Gladiole

Dea

Active Member
iti multumesc Mada! :*
se uda aproape zilnic gradina, insa nu e suficient! Cam anemice anul acesta si la mine.
 

anknic

Active Member
eu nu le-am udat niciodata. la mine gradinita cu flori e in fata casei, intre casa si foisor si au soare dupa-amiaza, dar nu toata dupa-amiaza. plus ca sunt atat de inghesuite florile ca atunci cand au crescut deja (vara) se umbresc reciproc si..gladiolele eu le pun f adanc in pamant (aka fac groapa cu cazmaua) pt.a avea acces la umiditatea din adanc si pt.ca nu se rup tijele la vant.
 

fixpix

Active Member
Frumoase DEA. Cred ca cel mai mult imi place a 3-a. cea cu nuante roz-alb. E tare cool!
Anknic... nu e rea idea cu folosirea cazmalutei dar la mine e o chestie ciudata cu gladiolele... tot timpul zic ca nu sunt ale mele, ca le plantez in scarba, ca n-am loc pentru ele etc.
Si de aceea probabil le cam ignor.
Asta pana incep sa infloreasca !
Cred ca cel mai mult ma enerveaza cat de repede se inmultesc!
Fiecare rizom mare face zeci de pui pe langa... si ma gandesc cu groaza cum ar fi sa-i plantez pe toti la anu!
:nu stiu:
 

lelia

Well-Known Member
Dea ,sunt minunate ! :visator:
Se vede ca le-ai ingrijit ,sa te bucuride ele !
Eu iubesc aceste flori ,dar seceta de anul trecut mi-a distrus colectia :( anul asta sunt si mai anemice ,de inflori nici vorba....
 

Dea

Active Member
Lelia, iti multumesc! Colectia ta o putem reface cu mare drag in primavara :D
Nici eu nu stiu la ce sa ma astept cand le voi scoate. Din intamplare am zmuls una, insa avea un bulb atat de mic, mai mic decat l-am plantat si nici urma de tendinta de inmultire. Dar, totusi, sunt niste flori frumoase si merita efortul! :D
Iti multumesc Fixule. Cea care ti-a placut tie, este " frizzled coral lace ", primul an in gradina, dar intr-adevar, spectaculoasa si mai rezistenta decat celelalte!
 

Dea

Active Member
Inca o sedinta foto :D, si denumirile acestora, in masura in care le pot identifica
frizzled coral lace , blue frost , far west , mon amour ,
Pink Lady , wine and roses , after schok , velvet eyes ,
Praha , Zorro si cateva, inca neidentificate
 

daisy111

Active Member
:eek: Wow!!!Sunt fenomenale!!!!
Am si eu vreo 3 feluri,dar spre rusinea mea,anul asta am uitat de ele sa le mai pun :oops: le-au mutat locul de iernare ai-mei si nevazandu-le am uitat de ele. :x :oops: Oare la anul or mai fi buni bulbii de pus in pamant? :suparat:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Vai doamne, dea, ce frumoase sunt :eek: Eu am plantat doar o data si nu prea le-a mers bine si am renuntat, anul acesta mi-a dat cineva niste bulbi si s-au descurcat foarte bine, asa ca acum, starnita si de minunatele tale, la primavara o sa scormonesc magazinele dupa ele :)
 

fixpix

Active Member
Superbe Dea. Alea frizzled is chiar cool.

La mine doua colorate (mai am un visiniu si cele albe) care inca n-au inflorit.


 

Dea

Active Member
Daisy, Claude, Fixule, va multumesc!!

Daisy, daca bulbii sunt tari si ok in primavara, ii vei putea planta. De principiu, ar trebui sa reziste.
Claude, merita sa le ai in gradina. Plantate in grup nu vor ocupa nici foarte mult din spatiu, iar dupa inflorire, raman frunzele, care in grupuri, chiar nu arata rau!

Fixule sunt superbe, superbe cele doua!!! :visator:
 

daisy111

Active Member
Rusine sa-mi fie ca nu am fost atenta. :suparat: O sa-i verific cum ajung la tara sa vad in ce stare sunt. :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu se taie...sau, ma rog, eu nu le-am taiat niciodata, scoteam bulbii in octombrie, dupa prima bruma...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
aveam notat dar nu mai stiu unde ca prin septembrie se taie frunzele la 15-25 cm ca sa creasca bulbii in marime si sa nu mai hraneasca frunzele :incapatanat:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
nu am auzit niciodata de metoda asta, nu stiu cat e de valabila, parerea mea e ca la bulboase, dupa inflorire frunzele hranesc bulbul, ca acesta sa se dezvolte, nu invers...de aceea si la lalele nu se taie frunzele dupa inflorire, tocmai ca sa se poata hrani bulbul...
 
Sus