Inmultire Physallis

ghia_don

Active Member
phisallisul meu arata bine in gradina acum dupa ploi, dar nu stiu ce voi face cu el la iarna
 

AbraMack

Member
Buna ziua, ghia_don....

Imi poti spune si mie, te rog, cum ai obtinut plantuta de physallis? Ai primit tufa sau din seminte?
Daca e din seminte, cum ai facut?

Multumesc frumos
 

ghia_don

Active Member
AbraMack, physallisul meu este din seminte pe care le-am scos dintr-un fruct cumparat din Metro, le-am semanat in primavara intr-o mini sera, si apoi le-am plantat in gradina. Mai departe ...astept sa vad ce se va mai intimpla cu el...
 

AbraMack

Member
ghia_don

Multumesc frumos...am sa incerc si eu in primavara fiindca acum vad ca nu misca nimic... Toate cele bune...

O seara faina
 

schlucky

Member
la mine s-au copt si s-ar mai coace daca ar fi mai caldut poate ... si daca fiu-meu nu le-ar rupe :rofl:

eu stiam ca physsallisul este anual .... si trebuie "umbat" cu el ca si cu tomatele ... plantele mele ince deja sa se topeasca incet ....

la noi toamna s-a instalat deja,
 
A

Anonymous

Guest
doina ,dar traieste planta pina la anul peste iarna afara??
 

ghia_don

Active Member
Nu stiu, dar voi proteja citeva plante afara si pe altele le voi trece in ghivece in casa(nu stiu unde), si voi vedea cum vor trece iarna .
 

mio

Member
Ma temca no sa-ti ramana peste iarna in gradina, mai bine, incearca sa grupezi mai multe plantute in "ghivece de avarie" adica ce gasesti si tu mai incapator pana la primavara chiar daca le aplici regim ca si la crizantemele care nu rezista afara.
In primavara, dupa trecerea frigului, banuiesc eu, o sa vezi ca-ti vor lastari frumos si nu va mai trebuie sa astepti planta din samanta sa se maturizeze, poate o sa si fructifice daca o sa fie timpul propice.
Eu, plantele care nu pot sa le duc in casa, le grupez in diferite recipiente si le pun in beci la mama unde temperatura este constanta si intra intr-un fel de hibernare dar macar nu mor. Am trecut prin iarna asa petunii, lobelii, si anul acesta o sa pun muscatele care nu sunt in ghivece, ci pur si simplu in gradina.
 

ghia_don

Active Member
:oops: :oops: Abia la primavara voi deveni "vedeta" cind voi vedea cu ce am ramas peste iarna din physallisul meu :mrgreen:
 

ghia_don

Active Member
Si ca sa fiu sigura ca voi avea si anul acesta physallis in gradina, am semanat din nou si iata :) ....voi avea...
 

Yanquapin

Member
Am vazut Physalis alkekengi in padurea Cernica; presupun ca acelasi (nu stiu de alta specie nativa) la Pietrosita; tije uriase cu fructe aduse din jud. Bacau. Pe la supermarketuri- scumpe delicatese cu origine mediteraneana, nu stiu ce specie.
Am primit niste seminte de P. franchetti- chinezesc, rezistent. Sa vedem ce-o iesi.
 

Lorenza

New Member
Servus la toata lumea! Sunt mai noua prin zona, dar am zis ca poate va intereseaza ce-am mai miscat si eu prin gradina mea. :D A propos de Physalis alkekengi sau papalau cum i se mai spune popular, trebuie sa va spun ca e o planta extrem de rezistenta. Iarna moare ce e la suprafata pamantului, insa are o retea strasnica de radacini, din care rasare an de an tot mai viguros si mai invaziv. :) Soare vrea si pamant calcaros! Eu nu am mai razbit cu obraznicia lui si a trebuit sa-l pigulesc radacina cu radacina ca-mi invadase cel mai frumos trandafir. Sper sa nu am surprize cu el la primavara si s-o iau de la capat cu pigulitul :mrgreen:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ne bucuram ca ai indraznit sa postezi Lorenza. Stim ca esti mai noua, motiv pentru care te invitam sa te prezinti in sectiunea Gradinari. Evident, asteptam si alte interventii ... florale. :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am vazut si eu in supermarketuri si m-am cam mirat de pret :? .....
Este tare obraznicut ca sa ii vorbesc frumos si sa nu ma invadeze si pe mine.Eu il am intr-o galeata pe care am ingropat-o cu totul in pamint tocmai pentru a-l putea mentine sub control.Asta a fos anul trecut.Neavind mult soare in locul respectiv anul aceste am de gind sa incerc sa -l scot si sa-l transfer.Atunci voi vedea daca a "gaurit" spatiul care ii era destinat sau nu.
Oricum pentru ornamente este o planta deosebita.
 
Sus