Gardenia

gabiee

Active Member
am cumparat si eu o gardenie la metro

http://gabiee.sunphoto.ro/florile_mele_ ... XAUKMTBYUJ

pana acum nu am avut si nu stiu cum se ingrijeste
nu m-am incumetat sa dau o gramada de bani pe una inflorita si cu boboci
asta era cu reducere - 7 lei - , are cateva frunze cu marginile uscate , sau ceva pete maro :?
eu sper sa-si revina si sa-i placa la mine

cred ca ar trebui s-o mut in ghiveci mai mare - ce ziceti ?
 

Dea

Active Member
gabiee, din ce am mai citit, in special, pe aici ( in paginile anterioare vei gasi multe informatii foarte interesante si utile)... eu cred ca ar trebui sa ii administrezi ceva ingrasamant care sa contina fier ( insa, cum nici eu nu am gasit nimic, am ales varianta cu apa si cuiele si crede-ma, sunt multumita :D , toate frunzele sunt verde inchis si lucioase).
 

gabiee

Active Member
nu prea am apucat sa citesc de gardenie de cand am cumparat-o , dar saptamana care vine voi fi mai libera si mi-am propus sa fiu gradinar
interesant cu cuiele - acum citesc prima oara , chiar nu stiu mai nimic despre gardenii - dar recuperez eu .... :)
 

gabiee

Active Member
gardenia mea , desi a facut vreo 4-5 boboci de cand e la mine , totusi nu-mi place cum se dezvolta - au aparut noi pete maronii pe frunze , si frunzele noi sunt de un verde foarte deschis
ce sa-i mai fac ? - am udat-o cu apa in care am tinut cui ruginit ( asa am inteles ca-i place ) , i-am pus ingrasamant pentru citrice .... :?
umiditate are - e in bucatarie - si o mai si stropesc
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Exista un ingrasamant special cu fe - se numeste Substral - eu mi-am luat din Practiker cred. E super pt gardenii - poate gasesti si tu.
 

gabiee

Active Member
de la Substral am mai cumparat si eu ingrasaminte si am fost multumita , am avut din acelea pentru plante verzi si plante cu flori , o sa caut prin magazine si pe asta cu fier - sper sa gasesc :D
 

ana500

Member
Eu am luat o gardenie pe vara, foarte frumoasa ( bogata in frunze si boboci). Problema este ca a inflorit decat un boboc ,de atunci, iar restul au stagnat. Nici nu cad nici nu mai cresc. Voi stiti care este problema? Sa fi intrat in repaos vegetativ? Eu acum o tin in camera la cald si langa o fereastra . Imi este teama sa o las pe hol unde este cam racoare. De udat o ud cu apa fiarta si racita (pentru ca apa de la noi este foarte dura) plus putin otet, dar foarte putin. Este ok daca ii pun si putin ingrasamant pentru citrice? Vreau sa o scot cu bine din iarna. Ea acum este bine deocamdata , dar cum am spus mai inainte nu da semne nici de crestere nici de inflorire.
Merci pentru intelegere.
 
D

dyayzh

Guest
Dupa cate am observat la ultimile mele doua gardenii (asta dupa ce am pierdut cateva), ii place mai degraba racoarea decat caldura si lumina buna. Udare normala spre un pic de zgarcenie. Eu nu le ud cu apa fiarta si racita desi, desigur, e apa care le place cel mai mult. Adora sa fie ignorate si nemiscate din loc :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da Dya.Bine ca ai spus .A mea este la 5 grade si a dat frunzute noi.Nu am udat-o de aproape o luna.In vara a stat la umbra deasa alaturi de camelii si i-a mers bine.Cine m-a invatat, m-a invatat de bine si ii multumesc pe aceasta cale :)
Ca si tine alte doua exemplare le-am pierdut tinindu-le pe timp de iarna la caldura linga calorifer........
Ce sa zic???
Gardenii si.....gardenii.Sau ? :wink: Posesori si......posesori :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
A mea e tot la racoare si i-am pus si ace de brad pe substrat - mentin umiditatea si cresc aciditatea solului
Are si boboci in formare :D
 

v.cristina

Active Member
la mine, din pacate, gardeniile au fost atacate de paianjeni :cry: :cry: :cry:

acuma sunt sub tratament dar daunatorii au avut timp sa-mi distruga cateva frunze :eek:f: :eek:f:
 
D

dyayzh

Guest
Tinem pumnii sa dispara daunatorii.
Gardenia mea copacel a facut un bobocel :D
 

cris_tkp

Member
De astazi sunt fericita posesoare a unei Gardenii....prima! Sper sa fiu fericita in continuare....sa reziste. Am dat 20ron pe ea...este ok pretul? Nu sunt cunoscatoare :D

E plina de boboci acum...sa vedem care imi este norocul....daca e soc pt ea schimbarea

Am achizitionat si un stephanotis....la fel si pt ea....care o fi norocul meu.
 

cris_tkp

Member
A cazut un bobocel....frumos si aparent sanatos si o frunza pana acum....Sper macar sa infloreasca inainte sa isi dea duhul.....Sa simt si eu cum miroase ca am vazut numai laude de ea.
 

michaela

Active Member
cris_tkp a spus:
A cazut un bobocel....frumos si aparent sanatos si o frunza pana acum....Sper macar sa infloreasca inainte sa isi dea duhul.....Sa simt si eu cum miroase ca am vazut numai laude de ea.
Ai grija cum o uzi!
E bine ca sta la racoare ,insa sa fie udata cu apa la temp camerei si sa nu ramana apa in tavita.
 

aleynad

Active Member
Moderator
vreau sa va marturisesc ca ieri m-a mancat in punga :) :rofl: ca sa nu zic altundeva :oops: si mi-am calcat pe inima si mi-am cumparat o gardenie :D
sper sa am mai multe sanse cu ea fata de cum am patit cu cealalta :(

E destul de mare, are vreo 30 cm , o coroana frumoasa, bogata , cu multi boboci si a costat 20 lei.
 
Sus