Inmultire Physallis

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cate inversunare :rofl:

dar va aduc aminte gradinarul seamana cu parintele duhovnic , vorbeste calm caci atunci cand o face si natura il asculta ....nu prea am mai vazut "gradinari furiosi" chiar daca sunt de acord cu "propietatea" 8)
 

diana999

Active Member
m-ai provocat :mrgreen:
azi la biserica preotul a pomenit de faptul ca s-au furat 50 de fire de trandafir.s-a intamplat de ceva timp pt ca mami mi-a spus deja de acet eveniment.daca preotul n-a uitat....ce crezi, o fi nervos? :)
eu nici nu intzeleg de ce i-a plantat.n-ai loc sa inconjuri biserica si tu faci gradina.
daca s-a furat mancare din frigiderul bisericii, nu ma mir ca s-au furat trandafirii.

acuma mi-a venit in minte faptul ca s-au SCHIMBAT bordurile de pe strada mea si-mi creste tensiunea..... :x tot un furt e si asta!
 

Floria

Active Member
Aura draga imi pare tare rau de plantutele tale. Mie daca imi fura cineva un lastar ma rog sa i se prinda, dar daca imi fura toata planta zic sa i se usuce mana. Cu ani in urma am dat curmalul de 1m crescut pe scara blocului langa usa pentru ca zugraveam in casa. A rezistat doua zile caci a treia a disparut si nu era deloc usor, avea colet mare si coroana mare. L-a infasurat cu un cearseaf si tot l-a luat . Astia sunt oamenii, fura tot ce gasesc la indemana.
 

Aura

Member
ce vrabiuta flamanda, Dane? :x :x pasare rapitoare gigantica....dar n-a ciugulit tot...au ramas, desigur, firisoare si pt tine.
Floria, nu sunt asa rea la suflet si nici calica dar gestul, gestul m-a suparat rau. Cum sa ii doresc sa se prinda firicele cand le-a furat?putea sa imi ceara si as fi daruit fara nicio strangere de inima. Nu a luat un firicel , doua, zece, ci a golit mai tot ghiveciul... :(
in fine, mi-a trecut..daca le-a luat o persoana pasionata de plante...treaca,mearga... sa i se prinda cateva firisoare..daca le-a luat baba rea...sa nu i se prinda!nu vreau ca ceva in care eu am pus suflet sa ajunga pe mana unor oameni rai si prosti!
Diana, buna ideea cu seva otravitoare.. :) dar nu cred ca ar da rezultate...asa faceau la tara, scriau pe tablite "prun stropit , periculos, nu mancati prune de aici"..si de aceea, noi, copiii , mancam pe saturate.... :)
Aura
 

Aura

Member
e physalis comestibil?
ai mei sunt micuti.Au pana in 10 cm si au doar cateva frunzulite. Sunt subtirei si cam desi.Trebuie sa-i raresc.
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
toti phys sunt comestibili dupa nenea de pe fruits...com dar unii abia dupa maturare completa ca si la pepino
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am citit si eu tot topicul depsre physalis, si pentru ca nu am reusit sa ma lamuresc pe deplin, am mai facut unele cautari pe google.

Planta ornamentala, cu lampioane rosii este Physalis alkekengi. Este rezistenta iarna in gradina si invaziva. Fructele ei nu sunt comestibile si pot provoca dureri abdominale si chiar avort.

Planta comestibila este Physalis peruviana. Nu este la fel de decorativa precum Physalis alkekengi. Lampioanele sunt de culoare bej iar fructul este galben. Se comercializeaza in supermarketuri si are un gust bun, dulce acrisor. Din pacate, nu rezista iarna in gradina la temperaturi sub -3 grade. Este planta perena pentru zona 9b. Trebuie pus la adapost in ghiveci si replantat in primavara, pentru ca abia dupa 1 an va incepe sa fructifice.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Caramell, mersi de informatii! Pe diverse site-uri se spunea ca Physalis alkekengii sunt comestibile...Danero2004 era hotarat sa le guste, sper ca n-a facut-o, oare de-aia parca nu prea l-am mai vazut, l-or fi apucat durerile de burta? :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl: Sper ca nu acesta este motivul absentei, ci poate o vacanta frumoasa!

In cantitati infime (doar gustat) physalisul ornamental nu este chiar atat de periculos.
 

diana999

Active Member
Daca eu am semanat semintze din fructe comestibile, am sanse ca planta sa-mi faca fructe comestibile?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Daca ai luat semintele direct dintr-un fruct comestibil si nu sunt din cele cumparate la pliculet (situatie in care sunt sanse sa se strecoare si alte seminte pe acolo), plantele nou aparute e firesc sa fie din cele comestibile.

Eu am cumparat anul acesta o planta de physalis peruviana de 1 an de la Sieberz si a venit direct cu fructe si flori :rofl:. Dupa ce am transplantat-o in gradina a inceput sa se dezvolte foarte frumos si este plina de lampioane, care insa nu prea sunt decorative, abia se observa printre frunzele plantei.
Iar in primavara am semanat seminte din fructe luate din supermarket direct in gradina si au rasarit fara probleme. Doar ca de la acestea din urma, nu pot spera la fructe anul acesta. Initial am incercat si cu rasaduri in pahare, insa nu au suportat transplantarea in gradina, probabil erau mult prea mici.
 

diana999

Active Member
si eu le-am semanat in pahare de unica, si apoi le-am pus in gradina. la ultima vizita aratau bine, semn ca s-au prins :D
nu le-am transplantat imediat...le-am lasat o vreme in pahare.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
toate fructele indiferent de origine chiar si la sieberz sunt necomestibile pana la coacerea finala ....

Sieberz a spus:
Physalis :
.......Aroma acrişoară ne aminteşte de agriş, este bogat în vitaminele A, B şi Ca. Plantele la livrare sunt de 1 an, înălţime 100-120 cm. Necopt nu este comestibil! (Codul: 69064).....
deci chiar si marii producatori mentioneaza ca soiurile din comert au in plus marime/gust/savoare si doar atat.

Inca nu am mancat dar munca vara e ....multa. :cry: :)
 

gabiee

Active Member
da , primavara le-am semanat
am citit si eu pe aici , ca ar face fructe in al doilea an , dar la mine deja are fructe :?
din cel comestibil am si mancat vreo 2 , au cazut pe jos , erau deja galbene , are un gust interesant , nici nu stiu cu ce e asemanator
 

diana999

Active Member
felicitari :D trebuie sa-i pandesc si eu pe-ai mei sa vad daca mi-au facut fructe. Sunt din semintze de fructe cumparate.poate am noroc.
Care-i secretul? I-ai udat des?
 
Sus