Gardenia

irinabv

Active Member
Moderator
Parerea mea e ca florile oricum sufera un soc atunci cand le aduci acasa si li se schimba mediul, asa ca daca trebuie schimbat ghiveciul, atunci e momentul. De ce sa le mai stresez odata peste doua sapt. Nu le schimb ghiveciul daca au flori, sau nu e cazul, ca se mai intampla si de-astea.
Eu era sa pierd gardenia mea pt. ca ramasesem cu ideea ca nu-i trebuie apa multa, si o udam rar. S-a uscat o parte, dar a ramas totusi o parte verde care are si doi bobocei. Acum astept :D
 

Dea

Active Member
:D dragele mele, cu siguranta aveti si voi dreptate! si sunt de-acord cu voi vizavi de cele spuse din experienta voastra! nu este o regula stricta, pana la urma facem cum ne dicteaza propria noastra intuitie si dorinta de a avea flori frumoase si sanatoase! se poate sa mai si gresim, dar de aia am ales sa citim de pe acest forum, sa aflam mai multe si sa scriem, sa impartim din propria experienta si din propriile greseli! :D
fie sa avem parte cu totii de bucuria data de florile noastre, sa avem gardenii longevive, verzi si pline de flori!
ne tinem la curent cu noutatile! :hug:
 

Florilemele

Member
:( Mesajul tau a fost unul ca de impacare ... nici nu vreau sa ma gandesc ca te-ar fi deranjat ceva.Nu vreau sa cred asta.Asa e fiecare isi creste floarea ca si cum si-ar creste copilul.Si cred ca fiecare floare se comporta diferit , la mine poate sa fie pana in tavan,la tine poate sa fie uscata.Gardeniile sunt flori pretentioase si fitoase.Rabdare si cunostinte bune si totul o sa fie bine. :hug: :rose: :rose: :rose:
 

Dea

Active Member
:D ba dimpotriva, draga mea! nici nu se poate pune problema ca m-ar fi deranjat cu ceva cele scrise de voi!
mesajul meu a fost o concluzie, mai mult personala vizavi de modul meu de a vedea lucrurile si de a invata din alte experiente!
mai dau is eu in filozofie uneori :oops: , ca de, dupa o zi plina de diverse 'stresuri', seara ma relaxez alaturi de voi si :visator: ...
 

Florilemele

Member
M-as bucura sa stiu ca ti-au folosit sfaturile date de mine macar putin acolo ...cred ca prea mult zis sfaturi,pentru ca sunt noua pe forum si nu vreau sa fie nici o problema .Nici acum si nici pe viitor. :D
 

Dea

Active Member
chiar daca esti noua pe aici, nu inseamna ca sfaturile venite din partea ta nu sunt bune sau ca ar trebui sa te abtii sa dai sfaturi! :wink:
 

Florilemele

Member
Eu iti zic ce as face cu ea daca as fi in locul tau.Nu e neaparat sa aplici.As vedea daca nu are ceva miscatori in pamant,apoi as pune un săculeţ de pânză, umplut cu turbă, 3-4 zile în apă înainte de a o folosi la udat. Îţi vei da seama când e gata, căci va căpăta o culoare gălbuie sau ca de ceai.Sau as cumpara ingrasamant lichid pentru citrice.Am auzit mai multe persoane cu acest ingrasamant care au niste gardenii de-a dreptul superbe.Sa nu folosesti niciodata apa direct de la robinet,o fierbi inainte si o lasi sa ajunga la temperatura camerei.Sa o pulverizezi in fiecare seara,iar udatul la interval de 3,4 zile...Gardenia isi pierde frunzele din cauza uscaciunii atmosferice si a excesului de apa din sol. Ud-o cu grija si pulverizeaz-o cu apa la temperatura camerei de 3-4 ori pe saptamanaGardenia oricum te anunta singura cand vrea apa.In rest,nu stiu....ma mai gandesc,mai analizez floarea si mai asteptam si alte sfaturi...Mult succes !
 

andreiacamelia

Active Member
Sfaturi

Am schimbat ghiveciul si pamantul si nu are miscatori. AM gasit pamantuf f ud. Cred ca nu se mai drena bine. Ingrasamant am folosit excat de citrice ca i-a mers bine o perioada, chiar daca mai cadeau frunze. Apoi am tot fost plecata si am uitat de ingrasamant. Doar udat si stropit frunzele.
Treaba cu saculetul nu am inteles-o exact. Saculetul cu turba tinut in apa si udat cu apa aceea? Se poate sa imi mai explici odata? :)
Multumesc.
 

andreiacamelia

Active Member
Gardenie

Apa am folosit numai din aceea statuta de cateva zile pt diluarea ingrasamantului, iar pt. pulverizat apa de ploaie si apa dedurizata.
Am uitat sa precizez ca stau pe nord si nu e prea mult soare pentru ea. O fi si asta o problema grava?
 

