Gardenia

nick1971

Active Member
:( imi pare rau. si eu am o gardenie, de vreo 4 ani, acum 3 ani ii mergea foarte bine pe balconul neinchis, a facut si flori, dupa ce am inchis balconul... nici nu moare nici nu traieste, nici nu i-am mai facut poze de urata ce e :rofl: sper sa-i gasesc locul potrivit :?
 

cris_tkp

Member
Deci concluzia ar fi sa o mut in alt ghiveci?
Prima Gardenia e in continua picare....a doua se cam usuca asa.....
Sa ma risc? Ce pamant sa ii pun....de acidofile? Imi ziceti macar o marca? Scrie pe pungi?
Am fost in seara asta in Praktiker si am cautat pe acolo dar nu zicea nimic de acidofile....am luat Florisol si Primaflora.....
Vreau sa le schimb....poate le e mai bine....se vede ca ceva nu le prieste.
Ce substrat sa le pun?
 

michaela

Active Member
substrat de acidofile... scrie, ca e destinat plantelor acidofile
ce-as adauga eu... sa fie tinuta la o temp mai scazuta decat cea de interior acum.
 

anadometia

Member
Cris_tkp,eu am luat pamant pentru azalee si rhododendroni si am vazut ca pot sa-l folosesc si la gardenie.Se gaseste la raionul de gradinarit, dar la saci mari.Daca doresti pentru ghivecele tale,sa completezi dupa mutare, iti dau eu .
 

cris_tkp

Member
Am gasit cu chiu cu vai un saculet....pt acidofile....dupa ce am luat toate magazinele la rand....
Am mai cautat nisip dar erau numai la 25Kg.....nici nu am unde sa il depozitez:rofl: asa ca am inlocuit cu niste bilute de celuloza....aveam in balcon ratacita.
Le-m mutat in seara asta.....nu am umblat la radacini ....dar le-am coafat dramatic....toate frunzele "patate" si uscate le-am dat jos.
Sa vedem......
 
Mi-am cumparat o gardenia dar e micuta (am gasit la oferta). Ar trebui sa o pun intr-un ghiveci mai mare ? Are cativa boboci de floare. Multumesc
 

aleynad

Active Member
Moderator
daca are boboci, eu zic sa nu o deranjezi pentru ca altfel ii vor pica si nu o vei mai vedea inflorind anul asta :!:
 

cris_tkp

Member
Gardeniei mele i se innegresc frunzele incontinuu....apoi se usuca si cad....o curat mereu.....
Ce se intampla cu ea? :cry:
 

madairina

Member
Asa a patit si a mea dar de cand am dus-o in bucatarie (e mai rece) au aparut frunze noi si ii merge mai bine. Cred ca nu ii placea la caldura.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Probabil e aerul prea uscat. Daca e cald unde o tii, pulverizeaz-o pe frunze cu apa la temperatura camerei. Vezi sa nu aiba si ceva daunatori.
 
D

dyayzh

Guest
Gardenia mea copacel e tare bolnavioara. Am facut eu o greseala cu un ingrasamant si am intoxicat-o :cry: Ieri mi-am cumparat alta gardenie plina de boboci, poate am noroc si infloreste :oops:
 

aleynad

Active Member
Moderator
a mea vad ca inca nu a murit :evil: a trecut cu bine primele saptamani :)
nu i-a picat nici un boboc, doar ca i se mai usuca cate o frunza :(
ii pun in fiecare zi apa in farfurioara si o bea pe toata :eek: tare setoasa mai e
o pulverizez pe frunze zilnic, pentru ca la mine la birou sunt in medie 21-22 grade :(
dar se pare ca a inceput sa se acomodeze :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumoasa, scd, felicitari! E o noua achizitie sau iti reinfloreste?? Pentru ca arata excelent si daca e reinflorita trebuie sa ne impartasesti secretul :wink: !
 

scd

Member
este la mine de app un an de zile. secrete nu prea am sa va impartasesc, doar dragoste :) . Sincer cred ca ii prieste in apartament la mine.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Sicamin, sa-ti traiasca frumusica! Daca au inceput sa se desfaca bobocii inseamna ca-i prieste la tine. :D
 
Sus