Flox / Phlox

alfa

Active Member
:tavalit: :rofl: :rofl: Rad io, rad, dar nu e rasul meu.... tot mor de ciuda.... pe toti de pe Valea Prahovei, care au phlox.

Am ochit niste surse perfecte de unde sa cersesc. Pana in primavara, tre sa ma gandesc la o strategie de succes la intins palma :rofl: :rofl:
 

alfa

Active Member
Nu vreau phlox pitic. Phlox paniculata e perena si e ditamai planta. 80-90- 120 cm inalta, in functie de varietate. Asa vreau!!!
 

aleynad

Active Member
Moderator
pai te rezolv eu, draga mea :)
dar mai peste 2 saptamani?
e bine?
bunica mea are si roz, daca ajung intre timp pe la ea..i-au si din ala :D
 

alfa

Active Member
Ma ajuti, nu ma rezolvi.... Ca am de gand sa ma apuc sa fac colectie de phlox! :) :)

Multumesc!!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Kingaaaaaaaa............esti dementialaaaaaaaaaaaa si Dana se pune la mintea ta :rofl: :rofl: :rofl: Faine fete!!! :hug:
 

nick1971

Active Member
hmm, deci planta mea este phlox
eu o am intr-un loc umbros, umed. Este vesnic verde, s-a intins, nu a crescut in inaltime si se face ca un covor roz cand e inflorita, la primavara voi lua butasi si o sa-i plantez, pare sa se prinda usor.
 

ghia_don

Active Member
Phlox-ul subulata este un soi acoperitor, de asta n-a crescut in inaltime...cel inalt e phlox paniculata :wink: ..
 

riana

Active Member
eee deci tu erai cu colectia am citit eu ceva dar nu am vazut ca esti tu :) da-i inainte sper la anu sa ne arati si noua ce ai achizitionat :wink:
 
Sus