Gladiole

Mihaella

Member
Salutari,
As vrea si eu sa pun bulbi de gladiole in gradina si poate si in ghiveci, imi puteti da un sfat despre cum sa arate bulbii, cum sa le plantez si cand?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E cam riscant sa le lasi in pamant peste iarna. Daca nu era zapada in iarna asta si venea frigul ala peste ele... nu mai ramanea nimic.
 

Mihaella

Member
cornelia a spus:
Cat mai mari si mai fermi. Se planteaza in aprilie, dupa ce trece riscul de ger nocturn.
Hmm, sunt cam micuti, am dat pe 15 bulbi 4 lei :) Am vazut ca unii au "mustati", in timp ce altii nu au. Ar trebui sa aiba sau sa nu aiba?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
daca are e bine ,daca nu o sa apara cind le plantezi :rofl: :D dar serios nu au nimic ,o sa faca radacini in pamint .
 

ianos10

Member
Cred ca sunt cele mai frumoase gladiole pe care le-am vazut vreodata! De miros nu stiam!!! Au si miros? Am cumparat cam cu retinere o punguta cu "cepusoare" si chiar ma intrebam daca florile vor fi la fel. Au fost, m-am minunat si inca nu-mi vine sa cred. Totusi tuberculii sunt un pic mai mici decat la celelalte gladiole, am recuperat ceva si sper sa ma bucure si vara asta! Sa ma laud:
http://ianos10.sunphoto.ro/inceput_de_toamna/46428655
 

victoria

Active Member
si eu am,datorita lui Nick :hug: si mor de dragul lor.Anul trecut am plantat bulbii mai la umbra si credeam ca nu vor mai inflori,dar m-au surprins foarte placut :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
V-ati hotarit cum se numesc exact stelatele ? :D Acidanthera sau Murielae ?
Sa inteleg ca nu se scot din pamint iarna ?
Cit dureaza floarea?
 

Mihaella

Member
sannamaria a spus:
daca are e bine ,daca nu o sa apara cind le plantezi :rofl: :D dar serios nu au nimic ,o sa faca radacini in pamint .
Nu radeti de mine, nu stiam ce sunt, adica banuiam ca sunt radacini dar pana sa imi spui tu eram la stadiul de banuiala :oops: Daca asa stau lucurile ma duc sa mai cumpar. Le plantez mai inghesuite sau mai rasfirate?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
V-ati hotarit cum se numesc exact stelatele ? :D Acidanthera sau Murielae ?
Sa inteleg ca nu se scot din pamint iarna ?
Cit dureaza floarea?
Pai din cate stiu eu sunt corecte ambele nume, Acidanthera bicolor var. Murielae sau Gladiolus callianthus Murielae, cu specificarea ca exista si cultivarul Zvanenburg, pe langa cel murielae :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc....vroiam doar ca sa stiu ce sa citesc pe eticheta la o eventuala cumparare :)

Dar mai aveam doua intrebari :daca rezista iarna si cit tine floarea.
Cine stie?Cine stie?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
floarea nu mai tin minte cat rezistas, am avut doar o data acum vreo 3 ani si i-am uitat toamna in pamant si au decedat :mrgreen:

Nu rezista iarna afara, sunt mai sensibile decat gladiolele clasice :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aha merci.Mie gladiolele clasice nu imi plac :oops: de aceea nici nu am.M-am chinuit acum citiva ani cu unele dar am renuntat.Astea sunt mai deosebite dar chestia cu scosul iarna e deja prea mult :mrgreen:
 

Elektra

Member
Gabiuta a spus:
Multumesc....vroiam doar ca sa stiu ce sa citesc pe eticheta la o eventuala cumparare :)

Dar mai aveam doua intrebari :daca rezista iarna si cit tine floarea.
Cine stie?Cine stie?
Nu mai stiu exact cat tinea floarea, nu multe zile oricum dar sunt multi boboci si se deschid treptat, deci per total sunt ok. Sa stii ca au bulbii mici, nu-s greu de scos din pamant :) Oricum si la mine e singura bulboasa care nu rezista la ger, de alt fel nici nu mai iau...desi daca stau sa ma gandesc si lalele o sa le scot tot la 2 ani :roll:
 

nick1971

Active Member
mie in toamna mi-a fost lene sa scot bulbii de gladiole, azi am sapat sa pun o clematita fix in locul unde erau gladiole si bulbii erau bine merci, i-am ingropat la loc, nu acelasi lucru pot spune despre dalii :|
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Am si eu un bulb de gladiola ramas in gradina de doua ierni, daca am vazut primavara trecuta ca a supravietuit l-am lasat si in iarna asta si desi cand au fost -25 zapada nu era prea multa, a supravietuit :wink:
Asa ca acum cred ca mai cumpar cativa, daca tot nu mai am grija lor sa-i scot toamna :rofl:
 
Sus