Gladiole

anette_b

Member
cand scoatem bulbii ? eu trebuie sa caut unii din ei pt ca nu mai au frunze. superbe flori , asta e primul an cand le cultiv si au inflorit minunat.
in afara de gladiolele mari , mai pe cele mici stelate. acum sunt pline de flori desi e aproape noiembrie. le-am plantat tarziu. :D
 

anknic

Active Member
dupa ce da prima bruma se scot bulbii. nu are rost sa te grabesti pt.ca ei mai cresc toamna, mai ales daca mai da si cate o ploaie.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu zic ca cei care nu mai au frunze ii poate scoate, oricum nu mai lucreaza. Cei cu frunze da, imediat dupa prima bruma :D
 

anknic

Active Member
aia da, dar daca-s la gramada nu are rost sa se grabeasca pt.ca nici aia fara frunze nu patesc nimic acum in pamant (verificat de mine anul trecut)
 

anette_b

Member
dragii mei , ieri am scos bulbii de gladiole. a fost o mare surpriza pt mine sa ii gasesc atat de mari si cu zeci de bulbili . dar cand am rupt tijele , acestea s-au smuls usor , practic din interiorul bulbului , nu stiu cum sa zic...adica nu a ramas un capat de tija , asa cum ramane la ceapa. e gresit ? sper ca vor fi ok pana la primavara.
la gladiolele mari ma refer , pe cele mici stelate inca nu le-am scos. poate maine.
 

Dea

Active Member
si eu am facut la fel. Nu cred sa fie vreo problema, atat cat tii bulbii in conditii optime pana la primavara! :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu inca nu am scos cei cativa bulbi...inca nu s-au inmuiat frunzele, asa ca ii mai las 2-3 zile ;-) Sper sa nu uit de ei :mrgreen:
 

geodezia

Well-Known Member
am avut ani cind nu am scos bulbi din pamint pur si simplu nu ii mai gaseam prin pamint .. iar anu viitor ii gaseam moi ..anul trecut iar s-a repetat am uitat citiva iar in primavara am gasit bulbi bunii fara sa fie mocioflaiti ..asta cred ca din cauza plapumei de zapada ..
 
Dragele mele,in ultimii doi ani am pierdut toate gladiolele-peste 100 de bulbi-de culori deosebite-din cauza secetei.Sfatuiti-ma de unde sa iau altii ,in primavara,de unde ati luat voi,preturi ....Gasesc si in comert dar nu prea esti sigur de culori.
 

ghia_don

Active Member
Eu ce am luat din comert s-au nimerit sa fie exact, n-am avut probleme...
Vor incepe sa apara si prin magazine...dupa 1 februarie de obicei.
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Sunt furnizori si furnizori. Depinde ce-ti doresti si ce buget ai ca variante primavara sunt destule.
 

anknic

Active Member
poate facem o comanda comuna la polonezi. anul trecut ce am luat au fost absolut deosebite si superieftine!
 

Roxana Peled

Active Member
De unde de la polonezi? Ai vreun site pe care ne putem uita? Mie in general nu-mi plac gladiolele, mi se par cam maturoase :) dar daca e vorba de ceva culori speciale parca as fi tentata sa incerc si eu.
 

Dea

Active Member
De ce sa va complicati cu comenzi externe?
Eu am luat de la atlasplants.ro, si au inflorit corspunzator cu ce am luat. Bulbii au fost de dimensiuni medii, insa florile s-au dezvoltat foarte frumos si mari ca dimensiune. Marea majoritate din acest album, sunt de la ei http://deasflowers.sunphoto.ro/GLADIOLE_2012
Iar preturile, mai mult decat rezonabile.
 

anknic

Active Member
pt.ca de ex. white prosperity la atlas iese 4 lei/set de 5, la polonezi 2,8 si chelt.cu transportul sunt tot pe acolo :)
 

Dea

Active Member
Daca am discuta de o gama mult mai larga de varietati, eventual de varietati rare pentru pasionati, atunci da, asi vedea sensul unei comenzi externe. :D Dar polonezii de pe site-ul indicat de tine, au foarte putine varietati de gladiole ( cel putin din cele afisate ), iar diferenta de pret este in jur de 1 leu ( +/- ) per pachet. Costurile de transport, presupun ca sunt mai mari, indiferent de marimea comenzii. La atlasplants, nu am platit transportul pentru comenzi mai mari de 100 ron, cel putin in anii trecuti asa a fost.
Daca se doreste o comanda comuna si pentru alte tipuri de plante, nu doar gladiole ( aici topicul se refera la gldiole ), atunci, intr-adevar, preturile afisate de polonezi sunt mult mai rezonabile!
 
Sus