Gladiole

miki70

Active Member
v.cristina a spus:
eu, din pacate nu am reusit sa scot bulbii in toamna asa ca nu o sa mai am gladiole in gradina vara aceasta ... :( :( :(
Posibil sa ai . Eu acum 2 ani am uitat cativa, de fapt nu i-am mai gasit pt ca se uscasera de tot la suprafata si am avut surpriza sa-mi iasa 3 din cei rataciti.
 

ghia_don

Active Member
Cristina, eu zic sa nu-ti faci griji...sigur vei avea si anul asta gladiole inflorite..
Eu am lasat bulbii intentionat acum doi ani in gradina...si ce iarna a fost...iar anul trecut am avut gladiole superb inflorite...
 

elipopa

Active Member
nu rezista toti bulbii peste iarna, cei mai mari putrezesc , numai din cei mici rasare ceva!
eu anul acesta o sa am 300 de gladiole noi, plus cele din anii trecuti :)
 

anknic

Active Member
mi-au rasarit gladiole in gradina din bulbi lasati de tata intentionat in pamant peste iarna....
(stiu sigur pt.ca anul asta am plantat eu bulbii si stiu unde i-am pus)
 

elipopa

Active Member
si mie mi-au rasarit din cei mari, i-am gasit in primavara cand am sapat! de ce oare nu au putrezit?
 

miki70

Active Member
Eu am observat ceva f ciudat cand am scos bulbii in toamna, crescuse un alt bulb sub cel plantat in primavara iar acesta se stafidise. Pamantul e f prost, poate din cauza asa. Anul acesta i-am pus pe toti in ac loc si am pus pamant cumparat iar la toamna nu le mai scot, le pun o gramada de frunze deasupra.
 

fixpix

Active Member
hmmm... eu stiu (nu mai stiu de unde, dar nu conteaza) ca rizomii mari putrezesc iarna. daca dau primavara, s-ar putea sa fie din rizomii mititei care cresc asa cum ati zis, sub.
am plantat si eu sambata rizomii mamei (ea e cu gladiolele, eu nu ma dau in vant dupa ele) si da, sub cei mari erau multi "pui".
am mai vazut gladiole rasarite pe ici-colo, dar de regula sunt "fire firave" din rizomii aia mici si nu din rizomii mari.

acuma, puteti confirma sau... infirma!
:mrgreen:
 

ghia_don

Active Member
mikishor a spus:
Eu am observat ceva f ciudat cand am scos bulbii in toamna, crescuse un alt bulb sub cel plantat in primavara iar acesta se stafidise. Pamantul e f prost, poate din cauza asa. Anul acesta i-am pus pe toti in ac loc si am pus pamant cumparat iar la toamna nu le mai scot, le pun o gramada de frunze deasupra.
Mikishor, bulbul pe care il plantezi primavara hraneste frunzele si floarea ..si din el cresc noii bulbi care vor fi floriferi anul urmator. Cei stafiditi nu mai sint buni, ei si-au facut treaba, ii pastrezi doar pe cei noi formati ...
 

miki70

Active Member
Stiu ca face alti bulbi mici, la mine era bulb mare si celalalt stafidit deasupra lui, ca o smochina uscata. Imi pare rau ca nu am facut o fotografie.
 

elipopa

Active Member
fixpix a spus:
hmmm... eu stiu (nu mai stiu de unde, dar nu conteaza) ca rizomii mari putrezesc iarna. daca dau primavara, s-ar putea sa fie din rizomii mititei care cresc asa cum ati zis, sub.
am plantat si eu sambata rizomii mamei (ea e cu gladiolele, eu nu ma dau in vant dupa ele) si da, sub cei mari erau multi "pui".
am mai vazut gladiole rasarite pe ici-colo, dar de regula sunt "fire firave" din rizomii aia mici si nu din rizomii mari.

acuma, puteti confirma sau... infirma!
:mrgreen:
asa stiam si eu, acum doi ani mi-au degerat in camera in care le tineam de regula daliile si gladiolele toate!! a trebuit sa cumpar altele noi!!
nu stiu ce s-a intamplat in aceasta iarna dar bulbii pe care i-am gasit erau mari si deja au coltii de 10 cm :?
 

ghia_don

Active Member
Asta incercam sa explic, cel stafidit e bulbul plantat in primavara, care toamna se arunca...Din el s-au format alti bulbi noi mari si multi bulbili marunti, care vor fi pastrati pentru anul urmator.
Nu folosesti niciodata aceiasi bulbi mai multi ani la rind..ci doar unul :D
La plantare se desface discul uscat de sub bulbul nou si se arunca..

Miki, lasa te rog linkul... pozele sint prea mari :D
 

miki70

Active Member
A.......... nu stiam. Deci bulbul moare si iese altul mare dar si cu puisori . La mine cei recoltati asta toamna au fost mai mici decat ce am platat, probabil din cauza pamantului prost.
 

ghia_don

Active Member
Daca ar fi avut conditii mai bune, ai fi avut doi trei bulbi mari la fiecare...E bine ca ai adaugat la plantare pamint mai bun..asa poate se vor inmulti... :D
 

miki70

Active Member
ghia_don a spus:
Daca ar fi avut conditii mai bune, ai fi avut doi trei bulbi mari la fiecare...E bine ca ai adaugat la plantare pamint mai bun..asa poate se vor inmulti... :D
Nu vreau mai multi :oops: , am vrut chiar sa-i dau dar nu i-a vrut nimeni la schimb. Vreau pe viitor soiuri de talie mai mica, m-am saturat sa tot leg la ele si cateoadata degeaba. Se frang sub greutatea florii :(
 

anknic

Active Member
ca sa nu se franga ii plantezi mai adanc un pic.

(cred ca asta e si motivul de au rezistat la mine in gradina, l-am tot batut pe tata la cap anul trecut sa ii planteze mai adanc...cam la adancimea unei cazmale...si cred ca de aia nici nu i-a mai scos pe toti :) )
 

alfa

Active Member
Asa se intampla la toate si la soiurile mai pitice.

Dupa mine, gladiolele se preteaza cel mai bine pentru flori taiate si mai putin pentru straturile din gradina. :nu stiu:
 

miki70

Active Member
Anul acesta cred ca o sa le tai sa le pun in vaza cu toate ca nu-mi plac florile taiate :( Sau poate le daruiesc :wink:
 

anknic

Active Member
eu le-am plantat numai pt.flori taiate! i le trimit mamei ca ea ajunge mai rar la gradina si asa ii transfer si ei un pic din gradina...
 
Sus