In gradina la serviciu

cornelia

Fondator
Membru staff
Chiar inainte de Paste m-a apucat gradinaritul la serviciu. Intr-o gradinuta de 3x1m am plantat oarece...
5 Gypsophyla
7 crini orientali
3 dalii rozalii
100 de ranunculusi (cat i-am bombanit ca au fost asa multi)
2 trandafiri

Pentru unele e cam tarziu. Altele au fost plantate superficial in lipsa de unelte potrivite. Solul a fost o adevarata surpriza: nisip, resturi de constructie, sol cleios galben si ceva sol bun fertil. In asemenea mixtura turbata si fara prea multa apa (exista o instalatie de udare, dar e defecta deocamdata). De acum ... ce-o sa iasa mai vedem. Dar daca iese ceva :rofl: :rofl: sigur o sa afle toata lumea. :mrgreen:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Merci. Astept la cotitura bujorul. Care era deja plantat cand am intrat eu in actiune. :rofl: Mai sunt 2 boate de crizanteme, 1 trandafir chinuit si un fel de hortensie. Cred. O sa pozez totul, dar cand o sa am ce poza. :mrgreen:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Saracu'. Pe mine ma dureau toate dupa 100 de ranunculusi indesati in pamant. Dupa ce facusem experimentul cu umflatul si apa calda. :mrgreen:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ce sa fie inflorit? Gazonul, ranunculusul sau ... eu cu Mihai la o bere colo la terasa? :rofl: :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Pai eu ce ziceam...mindra ai sa mai fii cu lanu' de ranunculus in floare :D ...sigur vei avea cu ce te mindri :) ..
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ce ti-e si cu limba romana: lanu sau l'anu. Baga lumea in sperieti. Unde-i medicamentul de corason? :oops:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Primele poze, deci rezultate care tind vertiginos spre zero :rofl:

Bujorul care ma bucura cu boboci



Un copacel refugiat de prin vecini care ... va trebui taiat (cu durere) pentru ca la maturitate va umbri tot:



Un alt copacel care nu stiu ce e, poate ma ajutati voi:

 

cornelia

Fondator
Membru staff
Crinul oriental rosu cumparat in februarie si exilat la serviciu. Acum sta in curtea interioara.



Crinii orientali plantati in strat - se vad doar doua motisoare. Din poza asta se vede amestecul jalnic de soluri.



Crizantemele pe care le-am gasit in gradina si care nu stiu cum vor inflori:

 

cornelia

Fondator
Membru staff
Un Euonymus frumusel. Cred.



Floarea miresei plantata mult prea la suprafata. N-am putut sa sap mai mult ca am dat de beton. Primii muguri s-au vestejit de la soarele puternic. Acum pare ca dau altii.



Cand l-am vazut am ramas cu gura cascata: trebuia sa fie o plantuta de hibi moscheotus roz. Tulpina aia infima e sanatoasa, la fel si radacinile. Dar cred ca va trebui sa am rabdare muuuuulta cu el.



Asta ar trebui sa fie hortensie Fireworks:

Si cu ea va trebui sa am rabdare multa. Cred ca voi iesi la pensie pana la primele rezultate.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Asta era deja in gradina. O fi hortensie??



Aici ar trebui sa fie rasadul de muscata:


Din 7 seminte au iesit cate vedeti. Le-am tinut pe pervaz pana au incoltit, acum sunt in curtea interioara. S-au fortificat de cand stau afara, dar cresc mai greu. Mai am si muscatele cumparate de la Hornbach dar s-au trecut primele flori si n-am mai avut ce sa pozez.

Cam asa e stratul pana acum:

 

cornelia

Fondator
Membru staff
Astia sunt trandafirii plantati (mai era unul deja acolo, dar amplasat tare prost):



Cred ca trebuia sa-i plantez mai adanc, dar n-am prea avut cum. Nici unelte nu aveam asa ca a trebuit sa improvizez. Primii muguri s-au uscat de la soare. O sa tai partile uscate si o sa sper ca dau alti muguri.

Probleme:
- solul mizer
- spatiul mic
- porumbei care fac mizerii, pene si galagie
- plantare tarzie si improvizata

Sperante:
- sa iasa totusi ceva
:rofl:

Intrebari:
- cu carul
- de ce nu rasar ranunculusii?
- unde s-au ascuns daliile?
- cat trece pana misca si ei/ele un mugure acolo?
 

ghia_don

Active Member
Cornelia, gradina ta va arata minunat :D ...Dar trebuie sa mai ai rabdare cu ranunculusii si daliile mai ales daca n-au avut mugurasi la plantare. Mai da-le doua saptamini...

Hortensia arata tare bine ...s-ar putea sa-i placa solul acela rau :wink: ...
 
A

Anonymous

Guest
cornelia a spus:
Saracu'. Pe mine ma dureau toate dupa 100 de ranunculusi indesati in pamant. Dupa ce facusem experimentul cu umflatul si apa calda. :mrgreen:
ranunculushi plantatzi in aprilie? :eek:
io stiu ca bulbii se planteaza in august ca toate bulboasele
oricum ei infloresc in martie si prima jumatate a lui aprilie
 
A

Anonymous

Guest
copacelul supriza e un laur si la iarna v-a arata superb cu frunzele verzi si cu mici fructe roshii
potzi sa-l tzii din scurt si sa-l rotunjesti sau sa-l lashi sa se inaltze si sa-i faci coroana sus ,sa umbreasca vara cand e nevoie
 
Sus