Flox / Phlox

claude

Well-Known Member
Moderator
Si al meu e inflorit. am vreo 5 tufe maaaaari....dar, cum zicea si Gabiuta, pacat ca tine putin :( Acum e asa inflorit de nu se vede nici o frunzulita, doar o uriasa pata roz-mov :D
 

nick1971

Active Member
dar eu nu stiu cum se inmulteste, am rupt putin din covor si am plantat in alta parte si nu prea da semne ca s-ar prinde :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
nick1971 a spus:
dar eu nu stiu cum se inmulteste, am rupt putin din covor si am plantat in alta parte si nu prea da semne ca s-ar prinde :(
Nick, daca bucata care ai desprins-o de covor a avut un picut de radacina, ar trebui sa se prinda. Si crengutele alea taratoare dezvolta radacinute, ca de fapt asa se si inmulteste, unele crengute care ating pamantul dezvolta radacini...Eu am plantat vara trecuta si in alte parti dar e derept ca bucata desprinsa avea un pic de radacina. Deci, nu dispera!
:D
 

IZA

Active Member
Se prinde cu siguranta.
Raluca ce frumos e !!
Mov ai? Ca daca nu poate facem de un schimb la toamna . Am eu si mov dar vad ca infloreste mai tarziu. Am roz asa ca al gabiutei dar al tau e un pic altfel. Poate gasesc in expo ca tare m-as bucura..... :wink:
 

riana

Active Member
mov nu am si nici nu am vazut pana acum, cred ca e tare frumos. daca vrei facem un schimb la toamna. ai cumva o poza cu cel mov?
 

IZA

Active Member

Aici se vede jos, iar sus se vede cea roz . Poza este in gradina unei prietene dragi , mare iubitoare de flori si foarte talentata in aranjamente. Din tufele ei mi-a dat si mie. A mea inca nu a inflorit de aceea nu pot pune poza mea. :D
 

michaela

Active Member
Asa..... omoara-ne si cu flori si aranjament..... :rofl: :rofl:
In alta ordine de idei.... :oops: Este o nebunie zau!!! Multumiri pt foto :D
 

riana

Active Member
mi-am luat si eu un ghiveci cu phlox mov. am crezut ca al tau e mai inchis la culoare. o sa iti trimit in toamna de la mine.
 

IZA

Active Member
riana a spus:
mi-am luat si eu un ghiveci cu phlox mov. am crezut ca al tau e mai inchis la culoare. o sa iti trimit in toamna de la mine.
Ok, gasim ceva la schimb pana atunci........ :wink:
 

aleynad

Active Member
Moderator
am gasit ieri in piata rasaduri de phlox la 3 lei, asa ca am luat 2 culori :D

aseara le-am si plantat , sunt curioasa daca vor rezista precum celelelate din gradina, ca tare frumoase sunt ! :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
dupa ce am googalit sa aflu ce phlox am cumparat am descoperit ca e posibil sa fie vorba despre phlox drummondii, specia anuala :cry: :cry:
voi ce ziceti?
mie mi s-a spus ca e planata perena, dar...unii ar spune orice ca sa-si vanda marfa :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am gasit o noua culoare de flox pitic! :) Petalele sunt roz deschis cu marginea alba, rozul mai deschis putin decat la celalalt intr-o singura culoare. E tare dragut! Pe langa faptul ca poza facuta cu telefonul nici nu e prea concludenta, nu pot incarca poza din cauza net-ului :( Imi pare rau ca am cumparat un singur ghivecel, gandindu-ma ca oricum se inmulteste...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Plantuta asta vi se pare a fi Phlox?



Ca avem mai multe feluri prin gradina si sunt imprastiate.
Eu zic ca e, dar vreau si parerea voastra. :)
 
Sus