Inmultire Physallis

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
danero2004 a spus:
il tii afara in curte sau in casa ?
In curte,evident.........
Claudette a fost mai rapida (vezi ce frumos ti-am zis ..........
:mrgreen:).
Numai ca eu matrasesc in toamna :)
Gabi draga, ai zis tu frumos, da' eu tot ma uit la unghia aia din avatar ce se agita si tot ma trec fiorii :mrgreen:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Uita-te si tu la aia "in jos" :rofl: :rofl: :rofl: si bine ca nu se aude NIMIC din ce ar putea iesi cind misc buzele :tavalit: :tavalit: :tavalit:
 

sicamin

Member
Gabiuta,la mine in gradina este plin de plante . :rofl: In 3 ani de cand am planta s-a imprastiat in toata gradina. e suficient o bucatica de radacina ,ca se lungeste si face multi lastari.Eu cred ca trebuie sa le raresti ,ca altfel raman tufe mici si plantute subtiri.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred ca asa o sa fac.Asa ca cine doreste......cine pofteste.......sa dea o strigare :)

De aia nu am pus-o direct in gradina ci am lasat-o in ghiveciul acela mare tocmai ca sa nu imi invadeze teritoriul :mrgreen:
 

Aura

Member
zilele acestea am plantat si eu ultimile semincioare de physalis comestibil dar nu au mai rasarit :( asta-iarna le-am tinut pe calorifer....erau la 28 grade....si au germinat f. repede, acum...nu mai vor....le mai tin o zi, doua,apoi voi folosi pamantul pt alte plantute....
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
si la mine fel Aura , nici ale tale nici ale mele nu mai dau semn de viata , probabil conditiile de caldura din casa pe timpul iernii sau ....si au pierdut viabilitatea

Succes
 

Aura

Member
au germinat si semincioarele mele..intr-un final...maricele ..au cam 2 cm...
multumesc, Diana, dar mi-au germinat. :D
Dan, daca rezista ale mele...teleportam un lastarel in Iasi :rofl:
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
si eu am unu singur , daca stii cum ma uit la el, zic sa leg o fonda rosie , cine stie .......dar in caz de esec .....mersi
 

Aura

Member
am facut si eu asa cu ata rosie...la al doilea banan....pai am o vecina care zice singura despre ea...ca daca se minuneaza prea mult de o planta se usuca ..(mai se si lauda, stii :) )....si primul banan..mi l-a vazut din strada...iti dai seama? era in balcon..si ea l-a vazut din strada..eu stand la etajul 1...si ma pomenesc cu intrebare de la ea"mai, Aura, ce planta mare ai tu acolo in balcon?"nu am mintit-o..i-am zis asa mandra :oops: ca e un banan...pai..stai ca si-a adus neamurile dupa ea...sa vada bananul meu...neamurile fiind fiica ei, nepotelul...si mai sa fie...la scurt interval..bananului meu incepea sa-i mearga rau..dar nu cred ca din cauza vecinii...ci ca venea iarna....
Danucule, cateva firisoare de physalis o sa iti ofer cu draga inima.Dar sa reziste!
Aura
 

Aura

Member
asta -seara...m-am suparat rau...cum va mai spuneam, o parte din rasaduri, paharute le tin pe scara,pe pervazul de la fereastra... pt ca acolo este mai multa lumina,spatiu...ei bine, asta-seara cand am venit de la serviciu...nenorocire:cineva mi-a smuls, mi-a furat physalis-ul...o parte din el!! :x aveam ghivecelul plin...si acum au mai ramas cateva fire....sunt sigura ca cine a luat ..nici nu stie ce a furat :wink: imi venea sa scriu un bilet..sa-l pun acolo la flori si scris mare pe el"esti un mare nesimtit/a , tu, care ti-ai jumulit physalisul!daca mi-ai fi cerut ...ti-as fi dat! sa-ti fie RUSINE!"...bineinteles ca nu am facut acest lucru cu biletul...dar m-a suparat rau....astfel de gesturi..sa-ti fure cineva munca,entuziasmul, bucuria...sper din tot sufletul sa nu-i reziste firisoarele furate! :cry:
nimeni nu a indraznit sa se apropie de paharutele mele ...pana acum....eu banuiesc pe cineva...e o baba alaturi ..rautacioasa..am auzit ca numai ea face dintr-astea..nu si le opreste pt ea...dar le da la altii sa cada ea bine...
bine ca nu mi-a luat ghiveciul cu tot.... :mrgreen: cum de nu i-o fi trecut prin cap..lucrul acesta??
acesta este physalisul ramas..este dintr-acela care face fructe comestibile..si are o saptamana de viata.
http://libellule.sunphoto.ro/physalis
Aura
 

diana999

Active Member
cata nesimtzire. In locul tau as fi pus biletul, si la sfarsit as fi mentzionat faptul ca e o planta cu seva otravitoare :tavalit: :tavalit: :tavalit: sa-i stea in gat.eu o iau razna cand cineva se atinge de lucrurile mele si tocmai din acest lucru nu tzin plante pe scara blocului sau oriunde ar putea cineva sa mi le ia.rautatea n-are margini!!! :(
 
Sus