Gladiole

Roxana Peled

Active Member
Sunt absolut sigura ca nu-i chiar asa. Eu oricum astept intai ofertele de primavara de la Brico, Hornbach, Baumax, si altele de profil si abea dupa aceea ma orientez spre alte surse. Uneori sunt surprinzator de buni in ceea ce priveste varietatea si preturile.
 

geodezia

Well-Known Member
pai da daca ai asa ceva daca nu stai de te uiti .. ca mine nu tu brico nu tu hornbach doar un amarit de kaufland la care ajung cine stie cind .. in piata centrala atunc numai aiureli si alea ies tot felul de ciudatenii baremi de seminte nu mai spun cred ca sunt expirate cu anii ca nu mi-au iesit nici rosiile care sunt cele mai tari in rasarit adica rasar usor chiar si dupa 2 ani ... asa ca de ... de asta regret galatiul aveau de toate ...
 

Roxana Peled

Active Member
Nasol! E greu de gradinarit fara nici un furnizor de bunatati prin apropiere. Daca vrei vorbim la primavara si incerc sa-ti trimit de aici cate ceva din ceea ce iti doresti :D
 

geodezia

Well-Known Member
na, ma uit mereu dupa comenzi si de asta sar la ele .. nu vreau sa supar pe nimeni asa ca multumesc de oferta daca gasesti ghicei din aia poate te milesti si de mine in rest o sa ma orientez la anthesis ca am vazut ca au ceva marfa buna si comanda minima de 1 mil e bine totusi ca poti cumpara cite bucati vrei . multam
 

Roxana Peled

Active Member
Cum vrei tu :D
Eu cand vor aparea bulbii in primavara o sa spun iar anul acesta cred ca o sa-mi iau si vreo doua-trei gladiole si o sa postez si aici, sa ma laud si eu cu noile achizitii. Cel putin asa sper :D
 

geodezia

Well-Known Member
:hug: :hug: multam de lamurire oricum m-am lecuit de culori din astea atitatoare ca mi-au zis toti participanti ca nu se fac asa asa ca las culorile tipatoare in pace :hug:
 

kerkyra

Well-Known Member
Am dat o fuga in Praktiker sa caut ceva si mi s-a lipit de mana o punga cu bulbi de gladiole (sa nu plec cu mana goala, ca nu am gasit ce cautam - orhidee la 20 lei, oferta :D ). Cred ca e cam devreme sa le pun acum, unii bulbi sunt deja incoltiti si ma gandeam daca le pun in altceva si le mut cand se mai incalzeste au ceva? Sau ar merge totusi direct afara?
 

Dea

Active Member
kerkyra, cred ca e cam devreme sa le pui acum. Chiar daca bulbii sunt incoltiti, ii mai poti tine asa, dar intr-un loc mai racoros. Prin aprilie ii poti planta. Sau ii poti planta acum in vreo jardiniera si ii transplantezi mai tarziu in gradina.
 

miki70

Active Member
La noi e cald Corina, eu le-as pune de acum afara la 10cm adancime . Mie ani la rand mi-au rasarit gladiole uitate prin gradina.
 

gabriela61

Member
eu am o gradina cu multe coropisnite si restul de gradini cu mai putine sau chiar deloc.Si acum 2 ani mi-am pus toti bulbii de gladiole in aceea cu coropisnite si cred ca le-au placut tare mult ca le-au mancat pe toate.Sa nu credeti ca nu am pus graunte din acelea dar cred ca le priesc.Si de suparare ce bulbi am mai avut prin restul curtii nu i-am mai scos in toamna.Ieri am profitat de ceva bunavointa din partea sotului meu(la gradinarit) si am mutat ceva tranfdafiri si unde a sapat sa-i mute am dat de bulbiii nescosi.Mi-a venit sa-i pup de drag.Vreau sa va spun ca sunt foarte mari ,frumosi si au o gramada de alti bulbi mari prinsi de ei.Asa ca m-am invatat minte si nu cred ca o sa-i mai scot in toamna.Daca au rezistat in pamant iarna nu vad de ce ar fi prea devreme sa-i plantati acum.
 

geodezia

Well-Known Member
si eu m-am uitat in plasa cu gladiole si sunt lastarii mari asa ca we asta ii azvirl de nu se vad in pamint ..asa e gaby draga bulbi de anu asta si la mine uitati prin pamint nu au fost in totalitate afectati si sa-u facut maricei ..acu eu cred ca trebuie sa raresc din ei ca am vazut cepele si cite 2-3 la un loc
 
Sus