Gladiole

kerkyra

Well-Known Member
La doua gladiole, dupa ce au iesit frunzele si au crescut ceva, intai a inceput ofilirea frunzelor, apoi am vazut ca bulbul a putrezit. Tot langa acestea, in aceleasi conditii, alte 3 sunt bine, una a si inflorit (galbioara :D ), deci nu cred ca e din umezeala excesiva :( .
 

Pocalinda

Member
Am patit-o si eu, in cazul meu a stagnat apa si bulbul mai sensibil(cred ca si mai mic) a putrezit :( Celelalte doua de langa au rezistat.

Am uitat sa va spun ca eu plantez trei bulbi diferiti in grup ca sa fie mai organizate si sa le pot pune bete de sustinere in mijloc. :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Probabil, imi pare rau de ele. Cam asa erau si la mine, grupate, dar 4... Acum au ramas 2 acolo, macar de-ar inflori astea.
 

Pocalinda

Member
Rabdare ca infloresc :D Asa si eu eram invidioasa pe vecine ca in iunie aveau flori, eu le-am pus mai tarziu si acum sunt in spectacol :)
 

kerkyra

Well-Known Member
Da, si eu le-am pus mai tarziu :) , dar fiind primele la mine, sunt tare nerabdatoare sa vad ce culori au supravietuit.
 

IZA

Active Member
:wink: Multumesc !
E cam necajita. Trebuia sa fie mai zdravana . Am pus-o mai tarziu dar tot nu avea voie sa fie asa. Probabil de la seceta.
 

alfa

Active Member
Sfarsit de octombrie sau prin noiembrie. Depinde de vreme. In orice caz puteti astepta linistite dupa ce cad primele brume. Sa nu inghete pamantul cu ele nescoase.
 

gabrielais

Active Member
desi este cam devreme eu i-am scos deja..am identificat niste vietati rozatoare care se ospatau cu nesat din bulbii mei..decat sa ii pierd pe toti am decis sa ii scot; am vazut ca sunt bine dezvoltati si nu i-am mai lasat prada rozatoarelor....
 

IZA

Active Member
Plantezi prin aprilie dupa 15 . Daca vrei sa nu infloreasca toate in acelasi timp pune tuberobulbii din doua in doua saptamani. :wink:
 

v.cristina

Active Member
eu, din pacate nu am reusit sa scot bulbii in toamna asa ca nu o sa mai am gladiole in gradina vara aceasta ... :( :( :(
 

IZA

Active Member
Pacat ! Ai uitat de ele? poti sa ai surpriza sa fi rezistat unele si peste iarna . :wink:
 
Sus