Gardenia

kerkyra

Well-Known Member
Daniela, sa ai bafta cu ea! Si eu mi-am dorit una, mi-am si luat anul trecut de la Pitesti, frumoasa si plina de boboci, care insa au cazut pe rand. In vara i-a mers binisor, au dat frunze noi, flori insa nu a facut. Acum o tin pe balcon, mai la racoare si e cam apatica, dupa ce a luptat cu lanosii. Sper sa am parte macar de o floricica, sa simt mult laudatul miros :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
multumec, Corina!

Eu stiu cum miroase, tocmai de aia sunt indragostita de ea :visator: cea pe care am avut-o anul trecut m-a incantat cu florile ei parfumate :D
dar apoi a facut cleroza si a dat rapid coltul :cry:

Asa ca mi-a fost invatare de minte si nu mi-am mai cumparat niciuna, dar ieri...m-a pus :evil: si mi-am calcat pe inima :)

Abia astept sa-si deschida bobocii :visator:
 

kerkyra

Well-Known Member
Asa, de mirosit, am mirosit-o si eu prin magazin, dar vroiam sa o simt acasa :D . Incerc sa o ingrijesc cum trebuie, dar m-au cam invadat lanosii (gardenia, kalanchoe, leandru) si ne-am cam luptat.
 

aleynad

Active Member
Moderator
pai mi-am propus sa o evit :rofl: sa nu o bibilesc :)
doar o pulverizez o data pe zi :wink: si o ud la cateva zile cand i se usuca pamantul
 

aleynad

Active Member
Moderator
m-am interesat cum sta treaba cu pulverizarea :)
Nu trebuie pulverizata pe flori pentru ca se pateaza si cad, dar se recomanda pulverizarea pe frunze :D


si daca este udata cu apa rece ii pica bobocii, deci merge udata numai cu apa calduta sau la temperatura camerei
 

CHRISS

Member
Aleynad, frumoasa gardenia! :visator: :visator: sa iti traiasca :D Bine cel putin ca vad la voi ca butasii mei s-au dus :( nu au vrut sa traiasca.Sa ai parte de multe flori d ela ea.
 

cris_tkp

Member
Gardeniei mele ii cad bobocii.......doi pana acum....e corect ca am pulverizat-o pe toata.Nu am sa o mai pulverizez.....sa vedem ce o sa mai faca.


Am mai luat una.....era asa de frumoasa...sa vad si eu cum miroase ca daca astept dupa dna Gardenie the first ......imi ies fire albe...asa ca am luat una cu floare deschisa si un bobocel.....sper macar asta sa infloreasca......
 

cris_tkp

Member
Azi m-am hotarat si am intrat in dna Gardenie no.1, i-am dat jos toate frunzulitele uscate, am rarefiat-o, sa intre lumina mai bine.
Gardenia no.2 floare avuta din magazin acum e galbena...pe duca, bobocelul a inflorit si este si el spre galbenire. Frunzele nu i-au inceput sa cada, inca. Ma gandesc ca atunci cand le schimb ghiveciul sa le despart, sa pun cate doua fire intr-unul...poate le aduc pe calea cea buna.
Ce ziceti?
 

kerkyra

Well-Known Member
Asa am patit si eu cu gardenia cumparata in primavara trecuta. Bobocii s-au ingalbenit si au cazut toti, peste vara i-a mers bine, au dat frunze noi, acum e in stagnare... Flori nu am vazut de la ea.
 

cris_tkp

Member
La transplantare le-ati lasat pe toate in acelasi ghiveci sau le-ai despartit?
Ma gandeam ca poate sunt inghesuite acolo..... :idea:
 

cris_tkp

Member
Eu ii vreau binele.....ma gandeam doar. In nici un caz nu fac transplantarea acum....Sau asta sa fie cauza?Nu stiu cum e pamantul asta al lor....
Ideea e ca nu se mai opreste caderea asta a frunzelor....si mugurasii au cazut la prima gardenie.....
 

irinabv

Active Member
Moderator
Eu i-am schimbat pamantul cand nu dadea semne ca o duce prea bine. E drept ca nu o luasem de mult. I-am pus pamant de acidofile. apoi am lasat-o in pace sa faca ce vrea, nemaischimbandu-i locul. S-a mai uscat un pic apoi si-a revenit si a facut chiar si o floare. Acum someaza iar, dar am pus-o la rece si tot asa, nu o bag prea mult in seama. Cred ca asta e metoda cea mai buna cu fitoasele :) Am vazut ca asta e obiceiul gardeniilor, sa faca fite la inceput, apoi sa isi revina.... sau nu...
 
Sus