Flox / Phlox

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mersi de incurajari...deci mai am o speranta cu rizomul de flox alb, da?
o sa caut in ghiveci...
 

sorina

Active Member
ghia_don a spus:
Si phloxul meu se rasfata la soare..



Ultimul trebuia sa fie portocaliu :x ...dar daca ma concentrez un pic mai mult cind ma uit la el, parca parca seamana :rofl: ..

primul este foarte fain :!: Ghia :mrgreen: Portocaliu as vrea sa-l vad sunt curioasa daca are cineva ????
iata-l si pe al meu
 

bebe Iris

Active Member
gradinar1 a spus:
Mersi de incurajari...deci mai am o speranta cu rizomul de flox alb, da?
o sa caut in ghiveci...
Stai sa faca pui ai mei si iti trimit cu radacina, aia sigur se prind.
Deocamdata pot sa-ti dau din cel roz- movuliu din prima poza :D
 

alfa

Active Member
Cum adica anual? E peren Victoria, e paniculata nu drumondii. Din cate vad eu au vreo 60-70 de cm sigur.
 

victoria222

Active Member
Mersi Alfa, asta intrebam.. :nu stiu: nu stiu de ce am ramas cu impresia ca phloxul este o planta anuala, si doar cel pitic este peren, cel ce infloreste primavara.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
bebe Iris a spus:
gradinar1 a spus:
Mersi de incurajari...deci mai am o speranta cu rizomul de flox alb, da?
o sa caut in ghiveci...
Stai sa faca pui ai mei si iti trimit cu radacina, aia sigur se prind.
Deocamdata pot sa-ti dau din cel roz- movuliu din prima poza :D
Saru-mana, vorbim la toamna cand avem niste schimbui deja promise, nu? :wink:
 

bebe Iris

Active Member
Mi-a inflorit si phloxul pe care l-am cumparat drept portocaliu...doar ca roz :| In concluzie, tot lotul de portocalii vandute in supermarketuri defapt sunt roz :?
 

alfa

Active Member
Anul acesta nu mai rade sotul de mine, ca ma topesc dupa floxul altora. Acum am si eu, ha :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
bebe Iris a spus:
Mi-a inflorit si phloxul pe care l-am cumparat drept portocaliu...doar ca roz :| In concluzie, tot lotul de portocalii vandute in supermarketuri defapt sunt roz :?
Nu ma face sa mor de inima rea! :mrgreen: Si eu am plantat in primavara rizomi de portocaliu-zicea eticheta-da' desi a crescut bine nu inflorise pana am plecat din tara. O sun pe mama sa vad care-i treaba :gandit:
 

alfa

Active Member
Am plantat si eu portocaliu. Problema e ca nu mai stiu unde l-am pus :nu stiu: . Dar din tufele inflorite acum cu siguranta nu e nici una portocalie. :gandit:
 

bebe Iris

Active Member
Cum a inflorit la tine Kinga phloxul din a doua poza, asa a inflorit si la mine "portocaliul", e posibil sa fie ala...
 

alfa

Active Member
Bebe, sigur nu e acela, pentru ca rozul acela stiu sigur de unde e.
Azi m-am luptat cu buruienile si asa am descoperit si alte doua tufite de flox. Una din ele ar trebui sa fie cea protocalie. Dar sunt tare amarate, se vede ca sunt in primul an. Numai una are un singur buchet de boboci, dar inca nu se vede culoarea. :(
 

lelia

Well-Known Member
Ce culori frumoase !!! :visator:
Sigur nu te-ncurca ,nu-ti pare ca ai prea mult :? :rofl:
Ma bucur mult ,ca ai reusit sa-ti faci o mica colectie .Sa te bucuri de ele si la cat mai multe nuante ! :D
 

alfa

Active Member
Phlox alb de la Daniela: roz de la Happy: Va multumesc! :*

si acesta cica e portocaliu :eek: :suparat:
 
Sus