Gladiole

cornelia

Fondator
Membru staff
Asta pot sa fac pentru anul viitor, eu intrebam ce pot sa fac acum, la cum sunt ele deja plantate.
 

popescu gp

Well-Known Member
plante ierboase de gradina

Mi-am linistit sufletul cu gladiolele voastre;sunt fermecatoare si pe langa trandafiri si lalelele deopotriva le consider reginele gradinilor.Felicitari
 

Elektra

Member
Am facut o boroboata, am cumparat in primavara devreme un pachet de gladiole stelate(Gladiolus murielae) si am uitat complet de ele, le-am descoperit si plantat pe 1 august, erau deja incoltite. Acum au cam 20-30 cm, credeti ca mai apuca sa infloresca?
 

Dea

Active Member
Daca va fi o toamna mai calda, poate reusesc sa infloreasca. Insa, daca crezi ca ai posibilitatea sa pastrezi in conditii optime bulbii pana la primavara, cred ca ar fi cel mai bine.
Ultimile gladiole care mai infloresc la mine, au fost puse tarziu, pe la sfarsitul lui iunie, prin urmare, doua luni a durat pana la inflorire.
 

Dea

Active Member
mii de scuze, acum am realizat ca deja ai plantat bulbii, cam de o luna de zile! :D
Sper sa infloreasca! Asteptam poze! :D
 

Elektra

Member
Si se pare ca am ce poza, gladiolele stelate plantate la 1 august au boboci, cred ca nu dureaza mai mult de o saptama pana se deschid :dans:

Sunt multumita de ele pana acum, nu sunt foarte inalte, cam 35 cm si se sustin singure, trebuie totusi udate daca sunt in soare direct, ale mele au varfurile un pic uscate de la setea indurata cand am fost in concediu.
 

cristinaf

Well-Known Member
Eu m-am indragostit iremediabil de acest soi de gladiole. :) Au un miros deosebit de frumos si persistent, iar perioada lor de inflorire este mult mai lunga decat a celor normale. Si acum mai am floricele pe ele desi celelalte s-au trecut demult.
 

lelia

Well-Known Member
Dupa prima bruma serioasa .Daca doresti poti sa-i scoti si acum ,ei oricum s-au oprit din vegetatie din cauza secetei ,asta daca nu cumva i-ai udat .Daca au avut apa poti sa-i mai lasi pana spre sfarsitul lunii .Sper sa nu inghete pamantul din oct..
 

miki70

Active Member
lelia a spus:
Dupa prima bruma serioasa .Daca doresti poti sa-i scoti si acum ,ei oricum s-au oprit din vegetatie din cauza secetei ,asta daca nu cumva i-ai udat .Daca au avut apa poti sa-i mai lasi pana spre sfarsitul lunii .Sper sa nu inghete pamantul din oct..
Multumesc :rose:
 

Pocalinda

Member
Eu i-am scos weekend-ul acesta ca sa scap de grija, daca se topesc frunzele imi este mai greu sa le gasesc apoi :D
 

bradut

Well-Known Member
Elektra a spus:
Am facut o boroboata, am cumparat in primavara devreme un pachet de gladiole stelate(Gladiolus murielae) si am uitat complet de ele, le-am descoperit si plantat pe 1 august, erau deja incoltite. Acum au cam 20-30 cm, credeti ca mai apuca sa infloresca?
Am cumparat si eu acest soi. Pe langa floarea deosebita, pot spune ca au si niste frunze foarte frumoase, si nici nu necesita sprijin. Eu le-am pus printre trandafiri si au umplut foarte bine spatiul dintre ei.
 

Elektra

Member
bradut a spus:
Am cumparat si eu acest soi. Pe langa floarea deosebita, pot spune ca au si niste frunze foarte frumoase, si nici nu necesita sprijin. Eu le-am pus printre trandafiri si au umplut foarte bine spatiul dintre ei.
Si sa nu uitam de miros :D
 
Sus