In gradina la serviciu

cornelia

Fondator
Membru staff
Alta napasta: vecinii nostri s-au apucat de renovare. Pe langa zgomot si disconfort, tot praful de constructie ajunge pe floricele. :cry: Azi am stat juma de ora sa le curat de praf. Macar asa cat am putut.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Uf, am si eu o dilema, heeeeelp.

Ce sunt aceste chestii la spanz? Seminte? Sau ce?

Din asa



a ajuns asa:



Ranunculusul infloreste pentru prima oara dupa 1 an si ceva de la plantare (Ghia ai avut dreptate!), insa floarea e simpla, mica si tulpina nu are vigoare. Nu-s chiar fericita cu experimentul asta. Insa, e drept, culorile par sa fie interesante:




Din aceste motisoare


a iesit aceasta planta: Hosta - ati zis bine




Si euonymusul mare face flori:

 

mirela06

Active Member
Draga Cornelia , dupa soiul de spinz, fac aceste umflaturi.
Si ai mei au, dar mai mici si adunate, cumva sus. Am sa fac poze sa le arat. Stai linistita.Asta este etalarea lor si pregatirea pt.”terminat” pe sezonul asta :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:oops: Merci, insa n-au fost decat plantate la plesneala. Mi-au picat in mana si trebuia sa fac ceva cu ele. :wink:

Aleynad si cu semintele cum sa fac? Se autoinsamanteaza? Tre' culese? Stratificate?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu am un spanz de la Sieberz tot cu motisoare din alea in cap si nici eu nu ma stiu cu ele.
Felicitari inca o data Cornelia pentru toate gradinile pe care le ai!Si la propriu si la figurat.
:wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Doar la figurat draga, la propriu nu inca. Dar poate o sa am si eu nitel noroc la momentul potrivit.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Azi am pozat ranunculusii. Au inflorit frumos, dar seamana mai mult a anemone. :) Pun acum pozele.
 

aleynad

Active Member
Moderator
cornelia a spus:
Aleynad si cu semintele cum sa fac? Se autoinsamanteaza? Tre' culese? Stratificate?
habar n-am , anul trecut nu mi-am batut capul cu ele, le-am lasat in pace sa se usuce singure
oricum eu l-am inmultit doar prin separarea radacinii, in nici un caz prin insamantare
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mai si mie mi se par tot ... mai mult anemone, dar eu am plantat acolo grife de ranunculus nu cormi de anemone. :?
 

lelia

Well-Known Member
Poate printre grife ,s-au strecurat si niste cromi ,frunzele se aseamana foarte mult ,insa florile de ranunculus ,nu au acea,, palarie ''verde .Eu am si cu floare mai simpla dar nici unul, doar cu un rand de petale :?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cam asa a evoluat lenesul. Sau lenesa. :rofl:



Si a inflorit si un cactusel:



Inca ma mir de cum a reusit el sa infloreasca stand pe pervazul biroului fara pic de repaus peste iarna.
 
Sus