In gradina la serviciu

A

Anonymous

Guest


e clar hortensie,dupa parerea mea ar fi o traditionala hortensie roz,alea albe sunt ceva ma decolorate la frunza
 
A

Anonymous

Guest
ranunculushii ies greu,io am ajuns sa prefer sa-i cumpar in februarie gata infloritzi in ghivece si sa-i transplantez in gradina,in condiziile astea binevoiesc sa infloreasca si anul urmator
ca si tine am cumparat vreo 4 ani la rand in jur de 100 de bulbu si din aia au binevoit sa infloreasca 2 roshii si 3 galbeni in tot acest timp
decat sa dau banii pe pungile de bulbi sa ma chinui si sa ma enervez,in ultimi 2 ani cumpar cate 5-6 ghivece cu culorile care-mi plac( se gasesc gata infloritzi)
anul asta am mai luat vreo 3-4 si au inflorit si cei din anii trecutzi.incep sa am o multime de culori(e drept ca ma mai fenteaza cate unu si decedeaza)
o sa razi .dar pt imbogatirea pamantului de la tine din gradina ar trebui niste balega si nsite pamant de padure
(mai ales daca pamantul existent e cu deseuri de constructii)
io fiind mai dusa cu capul am sapat pe zone terenul,l-am ales de resturi de constructii ,am si cernut pamantul.l-am amestecat cu nisip ,compost,gunoi si in fiecare iarna pun balega
iar primavara o inglobez in pamant la sapat
cred ca in materie de cioburi de sticla,ceramica,cuie sfori si alte mizerii de astea ,am strans in ultimi 9 ani zeci de saci
resturile de beton,pietrele si bucatile de tzigla si caramida........io le-a bagat la stancarie
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Elf merci de raspunsuri. Am pus si eu ce aveam, cand aveam si cum s-a putut. Daca era gradina mea proprie si personala o planificam altfel, dar asa a trebuit sa ma adaptez. Ce-o fi, mai vedem.

Deocamdata: cresc bobocii la bujori, hortensia are boboci pe fiecare varf de cranguta, sunt 5 crini rasariti, 2 dalii au muguri si 2 flori ale miresei se straduiesc. La ranunculusi nici o veste, nici un mugure.Mai astept.
 

mihai63

Member
Gazon nu insamantezi? Cred ca ar arata bine......eu am experienta cu gazonul asa ca te pot sfatui(cu munca nu ma prea omor) :tavalit:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Update:

Hortensia e harnicuta tare:


Mugurasi la dalii (numai la 2, a treia nu zice nimic)

Stiu ca sunt la suprafata, nu-mi ziceti.
:oops: O sa ma duc sa mai iau un pachet de pamant ca n-am de unde din alta parte sa completez. Abia astept sa se faca mare pentru ca floarea e roz si frunzisul verde-grena. :)

Una dintre muscatele a facut flori:



Si trandafirul chinuit a iesit la lumina:

Ma bucur ca e sanatos.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Uraaaaa! Vesti bune din gradinuta: 15 ranunculusi rasariti, toti crinii, toate daliile si se vad clar mugurii la floarea miresei. :) Bobocii la bujori si la hortensie au mai crescut nitel.
 
A

Anonymous

Guest
stii cum se zice?
dupa sufletu omului
de aia au ieshit si ranunculushii
numai ca e o problema cu ei
pe unde te uitzi ,zic ca sunt rude cu bujorii si sunt pereni
adevarul e ca nu-s
sau trebuiesc foarte bine acoperitzi ca sa supravietzuiasca.....asta ca sa-tzi infloreasca la anul(cred ca la toamna le ridici gramajoare de pamant si deasupra pui scoarta de copac
 

ghia_don

Active Member
Elf, eu am avut ranunculusi plantati primavara trecuta si mi-au inflorit in vara, asa ca si ai Corneliei vor inflori...poate nu toti , dar sigur o parte din ei :wink: ...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Acum au cam 5-10 cm. Ii ud de 2 ori pe saptamana, cand nu ploua si pare sa le placa. Din pacate furtuna de zilele trecute a cam rupt hortensia. :cry:

Azi am plantat capsuni in jardiniera. Asa s-a nimerit. Sper ca macar unele sa se faca mari si cu fructe. Am scos in curte un artar japonez, niste rhodohypoxis, fuchsii, thumbergia, muscate si garofite. Unul dintre crinii care au stat mai mult pe pervaz se pregateste sa faca flori.

Sa vedem mai departe.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
A inflorit bujorul. :) Si crinul care trebuia sa fie rosu batut si a iesit portocaliu semidublu. Dar nu-i nimic. N-arata rau. Poze maine, daca o sa ma tina bateria. :wink:
 

Ariana

Member
Se pare ca munca ta a dat roade chiar daca calitatea pantului ti-a cam pus bete in roate. Se vede ca ai pus suflet! Sunt foarte frumase!
 
Sus