In gradina la serviciu

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Frumos, Cornelia, felicitari!
Sa stii ca o campanula alba exact ca a ta am si eu de la Fleur (multumesc! :) ) asa ca ea stie sigur cum se cheama
 

mirela06

Active Member
Pt.ca s-au anuntat, dintr-o data zile f. reci, imi este f. frica de faptul ca tomnaticele mele (unele) care nu au inflorit, nu au s-o mai faca. :cry: Multi trandafiri au pupi. De cei mici, ce sa mai zic. Sunt plini de flori si se tin tare. Am sa astept sa vad ce si cum, dar dupa cum se arata vremea, nu stiu ce sa fac :(
 

cornelia

Fondator
Membru staff
La mine dalia e inca inflorita. Si nu da semne ca ar vrea la somnic. Are boboci. Acum... ce-o fi o fi. Zilele astea cand apuc, trebuie sa mai pun cate ceva in gradina.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Haideti sa va spun ce am mai indesat prin gradinuta...
Au ramas in pamant cativa rizomi de gypsophyla. Am mutat levantica din jardiniera in gradina. Crizantema din primavara e cam anemica dar a o iert ca a avut purici pe frunze. A scapat de una singura fara sa-i mai fac eu nimic. Am plantat la margine, pe bordura, soaldina rosie. I s-au inrosit frumos frunzele. Euonymusul inca are purici, n-am reusit sa-l scap. Langa el am plantat cateva clematite, cam anemice. Nu ma astept sa treaca iarna. Am tuns trandafirul vechi care n-a facut nici o floare si i-am pus gand rau. Am mai plantat 3 hortensii dar nu stiu culoarea. Cum o fi, la plesneala. La marginea gradinutei am pus crini de toamna, care acum s-au ingalbenit de tot si sunt si cam mici. Cum le-o fi norocul. Am mai plantat garofite roz, spanz, gentiana. Supriza, amestecati prin gradina ies iara ranunculusii. Astia n-au stare.

Gata raportul. Sper ca v-ati facut o idee despre ce nebunie e in 3 m patrati. :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Vai de arta ... mea. :rofl: Esti o draguta Mirela.
Parca zisesem ca-ti dau nu stiu ce floare. Nu mai stiu ce, dar te rog pe tine sa-mi spui. :oops:
 

aleynad

Active Member
Moderator
gypsophyla nu e planta anuala? :eek:
Cornelia ai spus ca au ramas cativa rizomi de gypsophyla, e perena sa inteleg :?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mai, atata vreme cat rizomii aia erau ok, nu i-am scos. Sa vedem ce urmeaza. Daca mai urmeaza. :wink: Oricum, nu-i bai.
 

aleynad

Active Member
Moderator
:) :) :) pai daca e perena mi-as incerca si eu norocul cu ea, ca imi place foarte mult asa cum e ea...delicata
 

aleynad

Active Member
Moderator
lasa, Vio, ca e timp sa mai pui si tu in gradina ta :D
daca ai nevoie de ajutoare....dai un apel :) :wink:
 

aleynad

Active Member
Moderator
Multumim frumos :D

Se spune ca un copil compenseaza orice, dar doi...iti vor umple sigur viata de zambete in momentele triste.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Zilele astea mi-am bagat mainile in pamant in gradinuta de la serviciu. Am indepartat frunzele, am taiat uscaturile. Cel mai sifonat a iesit din iarna euonymusul mic - stratul mare de zapada l-a rupt. Nu de tot, dar nu mai are aspectul de tufa simetrica. Toate plantele sunt aplatizate... dar isi revin treptat. A rezistat levantica, crizantemele, ranunculusul si sedumul, hortensiile, gentiana, garofita roz, spanzul si una dintre clematite. A rezistat si o campanula lasata peste iarna in ghiveci suspendat si fara protectie. Abia astept sa inverzeasca iara totul. :visator:
 
Sus