Gladiole

ghia_don

Active Member
Am facut o mare greseala cu bulbii de gladiole toamna trecuta.Sotul meu a vrut sa ma "ajute", a scos el bulbii si i-a pus toti intr-o galeata, fara sa tina cont de culorile lor. Eu m-am suparat si nu m-am mai uitat la bulbi, parca saracii, erau vinovati cu ceva, si pentru ca au stat gramada si nu s-au uscat ,iata ca au incoltit http://i73.photobucket.com/albums/i214/ ... C03070.jpg Credeti ca vor rezista asa, tinind cont ca trebuie sa mai treaca cca 2 luni pina plantare? :cry: Doina
 

schlucky

Member
fiindca nu au incoltit toti, soreaza-i pe cei neincoltiti, pune-i intr-o punga de hartie si cazeaza-i undeva la intuneric si putina racoare

iar pe cei incoltiti deja, ca sa nu ii pierzi, pune-i deja in ghivece si undeva pe casa scarilor, sau in casa.... o sa le derelegi putin ciclul dar asa te bucuri de flori de gladiole cand altii abia le pun in pamant

si poti sa fi fericita ca pusi in galeata nu ti-au putrezit, caci eu in prima iarna dupa ce m-am mutat la casa am aruncat cateva galeti cu bulbi de gladiole si de daliile fiindca s-au mucegait in galeata, :x
 

silvia

Member
Bulbii de gladiole

Am scos din pivnita bulbii de gladiole.Nu sunt incoltiti.Sa-i mai las afara ca sa dea semne de vegetatie si apoi sa-i pun in pamant?Voi cand ii puneti?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu i-am plantat ieri.I-am lasat o zi in apa sa se refaca :wink: si i-am pus.Cam in perioada asta ii pun in fiecare an.
 

Alinuca

Member
Eu am plantat bulbii de gladiole de vreo luna si acum cresc.Mai am si unii pe care trebuie sa-i mut in gradina.Acum deja pot sa spun ca sunt plante.Spor la treaba fetelor. :wink:
 

mio

Member
Azi tocmai am pus si eu gladiolele in gradina!
Deoarece poze de anul trecut nu am, promit sa le fac anul asta poze si sa postez in album
Am plantat si tuberozele de la tine, Gabi, e prea devreme?
Mioara
 

silvia

Member
Aseara am lucrat la stratul pentru gladiole.Am facut un sant cu sapa mica am udat locul apoi am pus bulbii (cu radacinile in jos)am acoperit si am spus :Doamne ajuta.Am selectat bulbii cei mai mari iar pe cei mici i-am pus pe toti intr-o gropita separata.
 

Alinuca

Member
Eu le-am pus in curte si le ud mereu cand se usuca pamantul la suprafata.Sunt destul de mari acum dar inca n-au inflorit.
Despre inflorire stiu ca fac decat o tija cu flori.Cel putin asa mi-au facut mie anul trecut.
 

schlucky

Member
eu am acum al 3-lea an aceiasi bulbi, in primul an am pus cca 15-20 bulbi intr-un cuib, anul trecut mai putini a.i. am observat ca dupa ce o floare se trecea o taiam jos si dupa un timp ii mai batea o tija, au fost si bulbi care aveau 2 tije in acelasi timp, doar ca a 2-a era mult mai "amarata"
anul acesta am doar 6 intr-un cuib, inca sunt mici, dar mi se par ca nu evolueaza ca pana acum...probabil sunt deja "prea batrani" si trebuie inlocuiti

le-am schimbat in fiecare an locul, a.i acum am in gradina peste tot gladiole, caci din puiutii care cadeau si ramaneau in pamat ies acum gladiole, nu stiu daca vor face flori, caci in anul trecut le tot zmulgeam afara, anul acesta le-am lasat sa vad ce se intampla.
 
A

Anonymous

Guest
Draga mea Schluky, nu exista bulbi batrini. Un bulb de gladiola se epuizeaza pe sezon,dind nastere la cel putin unul nou si bulbili mai multi. Bulbilii se planteaza si ei separat si fac in al doilea an,bulb mai mare,si tot asa,ciclic se obtin multe gladiole. Am descoperit ca mai aveam pe undeva printr-o magazie inca jumatate de sac de bulbi si o sa-i pun saptamina viitoare....la vecinul,ca eu nu mai am unde....Sint cam stafidite,dar am sa le tin in apa citeva zile...mi-e mila sa le arunc. Ce-o fi ,o fi!
 

Alinuca

Member
La mine chiar au rasarit multi pui de gladiole fiindca au ramas bulbi in pamant peste iarna.Am scos doar ce am gasit iar restul au rasarit in primavara spre bucuria mea.
 
A

Anonymous

Guest
Alinuka,esti o fericita,pt ca a fost iarna blinda. In alte conditii nu mai iesea nimic!!! Sint sensibile la inghet si trebuie scoase peste iarna.
 

schlucky

Member
@ gabriela.....adica bulbul ce l-am pus anul acesta in pamant "se dizolva" in locul lui scot in toamna practic unul nou crescut mai mare ca cel care l-am pus?
ziua de azi nu e pierduta, am invatat ceva nou :rofl:

eu am presupus ca cel care l-am pus creste si cei mici de langa el sunt puiutii

cat despre rezistenta, si iarna lui 2005 cand a fost frig mi-au ramas puiuti si unii bulbi in pamant si tot au batut in primavara lui 2006
 

camic

Member
Eu am primit in primavara bulbi de gladiole pitice, acum au vreo 10 cm, abia astept sa vad cum sunt.
 
"eu am presupus ca cel care l-am pus creste si cei mici de langa el sunt puiutii "
Schlucky ai presupus bine. E asemanator ca la bulbul de amarillis, creste in dimensiuni si face si pui langa el.

Myo eu pun cate un bulb de gladiola. De obicei iese un singur fir, dar pot iesi si 6 - 7 fire. Problema este ca nu toate cele 6-7 fire vor face si flori. Doar cele mai vigurase. Am observat ca bulbii cumparati din comert au o singura tija, pe cand cei luati de la mama au mai multe desi tot un singur bulb a fost initial. Mai am un bulb care a fost uitat peste iarna afara (noroc ca a fost blanda) si care are 8 tije dar numai 3 sau 4 vor avea si flori:
http://i35.photobucket.com/albums/d187/ ... ure399.jpg
Gabriella nu e cam tarziu sa-i pui acum? Ai alte culori in afara de alb?
 

simona2

Member
Si la mine au inflorit gladiolele .
La ce culoare frumoasa au , nu am rezistat si am pus una in apa , ca sa o vad mereu .
 
Sus