Flox / Phlox

albela

Active Member
Mali nu am avut nici o intentie :oops: . Am avut anul trecut o jardiniera cu phlox pus de mine din seminte. In zona accea a aparut anul asta paduricea prin autoinsamantare :D .
 

tranda09

Member
Gabiuta a spus:
Am cumparat azi un plic de seminte italienesti/S.A.I.S Cesena/ de "Phlox grandiflora" amestec de culori.Pe plic scrie ca infloresc din mai pina in septembrie.Le voi pune direct afara.Credeti ca se pot autoinsaminta? :D Asta in cazul in care iese ceva din ele :rofl:

Se inmultesc prin radacinile lor care ies peste tot. Am mutat anul trecut 2 tufe mari si anul acesta locul unde erau este plin de plante iesite din radacinile ramase in pamant.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Deocamdata este in stadiu de 15 cm si atit :( .Cu toate ploile,cu tot soarele......numai atit au vrut sa creasca.Dar a rasarit TOT ce am pus.Am repicat zeci.Am impinzit satul cu ele :rofl: .........glumesc.Dar am pus peste tot pe unde am nimerit.Te pomenesti ca la anul o sa ma rog de vecini sa vina cu buldozerul sa defriseze zona :mrgreen:
 

tranda09

Member
Gabiuta a spus:
Deocamdata este in stadiu de 15 cm si atit :( .Cu toate ploile,cu tot soarele......numai atit au vrut sa creasca.Dar a rasarit TOT ce am pus.Am repicat zeci.Am impinzit satul cu ele :rofl: .........glumesc.Dar am pus peste tot pe unde am nimerit.Te pomenesti ca la anul o sa ma rog de vecini sa vina cu buldozerul sa defriseze zona :mrgreen:
Hmmmm, cam asa ceva!
 

alfa

Active Member
Gabiuta, miros au? Ca am pus si eu si tot asa pitice si fara miros.

Am luat in schimb pentru munte in ghiveci o tufita foarte bine devoltata, care acuma a inflorit si miroase.... :visator: si e din aia inalta cu floarea mare.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Alfa nu mi-au inflorit.Doar au crescut si atit.Sper sa faca totusi si flori pina in toamna. :( .
O sa pozez cind o s apot sa le vedeti. :D
 

adrianam

Well-Known Member
Daca mai caut acum seminte si le pun pe pamant, credeti ca mai au timp sa rasara si sa infloreasca?
De fapt cred ca am un pliculet cumparat de anul trecut dar tb sa-l caut prin cutia cu seminte! :?
 

mirela06

Active Member
Incearca. Ce pierzi! Si asa se seaca cu timpul si nu mai sunt valabile.Asta patim mereu , noi, care cumparam seminte. Ba nu ies, ba iese altceva ba sa -i ia boala ca ne dau lucruri care nici nu stim ce sunt :(
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Aceeasi intrebare pun si eu,daca seman acum phlox grandiflora in miscuglio credeti ca ma mai bucura cu infloritul?
Pe plic e o multitudine de culori.Daca e peren poate ma bucura la anul,nu?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pe acel plic scrie ca e anual.Tranda zice ca a invadat-o....... :? Ca sa semeni acum este foarte tirziu.Mai bine la anul :)
 
Sus