In gradina la serviciu

IZA

Active Member
Felicitari Cornelia si pentru gradina de la serviciu!!! Si noi avem multe plante pe hol , ca lucrez intr-o institutie si este un hol imens cu multe plante de apartament . Promit o poza :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ce a mai miscat prin gradinuta:
- a inflorit o zorea grena cu albastru
- fuchsiile se pregatesc de a doua tura
- idem muscatele
- cresc daliile, 2 au facut si flori; una a crescut precum Fat frumos.
- au incoltit semintele de Coleus si Floare de cristal - puse ala-n-dala in jardinierele cu clematite
- au murit 2 clematite :( din cauza de soare puternic
- creste soaldina
- stagneaza levantica
- cresc leandrii si un adenium
- creste bobocul 2 la bugmansia
- infloreste de zor una dintre crizanteme
- niste stapelii fac boboci, mici, dar ii fac
- vita decorativa face ... strugurasi

Poze indata ce se poate.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Exact! Va dau raportul, cu liniuta, ca de povesti nu am timp. :rofl:
Deci ... n-am timp si pentru mine. :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am uitat: a inflorit si o begonie Bertini. N-are frunze, dar are flori. Interesant, nu? :rofl:
 

mirela06

Active Member
Asta chiar este o ciudatenie. Si cum mie imi plac ciudateniile, chiar ma bucur de floarea ta :*
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mymo sa-ti spun drept, acolo unde ea ... abandonata :oops: are umbra dimineata si in rest soare. O ploua, o bate vantul si nu zice nimic. Uf, am uitat s-o pozez....

Am pozat in schimb altele:

 

irinabv

Active Member
Moderator
Foarte frumoase daliile. Si hortensia e pe pozitii :D Vad ca ai si ceva melci, ca dalia are unele frunze mancate. Sunt preferatele lor. :x Niste Optimol ii linisteste definitiv :evil: Pana apar altii.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Esti sigura ca e vorba de melci?? Ca eu n-am vazut nici un fel de urma de melc pe acolo. Ma gandeam ca e vorba de vreo viespe croitoare ceva ...
 

irinabv

Active Member
Moderator
:oops: Pai sigura nu sunt, ca n-am fost pe acolo, dar stiu din proprie experienta ca la melci le plac foarte mult frunzele de dalii. Sau la limacsi. Dar acum, tu stii mai bine. De viespe croitoare n-am auzit :? Trebuie sa mai citesc :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Acest copac vine de la vecini:



Nu stiu ce este. E frumos dar face multa mizerie. Si cred ca mi-a invadat gradinita (adio ranunculusi!). Plantutele alea cred ca au crescut din seminte cazute din copac...
Voi ce ziceti?
 

mirela06

Active Member
Mai , dar sunt frumoase toate si ne improspateaza aerul, chiar daca unele sunt prea harnice si se scutura sa ne dea de lucru :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
cornelia a spus:
Esti sigura ca e vorba de melci?? Ca eu n-am vazut nici un fel de urma de melc pe acolo. Ma gandeam ca e vorba de vreo viespe croitoare ceva ...
si eu as zice ca sunt melci.Si la mine au inceput sa apara.De la atitea ploi era si normal.Iar optimolul aproape ca nu face fata.Il pui,ploua,intra in pamint si adio papa pentru ei ca sa ii "sature".Ar trebui citeva zile de uscaciune ca sa isi faca efectul :(
Albinei croitoare ii plac frunzele de trandafiri :evil: ......insa nu toate :mrgreen: .Si pentru ea exista remediu dar asta la alt capitol,totusi :D
 

alfa

Active Member
cornelia : copacul acela cred ca e un otetar. E foarte invaziv. Si din cate stiu e si otravitor. Atentie la copii mici, daca aveti pe acolo!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu avem copii mici, dar mai apar animalute. Si da, e invaziv. A trebuit sa smulg tot.

Ce am mai pozat prin gradinuta:

 

lelia

Well-Known Member
Gingase flori in gradinita !
Clematita aceea este minunata !!!!!
Cornelia ,sa te bucuri cat mai mult de frumusetea lor :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Multumesc. Sincera sa fiu, la vremea asta cam putine floricele inflorite in gradinita. Dar na, asta e. Mergem mai departe. Azi s-a deschis o campanula.



Ma asteptam sa fie albastra si cu flori mai multe si mai mici. Asta parca ar fi un Platicodon. Voi ce ziceti?
 
Sus