Gladiole

nick1971

Active Member
nick1971 a spus:
Eli, m-ai omorat cu gladiolele tale :D
eu n-am apucat sa pun toti bulbii care i-am avut, oare mai sunt buni ptr la anu'?
:) am umblat la ele si le-am gasit incoltite, daca mai stateam mult probabil si inflorite :) mi-am facut mila si le-am plantat sa vedem ce au de gand
 

happy

Well-Known Member
Carmen,frumoase cele galbene!Sa-mi pastrezi si mie 3 bulbi,am avut si eu si le-am pierdut!
A mai aparut doua si la mine din cepe ramase in pamant peste iarna.Se pare ca tin la temperaturi scazute :eek:
 

carmenushka

Active Member
happy a spus:
Carmen,frumoase cele galbene!Sa-mi pastrezi si mie 3 bulbi,am avut si eu si le-am pierdut!
Happy, am pus i n primavara un pachet de mix de gladiole dintre care 2 sunt galbene, nu m-am riscat sa iau mai multi ca nu stiam cum se comporta dar au crescut niste flori minunate, si a fost doar 4,50 lei pachetul cu 15 bulbi. Daca mai gasesc la toamana mai iau
 

IULIA

Active Member
si cit le-am ocolit pe cele verzi. superbe culori.
si cea alba cu grena in interior e tare. le-ai sprijinit sau au reusit singure sa stea drepte?
ma intereseaza o alta locatie la mine la anul, dar vor trebui tutorate acolo.
 

elipopa

Active Member
multumesc frumos, nu le-am sprijinit, au cazut in toate partile, mai ales ca au fost furtuni puternice in ultimele saptamani, multe le-a rupt vantul, si eu trebuie sa ma gandesc unde sa le pun in anul urmator, doar cele care au fost mai mici au ramas cu florile drepte, cele mari de peste 1,5 m s-au rupt majoritatea!!
 

fixpix

Active Member
IULIA a spus:
am zis eu. cred ca le voi face un spalier. :D
Daca ai avea vie asa pe randuri, ca tata, ti-ar fi usor!
:rofl:

SUPERBE ELI!
Cred ca de la tine am si io ceva rizomi, ca prea seamana unele cu ale tale ... :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Inflorite acum



Nu-mi prea ies pozele pentru ca furtuna le-a culcat la pamant. Iar unele sunt pe trecute...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am o problema cu gladiolele: li se frang tijele florale. Sunt plantate grupat dar se pare ca asta nu prea le ajuta. Ce pot sa fac?
 

Pocalinda

Member
Cornelia eu le-am plantat cate 4-5 bulbi si in mijloc am pus cate o tija de sustinere de care le-am legat. Nu mi s-a rupt niciuna, poti incerca.
 
Sus