In gradina la serviciu

cornelia

Fondator
Membru staff
Crinul galben trebuia sa fie mai patat, se cheama Tiger Play. Cel cremuliu este Capuchino. Daliile inca nu le-am identificat. Crizantema e tare harnicuta, s-a pus pe inflorit iar hortensia inca se tine bine. Trandafirii inca ... n-au aer. La unul am vazut un boboc chinuit. Si ... desi ii pusesem gand rau, a inflorit Euonymusul cel mare:




Mai urmeaza 2 feluri de crini, 2 feluri de dalii, hosta si ... ce-o mai vrea sa se indure. :) :wink:
 

michaela

Active Member
Se pare ca cei 3m au fost folositi la maxim......... super! toate arata frumos si ingrijite....... tot la maxim.... :) :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Multumesc.
Sa va spun ca acum vreo saptamana au dat hotii la noi in curte? :eek: :( Ne-au furat masa, 2 scaune si furtunul de udat. Am simtit ca mor de suparare.
 

mirela06

Active Member
Rai.Imi pare rau, Cornelia. :( Ma bucur, in schimb, de evonimusul cel mare. Eu am o multime, dar tineri si inca mici. Au un an. Daca asa infloresc, apoi va fi o minune. Sa te bucuri de ce flori poti avea si sa ai patre de ele :hug:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Saru' mana dar pana la rai e cale lunga. Eu ma bucur totusi ca sunt cateva floricioase harnicute. Ce-o mai fi, mai vedem.
Pe Euonymus e toata ziua o zumzaiala: felurile zburatoare sunt calare pe el. Pardon, dar e adevarat. :oops: :wink:
 

mirela06

Active Member
Draga mea, iti multumesc, dar nu vreau sa chinui pe nimeni. Astept pe ai mei. Sper sa fie asa ceva. Au aceleasi frunze. Multumesc pt. sufletul tau bun si darnicia ta :hug: :* :rose:
 

mirela06

Active Member
La mine, pe cele care le-am ”colectiona” si pot spune ca am adunat un brat, le-am pus prin mai , amul trecut. Caldura mare. Am stat numai sa le ud. S-au prins aproape toti, dar au fost asa de desi ca am fost nevoita sa-i scot si sa-i mut, acum o luna. Am mai pus si din aceia mari, variegata. S-au prins si ei. Tare imi sunt dragi. Daca vrei pot sa-ti prind si tie. :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
A mai inflorit un crin:





Altele:


Ultimul s-a nimerit sa iasa asa, mai albicios. Trebuia sa aiba o tenta mai pronuntata de roz.
 

andrada2003

Member
Ce frumosi sunt!!!
Fericite sunteti voi, ca puteti avea flori si la serviciu...Eu lucrez intr-o clinica medicala si ne e interzis sa avem in incinta orice fel de plante. In plus, in fata cabinetului a pus sefu' doar niste tuya si pietris alb, ca a avut gazon si se umplea de buruieni. Deci, no chance sa am si eu ceva plantute la serviciu...Am avut un Anthurium oropsit, ascuns in cea mai intunecoasa incapere, era sa luam amenda din cauza lui, si l-am oplosit eu la mine acasa, acum vad ca incep sa-i dea frunze noi. :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Andrada imi pare rau, chiar e neplacut. Pe mine nu ma poate tine nimeni departe de plante si populez rapid orice pervaz sau rond. :) ce vedeti voi aici in topic e gradinareala de 3 luni, nu mai mult. La anul, poate, o sa fie si mai aranjata gradinuta.
 

mirela06

Active Member
Andrada. Imi pare rau sa aud asa ceva. Eu vad in asemenea oameni ceva inchis si de neinteles mie. :(
 

andrada2003

Member
E o stupizenie, dar asa ne impune Casa de Asigurari: nu avem voie sa existe in laborator plante de nici un fel. Inainte, le ascundeam cand stiam ca vin in control si mai tineam un Spatiphillum, o violeta, o yucca...Intr-o zi au venit inopinat si au gasit saracul Anthurium de care vorbeam, il primise o colega de la un pacient si nu mai avea loc sa-l duca acasa, dar era tare amarat, saracu', fara lumina, inghesuit pe un colt de birou.. Era sa luam amenda si sefu' s-a crizat rau de tot, a urlat sa aruncam naibii floarea, asa ca am luat-o eu repede si am pus-o in masina, apoi am dus-o acasa. Asa m-am facut cu Anthurium. Iar in fata cabinetului avem o portiune destul de mica, m-am oferit eu sa pun flori, dar sefu' a zis ca "nu se preteaza" si mai bine aduce tuya argintii. Adevarul e ca pomii sunt foarte frumosi, dar as fi vrut si ceva colorat pe langa ei... Gazonul recunosc ca nu am vrut eu sa-l plivesc de buruieni (eram inca ofticata ca n-am voie sa pun flori), asa ca a renuntat sefu' si a pus pietricele de marmura. Nu pot spune ca nu arata bine, dar...e prea arid. Parerea mea. :?
 
Sus