melu

Member
Imi pare rau sa-ti spun draga Andreia, dar uitandu-ma la gardenia ta cum arata acum, eu personal nu-i mai dau nici o sansa. Din experienta mea, cand ajung sa arate asa nu prea mai vor sa ramana alaturi de noi. Nu stiu care ar fi cauza, ( desi stiu ce conditii de apa, lumina, amplasare are nevoie o gardenie) dar de cele mai multe ori din cauze necunoscute sau neintelese de noi inca, desi teoretic noi nu schimbam nimic in modul lor de ingrijire ( am avut si eu asemenea experiente) ele nu mai vor sa traiasca. Cam asta e.
 

Florilemele

Member
Poate Melu are dreptate,cu toate ca mi-as dori foarte mult ca planta ta sa isi revina.Nu cred ca are importanta cum e amplasata, eu tot spre N am geamul si nici macar nu sta pe geam...sta undeva in casa pe mobila.Nu stiu ce sa zic.Imi pare rau,dar totusi nu iti pierde speranta.La cat timp o uzi?
 

melu

Member
Nu trebuie sa fi trista Andreia, tu ai incercat. Cu asemenea flori/ plante fitoase e am alt principiu... cu cat le fac sa traiasca mai mult in compania mea si sa ma bucure cu floricele sunt si mai multumita. De la inceput ma impac cu ideea ca mai devreme sau mai tarziu vor vrea sa plece in lumea celor drepti. Oricum sunt atat de frumoase ( ma refer aici de regula la gardenii si begonii elatior chiar si azalee) incat merita sa le cumpar si sa ma bucur de frumusetea lor chiar si numai cateva luni; oricum "traiesc" mai mult decat florile taiate. Si asa ma indemn sa mai cumpar inca si inca chiar daca stiu rezultatul pt ca acum sunt ferm convinsa ca nu sunt eu de vina ca mor, nu le pot oferi mai mult.... asa vor ele.
 

michaela

Active Member
Re: Gardenia mea

andreiacamelia a spus:
Va rog sa ma ajutati poate o mai pot salva.
...
Da... are un substrat cu o retentie mare de apa... dupa cum am vazut-o... poate sa mai fie ceva sanse s-o salvezi... dar vei gasi ceva sfaturi si cateva pagini in urma... adica adauga ceva scoarta sfaramata substratului ajuta la o umiditate buna si drenaj..
-in al doilea rand ... cand ai schimbat substratul, .... cum aratau radacinutele??? e foarte important cam cat la suta a fost deteriorat..

Eu sincer am experimentat sfaturile din urma si cu scoarta in substrat, poate fi udata si zilnic pe perioada calduroasa, insa eu le-am amplasat si in plin soare!!- pot spune ca le merge exccelent :D ;-)
Bafta! :D

- referitor la schimbarea ghiveciului..... :think: - eu sincer.... m-am lecuit de-a schimba imediat ce-am achizitionat o planta, ghiveciul. Asa am omorat multe plante.
Astept acomodarea plantei la conditiile mele si in momentul in care am vazut ca pachetul de radacini depaseste gabaritul ghiveciului, atunci fac si mutarea ;-)
 

andreiacamelia

Active Member
Gardenie

Vreau sa va spun ca la radacina aratau ok. Nu dadeau semne de putrefactie. Cred ca am avut inspiratia sa schimb rpd :* pamantul. Cred ca este in agonie, pentru ca la varf inca mai da cate o frunzulita.O sa pun si scoarta. Merita incercat pentru a o salva. Multumesc de sfaturi.
 

andreiacamelia

Active Member
Gardenie

Revin cu precizari. Am schimbat pamantul, si am observat ca deasupra face un fel de mucegai. Am umblai iar la ghiveci, am mai scos din pamant, si am asezat pe fun polistiren maruntit, planta cu radacinile si pamntul ramas pe ele, apoi am pus scoarta. Ce ziceti? O fi bine. Am observat ca saraca nu se da dusa. Se pare ca ii ies niste bobocei. Sau or fi frunzulite. Ramane de vazut.
Oricum, multumesc celor care m-au sfatuit!
 

michaela

Active Member
N-ai zdrobit scoarta si s-o amesteci in substrat? sau .... oricum daca formeaza mucegai..... nu e bine
- verifica gaurile ghiveciului, sa fie relativ largi si multe
Sper s-o recuperezi!
 

Florilemele

Member
Re: Gardenie

Daca are frunzulite care dau acum,inseamna ca nu e chiar pierduta...cred ca isi va reveni,numai nu o sufoca cu ingrijirile :) de multe ori riscam sa pierdem plantele din punctul asta de vedere.
 
Sus