din market nici vorba sa se trezeasca :| , asa ca poate din experimentele voastre :wink: poate va prisoseste un fir "comestibil" 8) sa fac si eu un test :idea:

succes
 

claude

Well-Known Member
Moderator
danero2004 a spus:
nu stiu care sunt si care nu sunt comestibile dar semintele de la fructele din market nici vorba sa se trezeasca :| , asa ca poate din experimentele voastre :wink: poate va prisoseste un fir "comestibil" 8) sa fac si eu un test :idea:

succes
Eu ma gandesc ca nu germineaza din cauza ca fructele sunt recoltate cand nu sunt complet mature...asa ca probabil samanta nu e nici ea suficient de matura ca sa germineze
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am pus tura doi pe metoda mea cu tampon in cutiuta , care sper sa nu dea gres , nu m-a lasat balta la seminte mai grele...
 

Aura

Member
pai ale mele au germinat si multe!!! ce-i drept , zi dupa zi moare cate un firulet, dar au rasarit.
fac repede un filmulet si va arat.
Danero, mai am cateva semincioare, daca vrei iti trimit.
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
seminte am , dar cred ca sunt fie sterile fie nu stiu sa le "germinez"
daca ai in plus accept cu mare placere

succes
 

presco

Active Member
Physalisul peruviana meu a decedat! :( Cred ca s-a obturat gaura de scurgere a laditei si a avut prea multa umezeala! Si arata asa de bine...s-a topit tot. Mai am seminte din ala decorativ...asta e
 

gaby

New Member
Sunt noua pe aici , cautam sfaturi despre physalis si am intrat aici.
Am pus si eu seminte de physalis, nu stiu daca e comestibil :(
L-am luat inainte de Craciun, de la o tanti din piata, cred ca mai sigur e decorativ , insa i-am luat seminte si le-am semanat . Imi8 place cum arata in vaza.
Au rasarit dupa aprox 1 luna, credeam ca nu mai rasar :)

Aici am 4 plantute, insa intr-un alt vas mai mare sunt multee!
Abia astept sa le pun afara, in curte!
Presco, imi pare rau pentru plantutele tale!C:\Documents and Settings\Packard Bell\My Documents\My Pictures\Picture 038.jpg
 

diana999

Active Member
si semintzele mele au rasarit :>
dupa ce le-am pus la geam,si au soare dimineatza,le merge foarte bine. nu le-am facut inca poze ....
daca bine-mi amintesc,le-am tzinut 24 de ore in apa, si apoi le-am pus in pamant.a fost o treaba migaloasa fiind miiiiiiiiiiici! a meritat :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Al meu din gradina a rasarit, are bine-mersi vreo 20 de cm si evident ca si-a intins tentaculele si prin alte parti :rofl: Asa ca daca sunteti asa amatori, de-asta de gradina va trimit eu rizomi, la toamna, ca si-asa-i matrasesc pe unii iesiti aiurea :mrgreen:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
danero2004 a spus:
lol , da in primavara nu ai de "matrasit" :rofl:
:rofl: Daca vrei, matrasesc acuma cativa si-ti trimit, doar ca am observat ca sunt putin mai sensibile la transplantari in vegetatie, eu care i-am transplantat nu au supravietuit toti. Dar iti trimit fara probleme, poate cativa izbandesc :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
danero2004 a spus:
Cu pla! :) Poate-mi dai un PM cu adresa, ca sa nu le lansez pe orbita la intamplare, in speranta ca le interceptezi cu scutul anti-racheta :rofl: Le pun la posta luni, ca sa nu doarma pe la ei prea multe zile, fiind la mijloc week-end-ul
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
danero2004 a spus:
il tii afara in curte sau in casa ?
In curte,evident.........
Claudette a fost mai rapida (vezi ce frumos ti-am zis ..........
:mrgreen:).
Numai ca eu matrasesc in toamna :)
 
Sus