Gardenia

adana

Member
am spus e mai anemica floricica de data asta decat cele pe care le-a avut mai in mijlocul verii.dar mirosul este tot acelasi. :D
 

daisy111

Active Member
:oops: Scuze daca eu am inteles altceva,dar sant asa de obosita ca nici nu ma mai pot concentra. :cascat: Nu-i nimic ca a facut floricica mai anemica,pt mine e o frumusete si asa micuta. :D
 

Florilemele

Member
Oare trece perioada de inflorire? Sau nu e suficient de cald? Ultima floare la gardenia a mea a fost tot anemica...parca nu s-a deschis toata...nu stiu ... dar nu cred ca este vreo problema cu floarea.Cel putin sper ! :rose: Succes cu grdeniile voastre ! Este o floare superba si merita sa lupti pentru a tine-o in viata !
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Gardeniile mele stau si acum in gradina si-s inflorite :D . Li se cam ingalbenisera frunzele pentru ca nu aveau suficient fier; le-am udat cu Substral Regenerator (l-am cumparat de prin Metro sau Brico, nu mai stiu exact) si arata super bine, si-au revenit.
Asa ca lasati-le mai la racorica ca sa le place...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Am luat si eu una micuta in ideea adaptarii.De la Romstal .E mica si voinica adica are vreo patru tulpinite si frunzele frumoase.Inca nu am mutat-o in alt ghiveci ca nu am pamintul potrivit.Dar cum de ploi si umbra nu ne plingem.......... :rofl: ....mai rezista in ghivecelul ei.Mai fac o incercare :)
In data de 13 iulie am postat acest text.Intre timp i-am schimbat ghiveciul si pamintul.Nu mi-a inflorit :rofl: insa vreau sa va spun ca tinind-o sub un cires,la racoare si umbra si neumblind la ea decit cind si cind pentru a o uda s-a triplat.Nici mie nu mi-a venit sa cred cind am vazut-o zilele trecute fiindca nu o mai "vizitasem" cam de multisor :oops: .Si fiindca acum s-a racorit si ploua cred ca ii va fi si mai bine.Oare va si inflori??? :)
 

oana_oana

Member
Ce ma bucur sa aud treaba asta. Eu zic ca le dadeam noi prea multa atentie. :wink:
Si a mea a crescut ca nebuna(si ma bucur) si mai are si 3 boboci(sunt super incantata), dar nu stiu daca-i mai deschide. Eu sper sa da. Eventual o sa-i mai pun maine sau cand inceteaza ploile, niste ingrasamant de citrice ca saraca sta in ploaie si i-a spalat tot pamantul. :wink:
 

Florilemele

Member
A mea avea un bobocel si ieri evident hai sa o gadil pe sub frunze,sa i le iau pe cele uscate...si bineinteles ii cade bobocul.Cred ca am atins-o,am lovit-o...nu stiu ce naiba...si tocmai eu spuneam aici cu cateva mesaje mai sus ca le sufocam cu prea multa tentie...Ehh sfaturile sunt bune de zis,mai greu de aplicat :( Chiar sufa dupa bobocel,ca il astept de multa , avand in vedere ce greu isi deschid florile !
 

oana_oana

Member
Eu totusi cred ca mai au timp sa faca flori. Sa treaca perioada asta urata si vedem.
Si gardeniei ii trebuie racoare iarna? Ca daca nu, o tin in sufragerie si acolo trebuie sa faca macar o floare la iarna.
 

melu

Member
Dragelor, pe mine ma bate gandul sa fac un experiment cu gardenia mea de 1 an si 1/2 ..... sa o aduc la birou si sa o pun pe balconul neinchis intr-o parte umbrita unde am si o azalee care se dezvolta frumos dupa ce era sa o omor intr-un weekwnd in care am avut=o in birou, cu ferestre inchise si temp. cred ca 40gr ( batea soarele). Asa ca maine o voi aduce si va voi tine la curent cu evolutia ( :rugaciune: ) ei. Poate creste si ea mai mult sau poate... (nici nu vreau sa ma gandesc :eek: ) ii fac de petrecanie.
 

Florilemele

Member
Daca are boboci,risti sa ii pierzi ... dar sa speram ca totul o sa fi bine cu ea si o sa te rasplateasca cu multe flori ca te gandesti la binele ei.Mult noroc si sa ne tii la curent !
 

melu

Member
Nu, deocamdata nu mai are boboci si tocmai de aceea sper sa-i dau un imbold sa creasca si ea mai mult pana vine frigul sa o dau pe balconul de acasa...In decursul timpului de cand am primit-o a fost "fata cuminte" nu am ce sa-i reprosez si mi-a rasplatit dragostea cu floricele, chiar daca nu prea multe deodata, dar tot am iubit-o.
 

lelia

Well-Known Member
Cred ca dorinta noastra de a le vedea cat mai mari si cat mai inflorite ,le duce sigur, la pierzanie .
Frumoasa mea care a crescut intr-un an ,cat altele-n zece ,s-a dus cu succes in lumea florilor vesnice :(
Am ucis- din prea multa dragoste si n-a plecat singura ,s-au dus cu ea 3 azalee superbe si cyclamenul alb caci au avut parte de acelasi tratament.
Camelia a scapat ,caci am promis ca nu-i pun ingrasamant ,dar am fost tentataaa.......insa va multumesc voua ,mi-am respectat decizia si am salvat-o :D
 

andreiacamelia

Active Member
Gardenie

Imi pare rau pentru pierderea ta! :( Si Cyclamenul meu cumparat cam acum o luna s-a dus. Sper sa salvez Gardenia. Bafta cu celelalte!:-bd
 

lelia

Well-Known Member
Multumesc Andreia si mie imi pare rau dar ma consolez cu pozele si cu gandul :cum o vad in florarie o si iau acasa :D imi palacee mult si eu am gresit ,nu este ea ,vinovata .
 

andreiacamelia

Active Member
E aceeasi problema pe care am pus-o mai sus despre planta mea. A ramas doar bete, cu toate ca am incercat sa ii crezeu cat mai multe conditii sa ii fie bine. Cred ca pur si simplu nu ma vrea! :cry:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
verifica si tu daca ai facut urmatoarele:
- pamant schimbat cu turba pt acidofile
- racoare
- pamant umed
- ingrasmant foliar cu Fe
 
Sus