Flox / Phlox

aleynad

Active Member
Moderator
si eu vreau phlox pitic, din ala subulata :(
:cry:
Kinga, daca nu-ti ajunge ce ti-am trimis iti mai pun la primavara inca un colet de phlox :rofl: :rofl:
 

riana

Active Member
eu am divizat tufa in toamna sa vedem ce a ramas din ea si vb la primavara, numai sa-mi amintiti ca poate uit
 

alfa

Active Member
Nu nu, la astea avem memorie buna :rofl: :rofl:

Daniela, s-au prins toate de la tine, sa vedem acum daca trec bine de iarna. Alb ai zis ca era nu?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Phlox subulata poate fi si rosu, albastru si alb.

Cel rosu se numeste Phlox Subulata - Scarlet Flame

Cel albastru: Phlox Subulata - Sapphire Blue

Probabil sint si alte varietati de culoare rosu si albastru...
 

irinabv

Active Member
Moderator
Vreau sa va intreb. Asta toamna am plantat flox-ul cumparat in ghivece, a venit iarna si s-a uscat, dar nu l-am taiat. Trebuie sa-l tai ca sa rasara din nou? :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
irinabv a spus:
Vreau sa va intreb. Asta toamna am plantat flox-ul cumparat in ghivece, a venit iarna si s-a uscat, dar nu l-am taiat. Trebuie sa-l tai ca sa rasara din nou? :?
Eu de obicei il tai doar primavara, dupa ce rasare, ca sa nu gresesc locul si sa-l sap din greseala. :oops: Cel din anul anterior se usuca, dar nu afecteaza rasarirea lastarilor noi
 

alfa

Active Member
Irina, de dat va da oricum de jos. Betele uscate poti sa le tai acum sau mai incolo, nu conteaza.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Amandoi au muguri. Zapada asta le-a priit florilor. Sper sa nu dea acum un inghet sa le aranjeze :(
 

irinabv

Active Member
Moderator
Am vazut si eu azi 2 nuante de roz inchis, unul portocaliu "orange perfection" si unul roz deschis cu ochi rosu "bright eyes"
 
Sus