Inmultire Physallis

Yanquapin

Member
Am citit ca e un cosmar cand se instaleaza peste tot- o greseala este sa-i asigurati un sol foarte fertil si apa. Prinde si din seminte, spontan. Daca a crescut si inflorit, se cheama ca ii merge bine. Sa nu-i mearga PREA bine, atat!
Asta o fi valabil la americani, unde si Yucca flaccida/filamentosa sunt si ele cosmarul gradinarilor. Atat de mult se intind, incat unii renunta la lupta- sapat, ierbicidat etc. Poate e altfel solul celor care se plang- mai usor si repede impanzt de rizomii razbunatori.
Nu cred ca la noi e acelasi lucru, dar e bine de supravegheat. Totusi nu o fi pir!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Azi am scos galeata cu radacinile plantei.Par viguroase :) .L-am mutat si acum vreau sa vad ce va face in continuare daca mai da sau nu din vechile radacini..........Oricum un lucru bun:nu a spart galeata in care era pus :mrgreen:
 

ghia_don

Active Member
Nu stiu voi de care aveti, ca inteleg ca rezista iarna in gradina. Plantele mele care au ramas afara, chiar protejate, au murit.
Acum al meu arata asa s-a facut o tufa mare si ramuroasa care are flori si fructe :) :salivat:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dupa mutare iata si la mine: tufa nu este chiar asa de mare dar are multe fructe.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am uitat sa mentionez ca a stat in gradina sub zapada toata iarna. :rofl: Adica normal ca toata iarna si tot normal cit a fost zapada :tavalit: .
In fine,pe scurt..........a rezistat cu brio si astept culesul :)
 

IULIA

Active Member
eu am de apartament. chiar vroiam sa intreb pe aici ce fac cu el, ca s-a dus in sus ca nebunul dar nu a mai facut flori sau fructe, a incercat, dar cred ca deja e prea frig.
am pus deja citeva seminte, ca m-ati speriat.
miine poze, ca vad ca de apartament nu sint pe aici. are fructele portocalii/ ca lampioanele, dar mai grasutze la mijloc.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Exista de apartament???Nu am stiut....Esti sigura Iulia?

Eu am cules deja si o sa le fac niste poze.
 

marean

Active Member
Si eu am avut,insa s-au palit frunzele si n-am mai facut nimic de acum o luna - a fost musai sa zboare la cineva care sa-i suporte toanele,ca eu nu mai il simpatizam :mrgreen: !
Din cate stiu eu,nu exista de apartamen ... pot fi crescuti si in ghivece mari,asta e alta poveste,ca sunt mai multe specii,cu diferite forme si sulori ale florilor/fructelor,din nou,adevarat,insa toate sunt niste copacioi enervanti pt ghivece ... parera mea :oops: :mrgreen: !
Iulia,tu ai mai mult noroc ca nu s-a extins prea tare...nu cred sa-ti moara,e ca o buruiana :) !
 

ACHIMENES

Member
M-ati speriat cu ce am citit despre saraca planta. Recunosc ca nu stiu mare lucru despre plantuta asta dar imi place fff mult, asa ca in primavara am cumparat niste "radacinite" ciudate si albe ( pe care am mai dat si o gramada de bani), le-am pus in pamant si din 5 cate erau in punga, a supravietuit doar una si aia cu mari interventii, pt ca era pe moarte in gradina asa ca l-am scos si l-am pus intr-un ghiveci si e bine deocamdata.
Am incercat si cu semintele, dar nu a fost chip sa iasa ceva.
In concluzie, credeti ca va deveni stapan peste gradina?
http://community.webshots.com/user/ACHIMENES
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu chiar.Stapina vei fi tu pentru ca vei stii sa ii dai "indicatii" despre cum sa se intinda,cit si unde :)
 

ACHIMENES

Member
Asta era chichita. Eu am cumparat pliculete cu seminte si nici macar una nu a incoltit. Acum stiu ce am de facut.
Multumesc pt. idee.
 

marean

Active Member
Gabi,daca vrei sa le papi,vezi sa fie din soiul comestibil,caci celelalte sunt putin cam daunatoare :mrgreen: !
 
Sus